PIELGRZYMKA

Pielgrzymka: Fatima i Santiago de Compostella

PIELGRZYMKA

Fatima – Santiago de Compostela (8dni, samolot)

Ojcowie Franciszkanie ze Smardzewic, organizują w dniach 15 –22 października 2018 r. pielgrzymkę do Fatimy i Santiago de Compostela. Zapisy przyjmujemy do końca kwietnia 2018 r. Koszt pielgrzymki 3450 zł + 90 EUR.

Tel. kontaktowy. 44 710 86 11 lub 608 452 435

1 DZIEŃ: WARSZAWA – LIZBONA – FATIMA
Wylot z Warszawy do Lizbony (z przesiadką we Frankfurcie). Przejazd autokarem z Lizbony do Fatimy. Zakwaterowanie w hotelu w Fatimie. Obiadokolacja. Nocleg.

2 DZIEŃ: FATIMA – ALJUSTREL – VALINHOS
Śniadanie. Zwiedzanie Sanktuarium: Capelinha – kaplica stojąca w miejscu objawień Matki Bożej małym pastuszkom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie; Bazylika Matki Boskiej Różańcowej z grobami Franciszka i Hiacynty. Uczestnictwo w drodze krzyżowej prowadzącej do wioski Valinhos – miejsca objawień Anioła Portugalii oraz do wioski Aljustrel, gdzie znajdują się domy rodzinne Franciszka i Łucji. Zwiedzanie. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

3 DZIEŃ: FATIMA – BATALHA – ALCOBAÇA – NAZARE
Śniadanie. Zwiedzanie zespołu klasztornego Matki Boskiej Zwycięskiej w miejscowości Batalha – wspaniały przykład późnego gotyku portugalskiego, z grobowcami władców portugalskich, wpisany na światową listę UNESCO. Przejazd do Alcobaça, gdzie znajduje się gotycki klasztor cystersów, z grobowcami bohaterów romantycznej legendy – króla Pedro Okrutnego i jego potajemnie poślubionej małżonki Ines de Castro. Po południu wyjazd nad Atlantyk do Nazare, dawnej uroczej wioski rybackiej i starego sanktuarium maryjnego, dziś najbardziej znanego kurortu w tej części wybrzeża. Odpoczynek na plaży. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

4 DZIEŃ: FATIMA – TOMAR – COIMBRA
Śniadanie. Zwiedzanie imponującego rozmiarami klasztoru templariuszy w Tomar. Wyjazd do Coimbry, dawnej stolicy Portugalii. Zwiedzanie uniwersytetu (najstarszy ośrodek uniwersytecki Portugalii), Starej Katedry. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

5 DZIEŃ: FATIMA – PORTO – BRAGA – SANTIAGO DE COMPOSTELA
Śniadanie. Wyjazd w kierunku Santiago de Compostela. Po drodze postój w Porto – zwiedzanie wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO portu. Kościół św. Franciszka. Most żelazny z XIX w. Zwiedzanie Bragi – głównego ośrodka religijnego kraju i siedziby arcybiskupów – m.in. ratusza, katedry. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Santiago de Compostela.

6 DZIEŃ: SANTIAGO DE COMPOSTELA – LIZBONA
Śniadanie. Zwiedzanie Bazyliki Świętego Jakuba Apostoła, trzeciego pod względem ważności po Jerozolimie i Rzymie, miejsca pielgrzymkowego w świecie chrześcijańskim. Przejazd w kierunku Lizbony. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Lizbony.

7 DZIEŃ: LIZBONA
Śniadanie. Zwiedzanie stolicy Portugalii – Lizbony: zabytkowa średniowieczna dzielnica Alfama, położona na wzgórzu u stóp Zamku św. Jerzego, z jej malowniczymi krętymi i wąskimi uliczkami – katedra Se, kościół św. Antoniego Padewskiego, stojący w miejscu domu rodzinnego Świętego, dzielnica Belem. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

8 DZIEŃ: LIZBONA – WARSZAWA
Transfer na lotnisko w Lizbonie. Wylot do Warszawy (z przesiadką we Frankfurcie). Lądowanie w Warszawie na lotnisku Okęcie.