GALERIA ZDJĘĆ I FILMÓW

Informacje i galeria zdjęć oraz filmów z wydarzeń w parafii

foto kronika

 

2021 rok

Czerwiec 2021 rok

Koncert zespołu Smardzewianie

27 czerwca w naszej parafii po Mszy św. o godz. 12.00 odbył się koncert w zespołu Smardzewianie z okazji Dnia Matki oraz Dnia Ojca. Zapraszamy do odsłuchania.

Sakrament Bierzmowania

błogosławiący biskup Turzyński, w tle pozostali księża, jeden trzymający pastorał biskupa

6 czerwca podczas Mszy św. o godz. 12.00 i 13.30 młodzież naszej Parafii otrzymała sakrament bierzmowania z rąk Ks. Biskupa Piotra Turzyńskiego. Młodzieży, życzymy, aby obficie rozlały się w ich sercach dary Ducha Świętego.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Wizytacja Kanoniczna

Jednym z bardzo ważnych wydarzeń każdej wspólnoty parafialnej jest - przewidziana w prawie Kościoła - wizytacja kanoniczna przeprowadzana przez Ordynariusza diecezji lub w Jego imieniu. W naszej parafii taka wizytacja odbyła się 6 czerwca 2021. Z tej okazji gościliśmy w naszej wspólnocie Księdza Biskupa Piotra Turzyńskiego - biskupa pomocniczego Diecezji Radomskiej.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

biskup Turzyński witający się z księdzem Proboszczem przy wejściu do kościoła, obok stojący ministrant

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa

Dnia 3 czerwca obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa. Centralnej Mszy św. o godzinie 10.30 przewodniczył i kazanie wygłosił o. Proboszcz Mariusz Kapczyński. Po Mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, która zakończyła się na placu kościelnym. Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tej uroczystości serdecznie dziękujemy.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

księża oraz ministranci wychodzący z Najświętszym Sakramentem z kościoła dziewczynki sypiące kwiaty przed Naświętszym sakramentem, wokół idący ludzie

Maj 2021 rok

Pierwsza Komunia św.

15 maja grupa dzieci z naszej parafii po długim okresie przygotowań pierwszy raz w swoim życiu przyjęła sakrament Komunii świętej. Wszystkim dzieciakom życzymy, aby każda niedziela była dla nich od tej pory wspaniałą ucztą, podczas której będą przyjmować Jezusa do swojego serca.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

grupa dzieci w albach z księżmi oraz mamami stojąca przy ołtarzu grupa dzieci w albach wraz z rodzicami stojąca przed kościołem

Nowi ministranci

Z wielką radością 9 maja 2021 roku nasza wspólnota parafialna powitała w gronie Służby Liturgicznej nowych ministrantów. Obrzęd przyjęcia miał miejsce podczas Mszy Świętej o godz. 10.30 i dokonał go o. Proboszcz z o. Rafałem - opiekunem ministrantów.

Przygotowanie do posługi ministranta rozpoczęło się rok temu. W tym czasie chłopcy uczestniczyli w spotkaniach przygotowujących. W ich trakcie zapoznali się z przedmiotami liturgicznymi oraz posługą ministranta w trakcie Mszy Świętej. Zwieńczeniem ich zapału i podjętych wysiłków było uroczyste przyjęcie ich do grona ministrantów poprzez błogosławieństwo Ojca Proboszcza i symboliczne nałożenie komży i odznaki ministranckiej.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Msza św. w intencji OSP

W niedzielę 2 maja podczas Mszy św. o godz. 13.30 za wstawiennictwem św. Floriana - Patrona Strażaków, modliliśmy się w intencji: Druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej z naszej parafii, za ich rodziny oraz za zmarłych Strażaków. Za posługę i całego dobro jakie wnoszą w życie parafii Strażacy serdecznie dziękujemy.
Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Kwiecień 2021 rok

Jerycho Rodzin

W dniu 11 kwietnia 2021 roku, rozpoczęliśmy w naszej diecezji Jerycho Rodzin. Od Niedzieli Miłosierdzia do Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, przez 32 tygodnie, będzie trwała modlitwa w kolejnych dekanatach, parafiach, naszych rodzinach. W czwartek i piątek tj. 22-23 kwietnia, w naszej parafii odbyło się czuwanie modlitewne, które trwało nieprzerwanie przez całą dobę. Nabożeństwo rozpoczęliśmy w czwartek Mszą św. o godz. 18.00. O godz. 21.00 odbył się Apel Jasnogórski. Natomiast o godz. 24.00 odprawiliśmy Msze św. w intencji rodziców i dzieci z naszej parafii. Jerycho Rodzin zakończyliśmy w piątek Mszą św. o 16.00. Podczas tej Mszy św. odmówiliśmy Akt Zawierzenia Rodzin Świętej Rodzinie.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Triduum Paschalne

Msza św. Wieczerzy Pańskiej

Wieczorna liturgia Wielkiego Czwartku ukazuje Ostatnią Wieczerzę Chrystusa spożywaną w wieczerniku z uczniami na dzień przed męką. Podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus ustanawia dwa sakramenty: Eucharystię i Kapłaństwo. Po Eucharystii kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do specjalnej kaplicy - ciemnicy, co symbolizuje modlitwę Chrystusa w Ogrójcu.
Aby zobaczyć galerię zdjęć z Wielkiego Czwartku, kliknij tutaj.

Pięciu Kapłanów odprawiających Mszę Świętą przy ołtarzu. Krzyże zasłonięte purpurowym nakryciem. Kapłan okadzający ołtarz w asyście dwóch ministrantów.

Liturgia Wielkiego Piątku

Wielki Piątek to dzień zadumy, w którym rozważa się mękę Chrystusa. Milczą dzwony i organy. Mimo surowości, cała liturgia, choć poważna, przepełniona jest nadzieją. W tym bowiem dniu dokonało się zapowiadane od tysiącleci przez proroków zbawienie ludzkości. Została przelana na krzyżu Krew Chrystusa, przez którą nasze grzechy są odpuszczone. Tego dnia nie odprawia się Mszy Świętej, spotykamy się w kościele na liturgii słowa, uroczystej modlitwa powszechnej, adoracji krzyża a także Komunii świętej. Obrzędy kończą się przeniesieniem Eucharystii do Bożego Grobu i adoracyjnym czuwaniem.
Aby zobaczyć galerię zdjęć z Wielkiego Piątku, kliknij tutaj.

Kapłan odsłaniający krzyż, zasłonięty puprurową narzutą w asyście dwóch ministrantów z akolitkami. Straż stojąca przy Grobie Pańskim.

Wigilia Paschalna

Mszę św. rozpoczyna Liturgia Światła: poświęcenie ognia i paschału, wniesienie zapalonego paschału do świątyni. Kolejną częścią jest Liturgia Słowa, która ukazują Boży zamysł miłości zapisany w księgach Starego i Nowego Testamentu, którego wypełnieniem stała się ofiara Jezusa Chrystusa. Trzecią częścią jest Liturgia Chrzcielna: poświęcenie wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń Chrztu św. i uroczyste odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych. Po zakończeniu rozpoczyna się Liturgia Eucharystyczna. Uroczystości kończy Procesja Rezurekcyjna - Chrystus Zmartwychwstał!!!
Aby zobaczyć galerię zdjęć z Wielkiej Soboty, kliknij tutaj.
Aby zobaczyć galerię zdjęć z Procesji Rezurekcyjnej, kliknij tutaj.

Kapłan dokonujący poświęcenia ognia oraz Paschału w asyście kilku ministrantów. Procesja Rezurekcyjna wychodząca przed kościół wraz z Najświętszym Sakramentem.

Marzec 2021 rok

Konkurs Palm Wielkanocnych

28 marca w Niedzielę Palmową w naszej parafii odbyło się rozwiązanie konkursu na najładniejszą i najwyższą Palmę Wielkanocną. W konkursie wzięło udział 15 palm. Najwyższa palma liczyła 285 cm.

Jury oceniło palmy według następującej kolejności:

  1. Agnieszka i Alina Grałek
  2. Julian Wiktorowicz i Regina Daroch
  3. Zofia i Kanna Kuśmierczak
Wyróżnienie: Mateusz Sońta

Nagrody pocieszenia:

Apolonia Wawrzyniak
Karolina Wojtaszek
Klasa 4 b
Maria Nielepkowicz
Magdalena Składowska
Alan i Lila Magiera
Jerzy Jasutowicz

Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.
Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Palmy Wielkanocne wystawione przy ołtarzu bocznym

Styczeń 2021 rok

Modernizacja źródła ciepła w oparciu o montaż 2 instalacji pomp ciepła dla budynków Klasztoru i Domu Rekolekcyjnego Ojców Franciszkanów w Smardzewicach wraz budową mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 17,98 KWp na potrzeby grzewcze

W celu zobaczenia dokumentu kliknij tutaj.

Koncert zespołu Smardzewianie

24 stycznia po Mszy św. o godz. 12.00 odbył się koncert zespołu Smardzewianie. Była to okazja, aby posłuchać kolęd, pastorałek oraz utworów bożonarodzeniowych.

2020 rok

Grudzień 2020 rok

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w całym roku liturgicznym. Wszyscy przeżywamy w tych dniach tajemnicę narodzenia Jezusa Chrystusa. W wigilijną noc, równo z wybiciem północy, rozpoczęła się Pasterka. Mszy św. przewodniczył Ojciec Prowincjał Grzegorz Bartosik.

Listopad 2020 rok

Transmisja Mszy św. pogrzebowej o. Marka
Różaniec Do Granic Nieba

Październik 2020 rok

Pielgrzymka do Niepokalanowa

10 października odbyła się pielgrzymka rodziców i dzieci pierwszokomunijnych do Niepokalanowa, które w tym roku pierwszy raz przyjęły komunię św. do swojego serca. Centralnym wydarzeniem była Eucharystia w kaplicy św. Maksymiliana. Ponadto zwiedziliśmy: muzeum św. Maksymiliana, Radio Niepokalanów, ochotniczą straż pożarną oraz pałac w Nieborowie.

Transitus - przejście św. Franciszka

3 października jest dniem wyjątkowym dla wszystkich, którym bliski jest św. Franciszek z Asyżu. To właśnie wieczorem tego dnia Asyżanin odszedł do Pana. Od wieków na pamiątkę śmierci św. Franciszka obchodzone jest specjalne nabożeństwo Transitus.

Wrzesień 2020 rok

Pierwsza Komunia Święta

W dniu 19 września o godz. 10.00 w naszej parafii miała miejsce Pierwsza Komunia Święta. Mszy Świętej przewodniczył proboszcz o. Mariusz Kapczyński. Uczestniczyliśmy w pięknej uroczystości podczas, której dzieci po raz pierwszy przyjęły Pana Jezusa do swoich serc.

Sierpień 2020 rok

Dożynki, wprowadzenie nowego proboszcza

W niedzielę 30 sierpnia na Mszy św. o godz. 12.00 odbyły się uroczystości dożynkowe. W czasie Eucharystii dziękowaliśmy Bogu za tegoroczne plony ziemi oraz modliliśmy się o to by nigdy nie zabrakło nam chleba. W tym dniu również miało miejsce uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza parafii - o. Mariusza Kapczyńskiego.

Lipiec 2020 rok

Odnowiony ołtarz i obraz św. Anny

W 2019 roku związku ze zbliżającą się rocznicą 400-lecia Objawienia się św. Anny w Smardzewicach, podjęta została decyzja o odrestaurowaniu głównego ołtarza i obrazu św. Anny w naszym kościele, które został wzniesiony na pamiątkę Objawienia. Po rocznych pracach konserwatorskich, ołtarz jak też obraz główny i inne obrazy i rzeźby świętych zostały gruntownie odnowione. W tym Jubileuszowym Roku 400-lecia objawień "nasza" św. Anna ponawia swe zaproszenie do odwiedzin Jej sanktuarium. Tym razem do pięknie odnowionej świątyni i Jej obrazu. Pewnie czuje się Ona o wiele młodsza, a my przy Niej czujemy się jak na kolanach Babci. To wspaniałe miejsce! Nawiedzając Ją dajemy Jej szansę, aby zmieniła nasze serca i nasze życie, bo Ona je dobrze zna. Zna też ogromną miłość Jezusa i Jego uległość swojej Babci. Kochajmy naszą niebieską Babcię i tulmy się do Niej z wiarą pełną ufności. Jesteśmy Jej drogimi wnukami...

Pod tym linkiem możemy obejrzeć niektóre fragmenty ołtarza i obrazu, przed i po renowacji
Jubileusz 400-lecia Objawienia się św. Anny w Smardzewicach (1620-2020) - dalszy ciąg zdjęć

Uroczyste obchody 400-lecia Objawienia się św. Anny w Smardzewicach miały miejsce, w niedzielę 26 lipca 2020 roku. Podczas Mszy świętej, o godzinie 12.00, której przewodniczył Ordynariusz Diecezji Radomskiej Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Henryk Tomasik. Poświęcił, gruntownie odrestaurowany ołtarz główny św. Anny jak również znajdujący się w centralnym miejscu ołtarza obraz św. Anny, patronki Sanktuarium i parafii. Zapraszamy do odwiedzenia naszego Sanktuarium

Jubileusz 400-lecia Objawienia się św. Anny w Smardzewicach (1620-2020)

Uroczyste obchody 400-lecia Objawienia się św. Anny w Smardzewicach miały miejsce, w niedzielę 26 lipca 2020 roku. Podczas Mszy świętej, o godzinie 12.00, której przewodniczył Ordynariusz Diecezji Radomskiej Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Henryk Tomasik. Poświęcił, gruntownie odrestaurowany ołtarz główny św. Anny jak również znajdujący się w centralnym miejscu ołtarza obraz św. Anny, patronki Sanktuarium i parafii. Zapraszamy do odwiedzenia naszego Sanktuarium.

2019 rok

Listopad 2019 rok

Zespół braci kleryków z Łodzi Łagiewnik w Smardzewicach - 24 listopada 2019 r.

Dzisiaj, 24 listopada br., w niedzielę, gościliśmy w naszej parafii zespół muzyczny braci kleryków z Łodzi-Łagiewnik POKÓJ I DOBRO. Bracia poprowadzili oprawę muzyczną podczas wszystkich Mszy świętych. Natomiast po południu o godz. 15.00 zagrali koncert dla parafian. Bracia przywieźli ze sobą nagraną płytę z piosenkami zespołu, które mogli nabyć parafianie. Świę

Msza święta na cmentarzu w Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada 2019 r.

Dawnym zwyczajem, w Uroczystość Wszystkich Świętych o godzinie 13.00 została odprawiona Msza święta na naszym cmentarzu grzebalnym, której przewodniczył O. Proboszcz Marek Zienkiewicz i wygłosił okolicznościowe kazanie. W koncelebrze wzięli również udział kapłani pochodzący ze Smardzewic, ksiądz Antoni Głowa z Łodzi i ksiądz Andrzej Głowa z Tomaszowa Mazowieckiego. Po Mszy świętej odbyła się procesja do pięciu stacji, gdzie również były głoszone wypominki.

Październik 2019 rok

Apel Młodych - Smardzewice 2019

 

19 października br. w naszym kościele i parafii odbył się Apel Młodych z diecezji radomskiej. Była to okazja dla młodzieży do modlitwy, spotkania i wzajemnego poznania się. Gościem specjalnym była wspólnota Mocni w Duchu z Łodzi, która poprowadziła wieczorną modlitwę i uwielbienie.

Renowacja obrazu św. Anny i ruchomych części ołtarza

 

W pracowni konserwatorskiej odbywa się renowacja obrazu św. Anny oraz ruchomych części ołtarza głównego, które zostały zdemontowane i poddane pracom konserwatorskim. Przedstawiamy kilka zdjęć z postępujących prac.

Lipiec 2019 rok

Uroczystość Odpustowa Patronki Parafii i Sanktuarium św. Anny - 26 lipca 2019 roku

W dniu 26 lipca wypada w naszej parafii uroczystość odpustowa św. Anny, patronki parafii i Sanktuarium. W tym roku był to piątek. Msze święte były sprawowane jak w każdą niedzielę, w których brali udział liczni parafianie jak też przyjezdni goście. Kaznodzieją odpustowym w tym roku był O. Ignacy Kosmana, wykładowca homiletyki w naszym Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi Łagiewnikach. Głosił słowo Boże na wszystkich mszach świętych. O godzinie 12.00o miała miejsce suma odpustowa, której przewodniczył kaznodzieja wraz z 6 innymi kapłanami gośćmi, którzy przyjechali na uroczystość. Po Mszy świętej, sumie miała miejsce procesja Eucharystyczna wokół placu kościelnego. Po powrocie do kościoła została odmówiona litania do św. Anny. Na zakończenie odśpiewane zostało dziękczynne Te Deum i główny celebrans udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Pielgrzymka do Matki Bożej Miłosierdzia w Wilnie (Litwa) - 3-6 lipca 2019 roku

W dniach 3 - 6 lipca 2019 r. miała miejsce pielgrzymka autokarowa ze Smardzewic na Litwę.

Pierwszym miejscem naszego pielgrzymowania było miasto Troki, leżące w samym sercu Parku Historycznego. Miasteczko z pięknym zamkiem Wielkich Książąt Litewskich znajdującym się na wyspie zamkowej jeziora Galve. Po zwiedzeniu zamku spacerowaliśmy uliczkami miasta z jego charakterystyczną zabudową. Zapoznawaliśmy się z tradycjami karaimów (ludność zamieszkująca Troki). Nawiedziliśmy cudowny obraz Matki Bożej Trockiej, potocznie zwany „Oczną” w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Tutaj przeżywaliśmy pierwszą Eucharystię na szlaku pielgrzymki. Następnie udaliśmy sie do do hotelu w WILNIE na obiadokolację i nocleg.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Góry Trzech Krzyży, skąd rozpościera się piękny widok na Wilno. Następnie przeżywaliśmy Mszę św. w Ostrej Bramie, gdzie króluje Matka Boże Miłosierdzia. Zwiedziliśmy Starówkę wileńską: cerkiew Świętego Ducha z relikwiami męczenników wileńskich, klasztor bazylianów wraz cerkwią Świętej Trójcy oraz celą Konrada, ratusz, zaułek gotycki z kościołem św. Anny i kościołem Bernardynów, dom w którym mieszkał Adam Mickiewicz, katedrę wileńską z kaplicą i relikwiami św. Kazimierza. Odwiedziliśmy również najstarszy i najpiękniejszy cmentarz polski na Rossie, z grobowcem matki Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego sercem, a także nagrobkami innych wybitnych Polaków zasłużonych dla Ojczyzny. Na obiadokolację udajemy się do ludowej restauracji, gdzie serwowane są regionalne tradycyjne potrawy.

Trzeciego dnia po śniadaniu, z hotelu wyjechalkismy z Wilna do Szawli na Górę Krzyży, niezwykłego sanktuarium, w którym naród litewski i pielgrzymi złożyli niezliczoną liczbę krzyży, zwaną także Świętą Górą, miejsce pielgrzymek i uroczystości religijnych oraz jedną z największych atrakcji turystycznych na Litwie, gdzie Papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki celebrował Mszę świętą. Tu przeżywaliśmy Mszę świętą w kościele franciszkańskim. Następnie w drodze do Kowna zatrzymaliśmy się w Szydłowie – litewskiej „Częstochowie“, gdzie w XVII w. odnotowano objawienie Matki Bożej, która ukazała się dzieciom pasącym owce. Mieści się tu największe litewskie sanktuarium Maryjne, które podczas swej pielgrzymki do Krajów Bałtyckich odwiedził również Jan Paweł II.

W Kownie zwiedzamy Kowieńską Starówkę, a między innymi park Santakos, miejsce, gdzie papież odprawiał Mszę świętą, kościół Trójcy Świętej wraz z byłym klasztorem Bernardynek (obecnie Seminarium Duchowne), miejsce spotkania Jana Pawła II z biskupami Litwy, archikatedrę św. Piotra i Pawła, miejsce prywatnej modlitwy papieża.

Ostatniego dnia pielgrzymowania po śniadaniu udaliśmy się indywidualna modlitwę do Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie, a następnie na Mszę świętą do Kościoła św. Ducha, która jest sprawowana przy ołtarzu Jezusa Miłosiernego.

W drodze powrotnej z Litwy, w Polsce zatrzymaliśmy się w Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej koło Augustowa. Wewnątrz kaplicy znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Studzieniczańskiej ukoronowany w 1995 r. Obok kaplicy stoi przykryta studzienka, której woda ma uzdrawiającą moc, szczególnie w chorobach oczu. Nad brzegiem jeziora znajduje się pomnik Papieża Jana Pawła II. Po pięknym i owocnym pielgrzymowaniu docieramy do Smardzewic.

Czerwiec 2019 rok

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Procesja Bożego Ciała - 20 czerwca 2019 roku

W tym roku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwana Bożym Ciałem była obchodzona 20 czerwca. Uroczystą Mszę świętą w naszym kościele odprawiliśmy o godzinie 10.30, której przewodniczył o. Magister Nowicjatu Grzegorz Kwiecień. On również wygłosił okolicznościowe Słowo Boże. Po Mszy świętej wyruszyliśmy z procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy, które znajdowały się: 1. przy ulicy Głównej, 2. przy ulicy Tomanka, 3. przy ulicy Wesołej i 4. na placu kościelnym.

Renowacja Głównego ołtarza w kościele w Smardzewicach

 W przyszłym roku przypada 400 lat od objawień św. Anny w Smardzewicach. Na ten jubileusz chcemy odrestaurować ołtarz główny naszego sanktuarium. Już wykonano ekspertyzę ołtarza przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który zalecił jego renowację, a stan obrazu św. Anny określił jako „wymagający natychmiastowej renowacji”.
    Dnia 25 kwietnia 2019 r. dokonano oględzin barokowego ołtarza głównego w pw. św. Anny z ok 1700 r., eksponowanego w prezbiterium kościoła parafialnego w Smardzewicach.
    Pochodzący z XVIII w ołtarz jest w złym stanie zachowania, zwłaszcza jego drewniana struktura zniszczona przez czynne drewnojady. Zabytek jest przemalowany - pokryty wtórnymi zbrązowiałymi lakierami, fałszującymi jego pierwotny wygląd, zbrudzony wtórnymi złoceniami, obrazy pociemniałe, zabrudzone, płótno pofałdowane z uszkodzeniami mechanicznymi i biologicznymi.
    Najcenniejszy obraz św. Anny jest przykryty sukienkami, ale w odsłoniętych partiach widoczne są przemalowania, niefachowe naprawy i niepokojące głębokie spękania i uszkodzenia warstw technologicznych.
    Z uwagi na zły stan zachowania zabytkowego ołtarza głównego, a zwłaszcza obrazu św. Anny, będącego jednym z elementów zabytkowego wyposażenia kościoła parafialnego w Smardzewicach - otrzymaliśmy zezwolenie na wykonanie proponowanych prac, ponieważ zapobiegną one zagrożeniom mogącym spowodować uszczerbek dla wartości zabytku, przyczynią sie do ochrony i zachowania zabytku w należytym stanie.
    Po wielu konsultacjach i przygotowaniach w tym tygodniu zostały już rozpoczęte prace konserwatorskie ołtarza głównego w naszym kościele.
    Prace zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy ma być wykonany w tym roku do końca listopada. Renowacji będzie podlegała górna i środkowa część ołtarza do mensy ołtarzowej. Drugi etap prac będzie obejmował dwa skrzydła boczne i mensę ołtarzową.

Maj 2019 rok

Pierwsza Komunia święta - 19 maja 2019 roku

Dzisiaj podczas Mszy świętej o godzinie 10.30, siedemnaścioro dzieci z naszej parafii przystąpiło do Pierwszej Komunii świętej. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył o. proboszcz, którzy też dzieciom po raz pierwszy udzielił Jezusa Eucharystycznego.

Kwiecień 2019 rok

Msza święta rezurekcyjna - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - 21 kwietnia 2019 roku

Dokładnie o 6 rano rozpoczęliśmy Mszę świętą rezurekcyjną, której przewodniczył 0. Ryszard Żuber oraz wygłosił okolicznościowe Słowo Boże. Liturgia rozpoczęła się przy grobie Pańskim, skąd wyruszyła procesja rezurekcyjna wokół placu kościelnego. Po powrocie sprawowana była uroczysta Eucharystia.
Po Mszy świętej rezurekcyjnej cała nasza wspólnota klasztorna spotkała się w refektarzu klasztornym na śniadaniu wielkanocnym.

 

Wielki Czwartek - Msza święta Wieczerzy Pańskiej - 18 kwietnia 2019 roku

Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00, w Wielki Czwartek rozpoczęliśmy uroczyste obchody Triduum Paschalnego. Msz świętej przewodniczył proboszcz o. Marek Zienkiewicz, który tez wygłosił homilię. Po zakończeniu Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ołtarza Ciemnicy i wystawiony do adoracji, która trwała do godziny 22.00.

Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic - piątek, 12 kwietnia 2019 roku

Tradycyjnie, w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową, odbywa się w naszej parafii Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic. W tym roku, był to piątek 12 kwietnia 2019 roku. Drogę Krzyżową rozpoczęliśmy po Mszy świętej o godzinie 18.00. W Drodze Krzyżowej wzięli udział przedstawicieli różnych grup zawodowych, którzy nieśli krzyż od stacji do stacji oraz przeprowadzili rozważania. W Drodze Krzyżowej uczestniczyli liczni parafianie.

Styczeń 2019 rok

Zima - styczeń 2019

Zima w tym roku jest bardzo kapryśna, może raczej lepiej powiedzieć bardzo zmienna. Na przemian przychodzi mróz ze śniegiem oraz odwilż i dodatnie temperatury. Mimo to udało nam się uchwycić piękno zimowego krajobrazu w naszym ogrodzie klasztornym i placu kościelnym. Było pięknie nieprawdaż?

Koncert kolęd Chóru Kameralnego z Warszawy - 13 stycznia 2019 roku

Dzisiaj o godz. 18.00 (po Mszy św. wieczornej) wystąpił w naszym kościele Chór Kameralny ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy, który wykonał koncert kolęd. Była to kolejna okazja aby posłuchać kolęd, pastorałek i utworów bożonarodzeniowych, tym razem z różnych kręgów i kultur.

Koncert Kolęd w wykonaniu Orkiestry OSP w Smardzewicach - 27 stycznia 2019 r.

W niedzielę 27 stycznia podczas Mszy św. o godz. 12.00 Eucharystię uświetniała orkiestra OSP w Smardzewicach, która po sumie zagrała koncert kolęd.

2018 rok

Grudzień 2018 rok

Koncert kolęd w wykonaniu Chóru im. Jana Pawła II z Opoczna - 30 grudnia 2018

W niedzielę, 30 grudnia w naszym kościele wystąpił z koncertem kolęd Chór im. Jana Pawła II z Opoczna.

Jasełka w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Celestynowie - 20 grudnia 2018 roku

Również w tym roku, uczniowie Szkoły Podstawowej w Celestynowie, znajdującej sie na terenie naszej parafii, wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe pod koniec okresu Adwentu a przed przerwą świąteczną w nauce. Scenariusz Jasełek przygotowała pani katechetka. Scenariusz był bardzo oryginalny, przybliżający nam tajemnicę Wcielenia Jezusa Chrystusa.

Listopad 2018 rok

Cmentarz parafialny w Smardzewicach nocą - 2 listopada 2018 roku

Jak co roku do 1 listopada cmentarze w Polsce są rozświetlone tysiącami zniczy i lampek. Podobnie jest na cmentarzu parafialnym w Smardzewicach. Chociaż jest to cmentarz niewielki to jednak z daleka było widać łunę światła nad cmentarzem.

Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada 2018 rok

Z racji uroczystości Wszystkich Świętych Msze święte sprawowaliśmy jak w niedziele z tym wyjątkiem, że dodatkową Eucharystię o godzinie 13.00 sprawowaliśmy na naszym cmentarzu parafialnym. Eucharystii przewodniczył i okolicznościowe Słowo Boże wygłosił O. Magister Nowicjatu O. Grzegorz kwiecień. Po Mszy świętej odbyła się procesja żałobna do pięciu stacji przy których modliliśmy się za zmarłych.

Październik 2018 rok

Wymiana okien w kościele - październik 2018 rok

W dniach od 22 do 27 października br. trwały prace przy wymianie okien w kościele.  Konieczność wymiany okien wynikała z powodu pogarszającego się ich stanu technicznego. Mamy w kościele okna w metalowej oprawie. Stwierdzono w nich postępującą korozję metalowej oprawy. Stare okna nie spełniały już swojej funkcji. W okresie deszczowym woda dostawała się do wnętrza świątyni. Natomiast w okresie zimowym ciepło z ogrzewanego kościoła bardzo szybko uciekało na zewnątrz poprzez liczne szczeliny obramowaniach okien. Dlatego drugim powodem decyzji o wymianie okien była konieczność zadbania o dobre i właściwe dla kościoła zabytkowego możliwości ogrzania wnętrza. Istniejące okna są nieszczelne, a ponadto są tak zwanymi „zimnymi” oknami, nie mającymi żadnych parametrów izolacji termicznej, co powoduje z jednej strony wyziębienie wnętrza kościoła, a z drugiej skraplanie się wody na ich powierzchni, przy ogrzaniu kościoła. Takie skraplanie się wody na szybach jest z kolei przyczyną zawilgocenia ścian w niektórych miejscach w kościele. Przy zmianie okien zmieni się to radykalnie. Będzie także możliwość, otwierania trzech z jedenastu z nowych okien. Istniejące okna w metalowej oprawie zostały wymienione na okna drewniane z szybą scaloną, termoizolacyjną. 

Transitus - 3 października (wtorek) 2018 rok

W Wigilię uroczystości św. Franciszka z Asyżu, 3 października (wtorek), po Mszy świętej wieczornej o godzinie 18.00, odprawiliśmy specjalne nabożeństwo TRANSITUS, w którym wspominaliśmy śmierć św. Franciszka z Asyżu i jego przejście do chwały nieba.

Sierpień 2018 rok

Dożynki Parafialne - 26 sierpnia 2018 roku

W niedzielę w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej odbyły sie w naszej parafii dożynki. Rolnicy dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory i prosili o dalsze błogosławieństwo, podczas modlitw dożynkowych. Tradycyjnie mieszkańcy parafii ubrali się w swe piękne, ludowe stroje. Podczas tego dnia Mszę świętą odprawił proboszcz o. Marek Zienkiewicz, który również wygłosił kazanie.

Koncert zespołu wokalno-tanecznego z Ukrainy "Wołyńskie Słowiki" - 5 czerwca 2018

W niedzielę 5 sierpnia w naszym kościele gościł zespół "Wołyńskie Słowiki" z Łucka na Ukrainie. Zespół powstał 19 lat temu przy Towarzystwie Kultury Polskiej na Wołyniu i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych chórów na tamtej ziemi. Młodzi śpiewacy wykonali podczas koncertu polskie piosenki patriotyczne i ludowe, pieśni kościelne.

Maj 2018 rok

Demontaż krzyża z wieży kościelnej - maj 2018

Od bardzo długiego czasu na wieży kościoła w Smardzewicach widniał pochylony krzyż. W ostatnim czasie zauważono znaczne jego pochylenie. Były poważne obawy, że może spaść i spowodować uszkodzenie dachu, a nawet doprowadzić do tragedii ludzkiej. Podjęto próbę wyprostowania krzyża. Jednak okazało się, że krzyż jest w słabym stanie technicznym. Jest zgięty, a nawet u dołu pęknięty, zaś drewno, w którym był zamocowany, spróchniałe. Z tej racji podjęto decyzję o demontażu krzyża, co uczyniła w ramach interwencji Państwowa Straż Pożarna z Tomaszowa Mazowieckiego. Pragniemy jak najszybciej przywrócić krzyż na wieży kościelnej. Chcielibyśmy tego dokonać do 26 lipca br., czyli do odpustu parafialnego, na który przybywają rzesze pątników i czcicieli św. Anny.
 

Gminny koncert pieśni Maryjnych - 13 maja 2018 roku

13 maja, w święto Matki Bożej Fatimskiej, w naszym Sanktuarium św. Anny odbył  się Koncert Pieśni Maryjnych. Wszystkich zebranych powitał proboszcz parafii ojciec Marek Zienkiewicz. Podczas koncertu mogliśmy wysłuchać przepięknych pieśni maryjnych, które zaśpiewały zespoły: "Ciebłowianie" z Ciebłowic Dużych, "Sami Swoi" z Twardej, "Smardzewianie" ze Smardzewic, „Kalina” z Wąwału oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Unewla. Miłą niespodzianką był występ franciszkanina brata Piotra, który przybył do Polski z Kenii i zaśpiewał pieśń maryjną w języku suahilii. Na zakończenie wójt Franciszek Szmigiel podziękował wszystkim wykonawcom, podkreślając, że Koncert Pieśni Maryjnych był nie tylko wspaniałym przeżyciem artystycznym, ale również modlitwą skierowaną do Matki Bożej. Wszystkie zespoły otrzymały z rąk wójta i ojca proboszcza podziękowania i upominki.

Prace przy murze cmentarnym

W związku z dużymi zniszczeniami muru cmentarnego od strony ulicy Głównej, zachodzi konieczność jego częściowej wymiany na odcinku od bramy głównej na tzw. Starym Cmentarzu do bramy głównej Nowego Cmentarza. Zniszczenia powstały głównie z powodu intensywnego ruchu komunikacyjnego, w tym szczególnie, tirów o ciężkim tonażu. Zaistniała konieczność rozbiórki tej części muru. Na jego miejscu zostanie postawiony nowy mur cmentarny.

Bierzmowanie młodzieży - 3 maja 2018 roku

Dzisiaj w naszej parafii odbyła się uroczystość bierzmowanie młodzieży klas III gimnazjum. Sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej udzielił J.E. Ks. biskup Adam Odzimek. Na wstępie Eucharystii księdza biskupa powitał ojciec proboszcz Marek Zienkiewicz. W homilii, zwracając sie do kandydatów do bierzmowania ks. biskup podkreślił, że przyjmując ten sakrament, zostają obdarzeni pełnią Ducha Świętego, który ich uzdalnia do życia wpełni chrześcijańskiego i dawania świadectwo swojej wiary.

Pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego w naszym Sanktuarium św. Anny - 1 maja 2018 roku.

Już stało się tradycją, że 1. maja, każdego roku do naszego Sanktuarium przybywa piesza pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego. Pielgrzymi przybyli także tego roku. Liczni Tomaszowianie wraz ze swymi pasterzami pielgrzymowali z modlitewnymi intencjami, które przez wstawiennictwo św. Anny przedstawili Bogu w naszym Sanktuarium. O godzinie 1100 pielgrzymi uczestniczyli we Mszy świętej. Po Mszy świętej miał miejsce koncert pieśni religijnych w wykonaniu zespołu Jedno Ciało. Po koncercie pielgrzymi spożyli posiłek ufundowany przez klasztor w Smardzewicach. O godzinie 16.00 pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie majowym, po którym wyruszyli w drogę powrotną do Tomaszowa Mazowieckiego.

Kwiecień 2018 rok

 Msza święta Rezurekcyjna - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - 1 kwietnia 2018

Dokładnie o 6 rano rozpoczęliśmy Mszę świętą rezurekcyjną, której przewodniczył 0. Ryszard Żuber oraz wygłosił okolicznościowe Słowo Boże. Liturgia rozpoczęła się przy grobie Pańskim, skąd wyruszyła procesja rezurekcyjna wokół placu kościelnego. Po powrocie sprawowana była uroczysta Eucharystia.

Marzec 2018

Liturgia Wigilii Paschalnej - Wielka Sobota - 31 marca 2018

Liturgia Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę rozpoczęła się o godzinie 19.30. Przewodniczył jej o. magister nowicjatu, Grzegorz Kwiecień. Jak zwykle składała się z obrzędu światła, orędzia wielkanocnego, liturgii Słowa Bożego, obrzędu poświęcenia wody chrzcielnej i Komunii świętej. Po zakończeniu liturgii w grobie Pańskim został wystawiony do adoracji wiernych Najświętszy Sakrament. Adoracja trwała przez całą noc i miała już charakter uwielbienia Boga i dziękczynienia za zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i nasze odkupienie.

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek - 30 marca 2018

Przez cały dzień trwała adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy. O godzinie 18.00 rozpoczęła sie Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył O. Mirosław Jaremczuk, który również wygłosił okolicznościowe kazanie o Męce Pańskiej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie był adorowany przez wspólnotę klasztorną i wiernych do godziny 22.00.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej - Wielki Czwartek - 29 marzec 2018

Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00, w Wielki Czwartek rozpoczęliśmy uroczyste obchody Triduum Paschalnego. Msz świętej przewodniczył proboszcz o. Marek Zienkiewicz, który tez wygłosił homilię. Po zakończeniu Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ołtarza Ciemnicy i wystawiony do adoracji, która trwała do godziny 22.00.

Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic - 23 marca 2018 roku

Tradycyjnie w piątek, przed niedziela Palmową, o godzinie 19.00 była odprawiona Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic. Przeszła ona ulicami: Wesołą, Główną, Piliczną, Łąkową, Ogrodową, Piliczną, Główną. Krzyż nieśli jak też przygotowali rozważania i czytali je przedstawiciele poszczególnych grup parafialnych jak i mieszkańców wiosek.

2017 rok

Listopad 2017 rok

Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 Listopada 2017 roku

Znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych Kościół katolicki uroczyście wspomina 1 listopada. Uroczystość Wszystkich Świętych winna być jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. W ciągu roku niemal każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub kilku świętych znanych z imienia. Jednak ich liczba jest znacznie większa. Wiele osób doszło do świętości w zupełnym ukryciu.
Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest – wbrew spotykanym niekiedy opiniom – “Świętem Zmarłych” ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia – 2 listopada – wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.
Jednak niemniej zgodnie z tradycją w dniu 1 listopada odprawiona została odprawiona uroczysta Msza święta i godzinie 13.00 na naszym parafialnym cmentarzu grzebalnym. Mszy świętej przewodniczył i okolicznościowe Słowo Boże wygłosił ojciec proboszcz Marek Zienkiewicz. W koncelebrze wzięli udział również kapłani pochodzący z terenu naszej parafii, a dokładnie ze Smardzewic: Ks. Andrzej Głowa, ks. Antoni Głowa i O. Marek Klimecki nasz współbrat w Zakonie. Po Eucharystii miała miejsce procesja żałobna do pięciu stacji na cmentarzu z modlitwami za zmarłych z odczytaniem wypominek.

Sierpień 2017 rok

Jubileusz 650 – lecia powstania wsi Twarda

W sobotę, 26 sierpnia 2017 roku, odbyły się w naszej parafii uroczystości związane z jubileuszem 650 lat wsi Twarda. Rozpoczęły się one Mszą św. w kaplicy w Twardej (wg. liturgii o NMP Częstochowskiej), podczas której o. Rafał Rządziński wygłosił okolicznościową homilię. Następnie przy Domu Ludowym p. Maria Robak przywitała wszystkich gości i przedstawiła rys historyczny miejscowości. Znaczącym wydarzeniem było poświęcenie pamiątkowej tablicy oraz krzyża, który przypominać ma o zbawieniu jakie dokonało się dzięki Jezusowi Chrystusowi. W dalszą część obchodów 650 - lecia wpisane były występy zespołów ludowych oraz spożywanie na tą okazję przygotowanych posiłków.

Czerwiec 2017 rok

Czuwanie modlitewne przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego -  3 czerwiec 2017 rok

Dzisiaj 3, czerwca w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego odbyło się w naszym kościele czuwanie modlitewne. Rozpoczęło się o godzinie 20.00. Na program czuwania złożyły się: Apel Maryjny, Katecheza o Duchu Świętym, którą wygłosił O. Rafał Rządziński, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Modlitwa uwielbienia. Na zakończenie czuwania została odprawiona uroczysta Msza święta, której przewodniczył O. Rafał Rządziński, a okolicznościową homilię wygłosił O. Mirosław Jaremczuk.

Maj 2017 rok

Msza święta prymicyjna - 31 maj 2017 rok

W sobotę, 20 maja br., w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie miały miejsce święcenia kapłańskie diakona z prowincji warszawskiej Daniela Śliwińskiego, które otrzymał z rak JE Ks. Bpa Rafała Markowskiego – biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej. Natomiast trzech diakonów z prowincji gdańskiej, również 20 maja br. przyjęło święcenia kapłańskie we franciszkańskiej parafii w Ostródzie z rąk księdza arcybiskupa Józefa Górzyńskiego. Byli to: Mateusz Świętosławski, Karol Wesołowski i Bartłomiej Ewertowski.
Neoprezbiterzy w dniu 31 maja br. o godzinie 18.00, odprawili Mszę świętą prymicyjną w naszym kościele w Smardzewicach, gdzie jeden z nich o. Daniel Śliwiński odbywał nowicjat. Po Mszy świętej nowi kapłani udzielili uczestniczącym w Eucharystii błogosławieństwa prymicyjnego.

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej - 28 maj 2017 rok

Podczas Mszy świętej o godzinie 10.30, dzieci klas IV szkół Podstawowych, z terenu naszej parafii, obchodziły Rocznicę I Komunii świętej. Na placu przed kościołem O. Proboszcz Marek Zienkiewicz przywitał dzieci i rodziców i następnie wprowadził je do kościoła gdzie sprawował Mszę świętą dziękczynną w intencji dzieci. Wygłosił również okolicznościowe kazanie.

Pierwsza Komunia święta dzieci z parafii Smardzewice - 21 maj 2017 rok

W niedzielę podczas Mszy świętej o godzinie 10.30 dzieci klas III Szkół Podstawowych, z terenu naszej parafii, przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Uroczystą Mszę świętą, podczas której dzieci po raz pierwszy przyjęły sakrament Eucharystii, odprawił ojciec proboszcz Marek Zienkiewicz, który również wygłosił do dzieci kazanie. Na zakończenie Eucharystii dzieci otrzymały pamiątkowe obrazki.

Bierzmowanie młodzieży gimnazjalnej - 13 maj 2017 rok

W sobotę, 13 maja 2017 r., podczas Mszy świętej o godzinie 18.00, ks. bp Adam Odzimek, biskup pomocniczy diecezji radomskiej, udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży III klasy gimnazjum.

Koncert pieśni Maryjnych - 3 maj 2017 rok

W środę, 3 maja o godz. 17.00 w naszym kościele odbył się koncert pieśni maryjnych w wykonaniu zespołów ludowych: Ciebłowianie, Koła Gospodyń Wiejskich z Unewla, Sami Swoi i Smardzewianie.

Piesza pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego do Smardzewic - 1 maj 2017 rok

Już tradycyjnie 1 maja przybyła piesza pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego do naszego sanktuarium św. Anny. Pielgrzymi wyruszyli o godzinie 10.00 z przed kościoła pw. św. Antoniego. Przewodnikiem pielgrzymki był jej wieloletni organizator ksiądz proboszcz z parafii św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim Henryk Kowaliński. Przybyło razem z nim ośmiu kapłanów, którzy odprawili dla pielgrzymów Mszę świętą koncelebrowaną o godzinie 12.00. Wraz z kapłanami przybyło ponad 450 pątników. Po Mszy świętej na placu kościelnym pielgrzymi spożyli posiłek w postaci bigosu, który został ufundowany przez nasz klasztor. Po obiedzie pielgrzymi o godzinie 12.00 wzięli udział w nabożeństwie majowym, po którym udali się w drogę powrotną do swoich domów.

Kwiecień 2017 rok

Msza święta rezurekcyjna - 16 kwiecień 2017 roku

O godzinie 6.00 rano wyszliśmy na ulice naszej parafii z uroczystą procesją rezurekcyjną, ogłaszając światu wieść o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Po okrążeniu placu kościelnego i powrocie do kościoła rozpoczęła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył O. Mirosław Jaremczuk, który równie wygłosił okolicznościowe Słowo Boże.

Liturgia Wigilii Paschalnej - 15 kwiecień 2017 roku

W Wielką Sobotę o godzinie 19.30, poświęceniem ognia, rozpoczęliśmy przed kościołem, uroczystą Eucharystię Wigilii Paschalnej. Po wniesieniu, do kościoła zapalonego Paschału, symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego, zostało odśpiewane Orędzie Wielkanocne, ogłaszające światu Zmartwychwstanie Chrystusa. Uroczystej liturgii przewodniczył o. Grzegorz Kwiecień.

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek - 14 kwiecień 2017 roku

Wielkopostną Liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek rozpoczęliśmy o godzinie 18.00, której przewodniczył o. Ryszard Żuber. Składała się ona z z Czytania Słowa Bożego w tym opisu Męki Pańskiej, Modlitwy Powszechnej, Adoracji Krzyża i Komunii świętej. Na zakończenie celebracji Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego.

Msza święta Wieczerzy Pańskiej - Wielki Czwartek - 13 kwiecień   2017 roku

W Wielki Czwartek o godzinie 18.00 rozpoczęliśmy celebrację Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył o. proboszcz Marek Zienkiewicz. Okolicznościowe kazanie wygłosił O. Mirosław Jaremczuk. W czasie wieczornej Eucharystii wspominaliśmy, a zarazem upamiętnialiśmy Ostatnią Wieczerzę, jaką Chrystus spożywał ze swymi Apostołami w ostatnią noc przed męką. Wielki Czwartek to dzień ustanowienia dwóch sakramentów; Kapłaństwa i Eucharystii. Wielki Czwartek jest zatem szczególnym świętem kapłanów, którzy z pieczołowitością sprawują sakrament Eucharystii. Po Mszy świętej przedstawiciele parafian złożyli swoim duszpasterzom serdeczne życzenia z okazji ich święta oraz wręczyli symboliczną różę.

Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic 7 kwiecień 2017 rok

W piątek, 7 kwietnia już tradycyjnie odbyła się Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic. Prowadziła ona ulicami: Główną, Piliczną oraz Ogrodową. Podczas Drogi Krzyżowej nieśli Krzyż i prowadzili rozważania przedstawiciele poszczególnych grup duszpasterskich,  zawodowych oraz mieszkańcy wiosek.

Misterium Meki Pańskiej - 2017 rok

W sobotę 1 kwietnia o godz. 19.00 odbyło się w naszej świątyni premierowe przedstawienie Misterium Męki Pańskiej. Poszczególne sceny Misterium odegrali Bracia Nowicjusze, pomiędzy którymi zabrzmiały pieśni wykonane na żywo przez dziewczęta należące do parafialnej scholii: Weronikę Wysmyk, Wiktorię Jończyk, Anastazję Jończyk, Zuzannę Nojek. Akompaniament muzyczny wykonali: Paulina Grzebieniowska na instrumentach perkusyjnych, o. Rafał Rządziński na pianinie i o. Grzegorz Kwiecień na gitarze. Rolę Maryi odegrała w tym roku p. Monika Zając.

Styczeń 2017 rok

Niedziela ewangelizacyjna w parafii - 29 styczeń 2017 rok

Dnia 29 stycznia przeżywaliśmy w naszej parafii Niedzielę Ewangelizacyjną. Przybył do nas ks. Robert Grzybowski wraz z dwoma świeckimi osobami ze Szkoły Nowej ewangelizacji z Drohiczyna. Na każdej mszy św. ks. Robert mówił o potrzebie nieustannego rozwijania swojej wiary oraz o stałym pogłębianiu swej relacji z Jezusem Chrystusem. Paulina i Jarek potwierdzając te słowa podzielili się swoim osobistym doświadczeniem miłości Boga.
Praktyczną odpowiedzią na głoszone Słowo jest rozpoczęte 2 lutego w naszym kościele Seminarium Odnowy Wiary. Jest to cykl 10 spotkań ewangelizacyjnych, podczas których każdy jest zaproszony do wspólnej modlitwy, wysłuchania konferencji, dzielenia w małych grupach i przeżywania tych treści w domu. Podczas pierwszego spotkania zapisało się 60 osób, a w najbliższą środę (08.02.2017 r.) o godz. 17.45 istnieje możliwość dołączenia się nowych osób. Zaproszeni są wszyscy, którzy pragną doświadczyć Boga głębiej i odnowić swoją wiarę.

2016 rok

Wprowadzenie relikwii męczenników z Peru - październik 2016 Jubileusz kaplicy w Unewlu - październik 2016 Uroczystość św. Franciszka z Asyżu - październik 2016 Dożynki parafialne - sierpień 2016 Warszawska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę - sierpień 2016 Odpust św. Anny - lipiec 2016 Spotkanie młodzieży z diecezji - lipiec 2016 Boże Ciało - maj 2016 Msza święta Prymicyjna - maj 2016 Bierzmowanie maj 2016 Pierwsza Komunia święta - maj 2016 Piesza pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego - maj 2016 Msza święta z O. Witko - kwiecień 2016  Zespół muzyczny kleryków z Łodzi - kwiecień 2016 Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic - marzec 2016 Msza święta Wieczerzy Pańskiej - Wielki Czwartek - 2016  Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2016 Lituria Wigilii Paschalnej - Wielka Sobota 2016 Msza święta Rezurekcyjna marzec 2016. Koncert kolęd w wykonaniu zespołu "Pętla Ósemki" Jasełka dzieci ze Smardzewic Koncert kolęd "Smardzewian" i "Małych Smardzewian".

2015 rok

Żywa szopka - styczeń 2015 Jasełka Bożym Narodzeniu - styczeń 2015   Koncert kolęd i pastorałek - styczeń 2015   Dzień życia Konsekrowanego - luty 2015 Środa Popielcowa - luty 2015 O. Józef Witko w Smardzewicach - luty 2015 Misterium Męki Pańskiej - Wielki Post 2015 Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic - Wielki Post 2015 Wielki Czwartek - Wielki Post 2015 Wielki Piątek - Wielki Post 2015 Wielka Sobota - Wielki Post 2015 Msza św. rezurekcyjna - kwiecień 2015 Koncert orkiestry OSP ze Smardzewic - kwiecień 2015 Modlitwa uwielbienia - kwiecień 2015 Pielgrzymka do Ziemi Świętej, cz. 1  Pielgrzymka do Ziemi Świętej, cz. 2 Pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego - maj 2015 Święto strażaków - maj 2015 Koncert pieśni maryjnych - maj 2015 I-sza Komunia święta - maj 2015 Pielgrzymka dzieci Pierwszokomunijnych na Jasną Górę - maj 2015 Bierzmowanie - maj 2015 Msza święta prymicyjna - czerwiec 2015 Boże Ciało - czerwiec 2015 Zjazd ministrantów w Niepokalanowie - czerwiec 2015 Srebrny Jubileusz kapłaństwa - czerwiec 2015 Uroczystość św. Antoniego z Padwy - czerwiec 2015 Pielgrzymka Rycerstwa Niepokalanej - czerwiec 2015 Spotkanie z ks. Bashoborą w Warszawie - lipiec 2015 Poświęcenie pojazdów mechanicznych - lipiec 2015 Odpust parafialny św. Anny - lipiec 2015 Warszawska Pielgrzymka Akademicka - sierpień 2015 Odpust św. Maksymiliana Kolbego w Unewlu - sierpień 2015 Dożynki parafialne - sierpień 2015 Rozpoczęcie roku katechetycznego - wrzesień 2015 O. Józef Witko z posługa w Smardzewicach - wrzesień 2015 Pielgrzymka parafialna - wrzesień 2015 Uroczystość Wszystkich Świętych - listopad 2015 Nawiedzenie obrazu Jasnogórskiego - listopad 2015 Pielgrzymka do Krakowskich Łagiewnik - listopad 2015   Barbórka - grudzień 2015 Konsekracja ołtarza soborowego - grudzień 2015 Spotkanie opłatkowe w szkole w Celestynowie - grudzień 2015.

2014 rok

Koncert kolęd i pastorałek - styczeń 2014 Msza święta za chorych o. Józefa Witko - 22 styczeń Diecezjalne Mistrzostwa ministrantów - luty 2014 Rekolekcje parafialne dla dzieci i młodzieży - marzec 2014 Misterium Męki Pańskiej cz. 1 - Wielki Post 2014 Misterium Męki Pańskiej cz. 2 - Wielki Post 2014 Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic - kwiecień 2014 cz. 1 Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic - kwiecień 2014 cz. 2  Msza św. Wieczerzy Pańskiej - Wielki Czwartek 2014 Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2014 Liturgia Wigilii Paschalnej - Wielka Sobota 2014  Godzina Miłosierdzia - kwiecień 2014 Pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego - maj 2014 Uroczystość św. Floriana - maj 2014 Parafialna pielgrzymka do Lichenia i Kalisza - maj 2014 Zespół "Smardzewianie" jubileusz 50.lecia istnienia - maj 2014 Rocznica I-szej Komunii świętej - maj 2014  O. Józef Witko w Smardzewicach - maj 2014  Nowy zamykany konfesjonał - czerwiec 2014 Bierzmowanie - czerwiec 2014  Boże Ciało - czerwiec 2014  Godzina Miłosierdzia - czerwiec 2014 Ognisko dla scholi i ministrantów - czerwiec 2014  Odpust parafialny św. Anny - lipiec 2014  Uroczystość św. Krzysztofa - lipiec 2014  Odpust Porcjunkuli - sierpień 2014  Warszawska Pielgrzymka Akademicka - sierpień 2014  Odpust św. Maksymiliana Kolbego w Unewlu - sierpień 2014  Dożynki parafialne - sierpień 2014  Poświęcenie nowego tabernakulum w kaplicy w Unewlu - wrzesień 2014 Transitus ku czci św. Franciszka z Asyżu - październik 2914  Uroczystość Wszystkich Świętych - listopad 2014  O.Józef Witko w Smardzewicach - listopad 2014  Barbórka - grudzień 2014 Przyjęcie do Rycerstwa Niepokalanej - grudzień 2014  Medaliki dzieci komunijnych - grudzień 2014.