FOTO-KRONIKA

Fotokronika nowicjacka

NOWICJAT

Nowicjat 2023/2024

07.05 Majowy dzień skupienia

Ten dzień skupienia głosił dla nas o. Piotr Szczepański z Niepokalanowa. Obecnie Definitor Prowincjalny i redaktor naczelny Rycerza Niepokalanej. Tematem pierwszej konferencji było to jak św. Franciszek przygotowywał się do misterium Eucharystii. Podczas Mszy Świętej w homilii o. Piotr mówił o Duchu Świętym. Dla Franciszka Jego obecność była owocem nawrócenia. Druga konferencja była o Eucharystii jako najgodniejszym sakramencie. Sakramencie pokory Boga, który uczy nas tejże pokory. Adorując Pana Jezusa nigdy nie jesteśmy sami, Kościół jest z nami, jest Maryja, Archaniołowie i święci.

02.05 Wizyta Prowincjała warszawskiego

W dzień flagi Rzeczpospolitej Polskiej w ramach przygotowań do drugiej części kapituły prowincjalnej tutejszy klasztor odwiedził nowo wybrany minister prowincjalny - o. Piotr Żurkiewicz. Po obiedzie mięliśmy z nim krótkie spotkanie podczas, którego nasz gość jak i my opowiedzieliśmy jak to się stało, że trafiliśmy do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Po błogosławieństwie, którego nam udzielił ojciec Prowincjał jak co czwartek udaliśmy się na przechadzkę.

25.04 Imieniny brata Marka

W święto św. Marka apostoła swoje imieniny obchodził br. Marek Kliczek, który posługuje jako zakrystianin w naszym klasztorze. Podczas uroczystego obiadu o. gwardian i br. Mikołaj złożyli solenizantowi życzenia. Wieczorem podczas Mszy Świętej wspólnie z parafianami modliliśmy się w intencji brata Marka.

17.04 Kwietniowy dzień skupienia

Na początek wiosny dzień skupienia prowadził o. Mirosław Adaszkiewicz z klasztoru
w Warszawie. Tematem pierwszej konferencji była nasza wiara. Usłyszeliśmy dwa poruszające świadectwa. Głoszący zachęcał by każdy z nas odpowiedział na pytanie "Czy ja myślę
i postępuję tak jak wierzę?" oraz "Czy mnie można wierzyć?". Tematem popołudniowej konferencji było "Nieustanne przebywanie z Bogiem na wzór Marii". Mamy żyć na ziemi jak Maryja i Apostołowie. Ona była zachwycona Bogiem. Pozostaliśmy z pytaniem "Czym my się zachwycamy?" I słowami Jana Pawła II: "Kiedy serce zostaje zdobyte przez Chrystusa odmienia się życie".

09.04 Braterska wizyta w klasztorze w Radomsku

Tego dnia odwiedziliśmy najbliższej położony nas klasztor prowincji krakowskiej - Radomsko. To historyczny konwent, którego początek sięga XIII wieku. Była to trzecia obecność franciszkanów w Polsce tuż po Wrocławiu i Krakowie. Przywitał nas o. Darek Sowa
i oprowadził po ogrodzie następnie o. Krystian Żmuda przedstawił nam bogatą historię tej obecności braci mniejszych. Tu dokonano wyboru św. Jadwigi na króla Polski. Między innymi
w tym klasztorze swoje ostatnie lata życia spędził były prowincjał o. Kornel Czupryk, który to wyraził zgodę na budowę Niepokalanowa przez św. Maksymiliana Kolbe. Następnie spotkaliśmy się z całą wspólnotą klasztorną na rekreacji, gdzie bracia opowiedzieli nam wiele ciekawych historii związanych z tym miejscem jak i junioratem, który swego czasu się tam mieścił.

31.03 Wielkanoc - procesja rezurekcyjna

30.03 Wielka Sobota - Msza Święta Wigilii Paschalnej

29.03 Wielki Piątek - Liturgia Męki Pańskiej

28.03 Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej

22.03 Droga krzyżowa ulicami Smardzewic

W piątek przed niedzielą palmową nasza parafia zorganizowała drogę krzyżową ulicami Smardzewic. Chociaż pogoda była nie najlepsza, spora liczba parafian się z nami modliła. Dziękujemy każdemu za uczestnictwo.

21.03 Imieniny brata Mikołaja

Tego dnia obchodziliśmy imieniny naszego brata z Niemiec, którego patronem jest św. Niklaus z Flüe. Wieczorem na wspólnej rekreacji Ojciec magister złożył życzenia solenizantowi w imieniu naszej wspólnoty i przekazał prezent. To jedna z nie wielu okazji do zobaczenia go na zdjęciach, gdyż zwykle to on stoi po drugiej stronie aparatu ;)

17.03 Imieniny ojca Zbigniewa

W niedzielę podczas Mszy Św. o godz. 12:00 modliliśmy się za solenizanta. Parafianie oraz o. Gwardian złożyli życzenia o. Zbigniewowi, który podczas podziękowań wspomniał o łasce jaką miał od Pana Boga mając okazję obserwować na co dzień bł. Zbigniewa Strzałkowskiego gdy to przez jakiś czas mieli wspólną formację. We wtorek odbył się uroczysty obiad z gośćmi. Br. Mikołaj w naszym imieniu złożył życzenia ojcu seniorowi.

16.03 Rekolekcje powołaniowe

Tego dnia w ramach rekolekcji powołaniowych prowincji warszawskiej wieczorem odwiedzili nas młodzi ludzie rozeznający swoją drogę życiową. Zaczęliśmy od odmówienia wspólnie Nieszporów. Następnie zjedliśmy kolację, po czym udaliśmy się na rekreację gdzie kontynuowaliśmy rozmowy i zapoznanie się. Czas szybko minął i rekolektanci musieli wracać do Niepokalanowa, a my do codziennych wieczornych obowiązków.

15-16.03 Wizyta sekretarzy generalnych zakonu ds. formacji i misji

W tych dniach mieliśmy gości z Rzymu, przyjechali do nas o. Piotr Stanisławczyk- sekretarz ds. formacji i o. Dariusz Mazurek- sekretarz ds. misji. W piątek po południu mieliśmy spotkanie na temat formacji. W sobotę rano wspólną Mszę Św., której przewodniczył o. Darek, homilię wygłosił o. Piotr. Natomiast po dyżurach w kuchni odbyło się spotkanie na temat misji. Każdy z wiernych ma swoją misję w kościele :)

14.03 Marcowy dzień skupienia

Tym razem dzień skupienia głosił o. Robert Leżohupski z klasztoru w Poznaniu. Sędzia trybunału kościelnego Wikariatu Państwa Miasta Watykan, a także urzędnik Trybunału Penitencjarii Apostolskiej. Dzień wcześniej spotkaliśmy się na rekreacji w trakcie, której mogliśmy poznać trochę kulisów jego pracy. Podczas dnia skupienia mowa była o pięknie życia zakonnego, ale i o tym co jest jego trucizną. Przeszliśmy też przez list papieża Franciszka na dzień życia konsekrowanego. Zostaliśmy z pytaniem "Czy jesteśmy gotowi w każdej chwili pójść za Chrystusem i oddać życie?".

21.02 Wizyta prowincjała krakowskiego

Tego dnia odwiedził nas prowincjał o. Marian Gołąb oraz o. Jan Maria Szewek. Kończący swoją kadencję minister prownicjalny przewodniczył porannej Mszy Świętej. A w trakcie wspólnego spotkania na rekreacji opowiadał o swoich dwóch wizytach w klasztorach ukraińskiej kustodii w trakcie toczącej się wojny jak i o sytuacji tamtejszych wiernych i zakonników. Opowiadał także o innych miejscach prowadzonych przez Prowincję Krakowską na różnych kontynentach świata.

12.02 Lutowy dzień skupienia

W miesiącu lutym dzień skupienia prowadził o. Krzysztof Flis, od niedawna dr filozofii
i odpowiedzialny za rycerstwo Niepokalanej w prowincji warszawskiej. Mówił o walce duchowej, różańcu świętym i Maryj. Jej starotestamentalnych zapowiedziach i niewiastach jak Jael czy dzielna Judyta, którymi posłużył się Pan Bóg. Tam gdzie jest Maryja tam jest życie.
Nie będziemy jej kochać jeżeli nie będziemy jej znać.

26.01 Styczniowy dzień skupienia

W tym miesiącu dzień skupienia prowadził o. Karol Adamczewski z klasztoru w Lublinie, który jest wykładowcą na KUL-u, w WSD w Łagiewnikach oraz pracuje w sądzie biskupim. Podczas porannej konferencji poruszanym tematem były techniczne aspekty sakramentu pokuty i pojednania. W popołudniowej natomiast proces Pana Jezusa i rola świadków w procesie. Plany opatrzności Bożej są realizowane mimo naszej ludzkiej ułomności. Jeśli pójdziemy w pełni za Panem Jezusem to on uzdrowi nas z największej choroby jaką jest grzech.

19.01 Imieniny ojca Gwardiana

Tego dnia podczas Mszy Świętej o godz. 18 modliliśmy się w intencji o. Mariusza Kapczyńskiego. Na koniec nasz magister oraz parafianie złożyli życzenia solenizantowi. Kolejnego dnia odbył się uroczysty obiad z gośćmi z kilku klasztorów, wśród których był obecny inny solenizant o. Mariusz Słowik, gwardian Niepokalanowa. Ojciec magister i brat Mikołaj obu zakonnikom złożyli życzenia.

13.01. Wizyta prowincjała gdańskiego

Tego dnia z braterską wizytą odwiedził nas o. Wojciech Kulig. Zjedliśmy wspólnie obiad podczas którego o. Magister złożył gratulację z okazji ponownego wyboru naszego gościa na urząd prowincjała. Następnie spędziliśmy czas na rekreacji poznając między innymi specyfikę gdańskich klasztorów w Ekwadorze gdzie nasz gość udał się kilka dni później.

06.01 Kolęda w klasztorze

W uroczystość Objawienia Pańskiego kolędowaliśmy w naszym klasztorze modląc się o Boże błogosławieństwo dla nas wszystkich na Nowy Rok. Kolędę zakończyliśmy w kaplicy, gdzie miało miejsce losowanie patronów na rozpoczynający się rok. Patronem nowicjatu został św. Bartłomiej, apostoł i męczennik.

24-25.12 Wigilia i Boże Narodzenie

W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy Święta Bożego Narodzenia w klasztorze. Rok temu podczas postulatu wszyscy pojechaliśmy do domu. Tu w Smardzewicach tradycją jest iż na wigilię przyjeżdża prowincjał warszawski, nie inaczej było i tym razem. Było wspólne kolędowania, dzielenie się opłatkiem i wieczerza. O godz. 21 spotkaliśmy się z o. Grzegorzem Bartosikiem na rekreacji. Prowincjał opowiadał nam jak wygląda świętowanie w krajach osób, z którymi miał styczność podczas swoich studiów we Włoszech. Bracia z zagranicy podzielili się jak przebiegają święta w ich ojczyznach. O północy uczestniczyliśmy w Pasterce pod przewodnictwem o. Prowincjała.

24.12 Imieniny ojca socjusza Adama

O godzinie 9:00 w czasie Mszy Świętej modliliśmy się w intencji solenizanta o. Adama. Na koniec Mszy parafianie składali życzenia. Podczas wigilijnego wieczora ojcowie gwardian i prowincjał w imieniu wspólnot złożyli życzenia o. Adamowi. My natomiast świętowaliśmy wspólnie z naszym wychowawcą jego imieniny w święto św. Szczepana podczas wieczornej rekreacji.

15.12 Grudniowy dzień skupienia

W tym miesiącu dzień skupienia prowadził nasz Ojciec magister Michał Brzezicha. Głównym tematem było rozeznawanie duchowe. Do przedpołudniowej Mszy Św dołączył się o. Rafał z tutejszego klasztoru. Dzień skupienia zakończyliśmy godzinną adoracją Najświętszego Sakramentu i Nieszporami. Prosimy o modlitwę byśmy dobrze rozeznawali ważne decyzje życiowe i szli drogą światłości.

27.11 Msza Święta prymicyjna o. Macieja Pieczynia

Dwa dni po swoich święceniach które miały miejsce w Suwałkach o. Maciej odprawił swoją Mszę Świętą prymicyjną w miejscu swojego nowicjatu. Na zakończenie neoprezbiter pobłogosławił ojców z klasztoru, nowicjuszy jak i wszystkich wiernych obecnych na Eucharystii. Wieczorem mieliśmy dłuższą rekreację z naszym gościem.

24-25.11 Spotkanie prowincji franciszkańskich w Polsce

W tych dniach wyjechaliśmy do Niepokalanowa gdzie w ramach obchodów jubileuszu 800-lecia zatwierdzenia reguły św. Franciszka z Asyżu miało miejsce spotkanie reprezentantów wszystkich trzech gałęzi zakonów franciszkańskich. W piątek odbyło się nabożeństwo lektury tekstu reguły. A w sobotę miało miejsce sympozjum z trzema prelekcjami o następujących tematach: tło historyczne powstania reguły, list apostolski papieża i duchowe aspekty reguły. Ponad to w czasie 24 godzin jakie wspólnie spędziliśmy miały miejsce spotkania braterskie. Była to okazja do spotkania braci z obu naszych seminariów, trzech prowincjałów jak i zakonników z klasztorów z całego kraju.

13.11 Listopadowy dzień skupienia

We wspominanie świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna pierwszych męczenników polskich dzień skupienia prowadził o. Dariusz Sowa. Rozmyślaliśmy nad ewangeliczną sceną o Marii i Marcie, które przyjęły w swoim domu Jezusa. Staraliśmy się odpowiedzieć m.in. na pytanie: Do kogo ja przychodzę i przed kim staję? Zakończyliśmy go adoracją Najświętszego Sakramentu i Nieszporami. Maryjo prowadź nas do Jezusa.

12.11 Imieniny brata Jonáša

W niedzielę po święcie niepodległości modliliśmy się w liturgii godzin między innymi za naszego brata ze Słowacji br. Jonáš. Wieczorem na wspólnej rekreacji Ojciec magister złożył życzenia solenizantowi w imieniu naszej wspólnoty i przekazał prezent.

02.11 Wspomnienie wszystkich wierny zmarłych

Tego dnia Mszy Św. w kościele przewodniczył o. Proboszcz i Gwardian klasztoru. Również w tym dniu udaliśmy się z procesją na cmentarz aby wspólnie z wiernymi naszej parafii modlić się za naszych bliskich zmarłych. Niech te dni zadumy i refleksji nad ostatecznym celem i sensem naszego życia pomogą nam w głębszym przeżyciu czasu ziemskiego życia.

01.11 Uroczystość Wszystkich Świętych

Tradycyjnie tego dnia po południu odbywają się procesje na cmentarzach. W naszej parafii była ona poprzedzona Mszą Św. na cmentarzu. W związku z tym mięliśmy trochę dodatkowej pracy z przygotowaniem i posługą. Mszy Świętej przewodniczył o. Rafał, a procesji o. Magister Nowicjatu. W czasie procesji do pięciu stacji, dodatkowo przy każdej z nich odczytywano zmarłych polecanych w wypominkach.

19.10 Wizyta wikariusza prowincji krakowskiej

W drodze z Lichenia odwiedził nas kolejny w tym tygodniu były magister nowicjatu o. Mariusz Kozioł obecnie wikariusz prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Rano przewodniczył Mszy Świętej i skierował do nas słowo w homilii, a po porannych dyżurach mieliśmy okazje do rozmowy z gościem na rekreacji.

18.10 Październikowy dzień skupienia

Nasz pierwszy dzień skupienia wygłosił o.Paweł Gogola, gwardian klasztoru w Głogówku i były wieloletni magister nowicjatu w Kalwarii Pacławskiej. Tematem była wspólnota. To między innymi ona pomaga nam w dążeniu do świętości. Bracia są najlepszym zwierciadłem i od razu powiedzą Ci w czym nie domagasz. Psalm mówi "Jak dobrze gdy bracia mieszkają razem". Pan dał mi braci.

3.10 Transitus

Po wieczornej Eucharystii w naszym sanktuarium odbyło się uroczyste nabożeństwo Transitus, obchodzone przez wszystkich franciszkanów na świecie. Jest ono upamiętnieniem przejścia do życia wiecznego założyciela naszego zakonu św. Franciszka z Asyżu. Celebracji przewodniczył Ojciec magister.

29.09 Imieniny ojca Magistra

W święto świętych archaniołów Michała, Gabriela i Rafała o godz. 18 w tutejszym sanktuarium podczas Mszy Świętej modliliśmy się w intencji naszego magistra oraz ojca Rafała z klasztoru. 30 września odbył się imieninowy obiad, podczas którego gwardian i br Mikołaj złożyli życzenia solenizantom w naszym imieniu. Dzień później wieczorem mieliśmy wspólną rekreację.

21.09 Imieniny brata Mateusza

W święto ewangelisty Mateusza jeden z nas obchodził swoje imieniny. W trakcie Mszy Świętej i liturgii godzin pamiętaliśmy o nim w modlitwie. A 23 września podczas wspólnej rekreacji Ojciec magister złożył życzenia solenizantowi w imieniu naszej wspólnoty i wręczył książkowy upominek.

20.09 Wizyta braci z Seraphicum

Dwóch klerków z Burkina Faso Alan i Lucien, którzy na co dzień studiują na Papieskim Wydziale Teologicznym Świętego Bonawentury w Rzymie w ramach poznawania swojej warszawskiej prowincji odwiedziło nas wraz z sekretarzem ds. misji o. Mirosławem Buczko. Był to czas do poznania się i oprowadzenia ich po tutejszym sanktuarium i Nowicjacie.

15.09 Wybory nowego dziekana

W piątek dokonaliśmy głosowania mającego na celu wybranie nowego dziekana. Po drugiej turze najwięcej głosów mieli bracia Krzysztof i Mikołaj, to miedzy tą dwójką rozstrzygnęło się głosowanie w kolejnej turze. Nowym dziekanem został brat Mikołaj.

11.09 Imieniny brata Daniela

Dość szybko po rozpoczęciu przez nas Nowicjatu mięliśmy okazję do świętowania imienin br. Daniela. 12 września na wspólnej rekreacji Ojciec magister złożył życzenia solenizantowi w imieniu naszej wspólnoty.

05.09 Kanoniczne rozpoczęcie Nowicjatu i Obłóczyny

Po ukończeniu postulatu w Gnieźnie w siedmiu braci rozpoczęliśmy roczny nowicjat i zostaliśmy obłóczeni w habity franciszkańskie przez przełożonych z Krakowa, Warszawy, Gdańska i Bratysławy. Nabożeństwu przewodniczył wikariusz prowincji warszawskiej o. Mirosław Bartos, a kazanie wygłosił minister prowincjalny z Krakowa o. Marian Gołąb. Ojciec prowincjał mówił, że habit św. Franciszka z Asyżu - bardzo lichy i ubogi, sporządzony z grubego i szorstkiego materiału - miał wyrażać nie tylko umartwienie i ubóstwo, ale również duchowe przeżywanie obranej drogi przez możliwość krzyżowania ciała z jego wadami i grzechami. Przełożony prowincji wyjaśnił, że "habit jest zbroją duchową, która chroni brata mniejszego przed atakami złego ducha; że koronka to miecz, którym walczy o panowanie Boga w świecie; a sznur przypomina o pokucie franciszkańskiej, ślubach i przepasuje lędźwia pożądliwości bielą łaski i mocy Bożej".

Nowicjat 2022/2023

17.09 Pierwsza Profesja Zakonna br. Krzysztofa

W 799 rocznicę otrzymania stygmatów przez św. Franciszka brat Krzysztof Zając złożył swoje pierwsze śluby zakonne na ręce Brata ministra prowincjalnego Mariana Gołąba w Kalwarii Pacławskiej. W homilii podkreślił on iż neoprofes "wygrał bitwę o powołanie, stoczył bój z dzisiejszym światem i ustrzegł w swoim życiu skarb powołania". Przy tej okazji Prowincjał publicznie podziękował Bogu za tych ludzi, którzy usłyszeli wezwanie Jezusa Zmartwychwstałego, poszli za Nim i są gotowi w konsekracji ślubów całkowicie przylgnąć do Jezusa, zająć się Jego sprawami sercem niepodzielnym, w świętości ciała i ducha.

09.09 Pierwsza Profesja Zakonna

W minioną sobotę siedmiu braci z gdańskiej Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego i warszawskiej Matki Bożej Niepokalanej złożyło swoje pierwsze śluby zakonne na okres jednego roku. Podczas homilii wikariusz prowincji gdańskiej o. Andrzej Lengenfeld tłumaczył co znaczą składane przez nas śluby czystości, posłuszeństwa i ubóstwa. Podkreślił, że mimo iż są na rok to sercem powinniśmy być nastawieni zachować je na całe życie. Zapis z transmisji online można obejrzeć tutaj. Brat Krzysztof z prowincji krakowskiej będzie składał śluby w niedzielę 17 września w Kalwarii Pacławskiej gdzie wspólnie się znów spotkamy.

1.09-5.09 Rekolekje przed pierwszą profesją zakonna i na rozpoczęcie nowicjatu

Kilka dni przed naszą pierwszą profesją zakonną i przed obłóczynami braci postulantów odbyliśmy pięciodniowe rekolekcje. Poprowadził je o. Tomasz Szymczak, sekretarz generalny naszego zakonu. Tematem była formuła ślubów zakonnych oraz Reguła. Ojciec omawiał każde zdanie tekstu i podawał nam fragmenty biblijne, które pomagają nam lepiej ten tekst zrozumieć. Potem mieliśmy czas na osobistą refleksję nad Słowem Bożym.

29.08 Przyjazd braci postulantów

Dzisiaj wieczorem przyjechali do nas bracia postulanci na czele z ojcem Magistrem Piotrem Okrojem i z socjuszem bratem Marcinem Guzikiem. Zaczęliśmy wprowadzać braci w życie nowicjackie. Mamy okazję w tych dniach poznać naszych współbraci jeszcze bliżej.

23.08 Sierpniowy dzień skupienia

W tym miesiącu dzień skupienia wygłosił ojciec magister Michał Brzezicha. Tematem dnia skupienia była samotność, życie w odosobnieniu. Ojciec porównał czas formacji zakonnej z latami, które Pan Jezus spędził w Nazarecie. Tak, jak dla Pana Jezusa życie w Nazarecie było czasem przygotowania do publicznej działalności, podobnie lata formacji są czasem przygotowania do apostolstwa, które będziemy podejmować po ślubach wieczystych i święceniach. Czas formacji ma być czasem wzrostu w mądrości i miłości Boga.

13.08-14.08 Wyjazd do Harmęż

W minionym tygodniu mieliśmy ostatni wspólny wyjazd w czasie nowicjatu. Pojechaliśmy do klasztoru franciszkanów w Harmężach, aby uczestniczyć w obchodach 82. Rocznicy śmierci męczeńskiej św. Maksymiliana Marii Kolbego. W niedzielę wieczorem poprowadziliśmy oratorium o św. Maksymilianie, które pomogło nam wejść w duchowe przeżywanie tego wielkiego aktu miłości. Potem mieliśmy okazję zobaczyć wystawę wykonaną przez byłego więźnia Auschwitz. Nazajutrz odbyło się nabożeństwo "Transitus" - pamiątka śmierci o. Kolbego i pielgrzymka do byłego obozu koncentracyjnego. Obok bloku 11, w którym znajduje się cela "miłości", została odprawiona uroczysta Msza Swięta.

07.08-08.08 Imieniny br. Konrada

W tym tygodniu obchodziliśmy imieniny br. Konrada Jareckiego, który na nowicjacie jest animatorem muzycznym i odpowiada za dekorację naszej kaplicy. W następnym dniu złożyliśmy mu życzenia podczas wspólnej rekreacji i podziękowaliśmy mu za dobro, które wnosi w naszą wspólnotę.

26.07 Uroczyste wprowadzenie relikwii świętej Anny

W uroczystość świętej Anny, patronki naszej parafii przyjechał do nas bp. Stanisław Dowlaszewicz, który posługuje w diecezji Santa Cruz w Boliwii. On uroczyście wprowadził relikwii świętej Anny do sanktuarium, w którym kiedyś przebywał jako nowicjusz. Wieczorem na wspólnym spotkaniu w czasie rekreacji usłyszeliśmy wiele ciekawych historii z życia naszego gościa oraz o posłudze w Boliwii.

22.07 Lipcowy dzień skupienia

W lipcu dzień skupienia poprowadził o. Tomasz Witosławski, który od sierpnia będzie posługiwał w klasztorze w Elblągu (Prowincja Gdańska). Pierwszą konferencję ojciec wygłosił na temat wiary, przytaczając swoją historię życia i odnalezienia powołania. Na Mszy Świętej i na drugiej konferencji ojciec rekolekcjonista mówił nam o miłości do Boga dając za wzór św. Marię Magdalenę, patronkę dzisiejszego dnia.

05.07-08.07 Wycieczka objazdowa

W minionym tygodniu pojechaliśmy wspólnotą nowicjacką na kilkudniową wycieczkę. Mieliśmy okazję zwiedzić nasze klasztory w Lublinie, Zamościu, pustelnię w Stoszku i poznać współbraci w zakonie. Także podczas wycieczki byliśmy w sanktuarium w Kodniu, w Leśnej Podlaskiej, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie oraz u sióstr klarysek w Sitańcu.

22.06 Czerwcowy dzień skupienia

W tym miesiącu dzień skupienia wygłosił o. Dariusz Sowa, który już prowadził dzień skupienia na początku naszego nowicjatu. Tym razem ojciec wybrał temat pokoju serca. Rozmyślaliśmy nad słowami "Pokój wam", które Jezus powiedział uczniom w wieczerniku po zmartwychwstaniu.

20.06 Rekolekcje powołaniowe

We wtorek przybył do nas o. Sylwester Gąglewski razem z chłopakami, którzy rozeznają swoje powołanie. Mieliśmy okazję wspólnie się pomodlić, porozmawiać, spędzić czas. Po wieczornym spotkaniu przy grillu kandydaci pojechali do Niepokalanowa-Lasku na dalszą część rekolekcji.

19.06 Wizytacja prowincjalna

W tym tygodniu odbyła się w naszym klasztorze wizytacja prowincjalna. Przeprowadził ją o. Grzegorz Bartosik, prowincjał warszawski razem z o. Zbigniewem Kopciem sekretarzem prowincji i o. Tomaszem Krętem ekonomem prowincji. Każdy z nas miał okazję indywidualnie porozmawiać z o. Prowincjałem. Na zakończenie wizytacji mieliśmy wspólne braterskie spotkanie.

10.06 Przyjazd braci postulantów

W sobotę z Gniezna do naszego klasztoru przyjechali bracia postulanci razem z wychowawcami. Obecnie jest ich siedmiu. Byliśmy wspólnie nad zalewem Sulejowskim, zobaczyliśmy Kopalnie "Biała Góra", zwiedziliśmy klasztor i sanktuarium. Po wspólnych nieszporach spędziliśmy czas przy ognisku z braćmi, którzy za kilka miesięcy bracia rozpoczną tutaj swój nowicjat.

08.06 Uroczystość Bożego Ciała

Dzisiaj świętowaliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tradycyjnie po Mszy Świętej rozpoczęła się procesja do czterech ołtarzy jako wyraz naszej czci do Jezusa Chrystusa Eucharystycznego.

01.06 Msza Święta prymicyjna

W dzień dziecka przybyli do nas neoprezbiterzy z prowincji krakowskiej o. Bartłomiej Rochowiak i o. Szymon Dendys. Także dziś przyjechał o. Piotr Kantorski, odpowiedzialny za powołania w prowincji krakowskiej. Rano neoprezbiterzy sprawowali Mszę Świętą i udzielili nam prymicyjnego błogosławieństwa. Następnym punktem świętowania było braterskie spotkanie na rekreacji.

19.05 Majowy dzień skupienia

W tym miesiącu na dzień skupienia przyjechał do nas o. Grzegorz Kwiecień, były magister nowicjatu, który teraz jest gwardianem w Stoczku. Tematem dnia skupienia było nawrócenie. Ojciec chciał nam pokazać, że nawrócenie jest procesem, który trwa przez całe życie. Także dzisiaj na podstawie nawrócenia św. Pawła rozmyślaliśmy nad tym, jakie jest nasze nawrócenie, zetknięcie się z prawdą o sobie.

08.05-09.05 Przekazanie relikwii męczenników z Peru

W tym tygodniu przyjechał do nas o. Marian Gołąb, prowincjał krakowski oraz o. Jan Maria Szewek, rzecznik prowincji krakowskiej. Ojcowie przywieźli ze sobą relikwie błogosławionych Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, męczenników z Pariacoto, którzy mieli nowicjat w Smardzewicach. Na Mszy Świętej odbyło się wprowadzenie relikwii do naszej kaplicy. Mieliśmy też okazję porozmawiać z gośćmi na braterskim spotkaniu na rekreacji.

26.04 Wizyta biskupa z Bułgarii

W środę gościliśmy delgację z Bułgarii - biskupa grekokatolickiego Christo Projkova oraz o. Jarosława Bartkiewicza, delegata naszej prowincji w Bułgarii. Goście opowiadali nam o swoim powołaniu, o historii Kościoła w Bułgarii i o aktualnych problemach duszpasterskich w tym kraju.

25.04-28-04 Imieniny braci Marków

25 kwietnia w święto św. Marka apostoła swoje imieniny obchodzili br. Marek Kliczek, który posługuje jako zakrystian w kościele oraz br. Marek Mazur, nasz współbrat z nowicjatu. W czwartek na obiedzie złożyliśmy im życzenia i modliliśmy się za nich na Mszy świętej. W piątek na wspólnej rekreacji mieliśmy agapę z tej okazji.

14.04 Kwietniowy dzień skupienia

W czasie oktawy wielkanocnej dzień skupienia dla nas poprowadził o. Piotr Szczepański, redaktor Rycerza Niepokalanej. Tytułem dnia skupienia był "Najważniejszy dzień w życiu." Ojciec mówił nam o najważniejszym dniu w życiu św. Piotra apostoła, ale z pewnością każdy pomyślał o swoim szczególnym dniu.

09.04-10.04 Imieniny brata Dimy

Oprócz Niedzieli Wielkanocnej mieliśmy jeszcze jedno święto - imieniny br. Dimy z Białorusi. Jego patronem jest św. Dymitr z Tesaloniki, męczennik pierwszych wieków chrześcijaństwa. W poniedziałek na wspólnej rekreacji złożyliśmy życzenia solenizantowi.

09.04 Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego

08.04 Wielka sobota - Msza Święta Wigilii Paschalnej

07.04 Wielki Piątek - Liturgia Męki Pańskiej

06.04 Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej

03.04 Spotkanie z wikariuszem gdańskim

Dzisiaj odwiedził nas ojciec Andrzej Lengenfeld, wikariusz Prowincji gdańskiej razem z ojcem Michałem Paga, który pracuje w Ekwadorze. Ojcowie podzielili się z nami swoim doświadczeniem misyjnym i specyfiką posługi w Ekwadorze.

31.03 Droga krzyżowa ulicami Smardzewic

W piątek przed niedzielą palmową nasza parafia zorganizowała drogę krzyżową ulicami Smardzewic. Chociaż pogoda była nie najlepsza, spora liczba osób się z nami modliła. Dziękujemy każdemu za uczestnictwo w drodze krzyżowej.

19.03-22.03 Rekolekcje wielkopostne i dzień skupienia

W tym roku rekolekcje wielkopostne w naszej parafii wygłosił o. Marcin Tkaczyk, wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem rekolekcji było dobre przygotowanie i uczestnictwo we Mszy Świętej. Po rekolekcjach ojciec wygłosił nam dzień skupienia na temat cnoty męstwa a także podzielił się z nami "współczesnymi herezjami", w które nieświadomie możemy wpadać.

16.03-17.03 Imieniny ojca Zbigniewa

W czwartek obchodziliśmy imieniny ojca Zbigniewa Korola, ekonoma naszego klasztoru. Chociaż jest on już ojcem-seniorem, zawsze chętnie i gorliwie wspiera nas swoją obecnością i posługą. W piątek modliliśmy się wspólnie za ojca solenizanta podczas Mszy Świętej.

11.03 Imieniny brata Konstantina i przyjazd braci kleryków

W sobotę świętowaliśmy imieniny naszego brata Konstantina z Kazachstanu. Także w tym dniu przyjechali do nas bracia klerycy z naszego seminarium w Łodzi-Łagiewnikach z seminaryjną gazetą, którą sami wydają. Oni też mieli okazję złożyć życzenia naszemu solenizantowi.

04.03 Wybór nowego dziekana

W sobotę zebraliśmy się razem w sali wykładowej aby wybrać nowego dziekana, poprzednim dziekanem był brat Dzmitry. Po pierwszych dwóch turach głosowania najwięcej głosów zdobył brat Krzysztof i brat Mateusz Ignaczewski. Między nimi odbyła się trzecia tura głosowania, w której zwyciężył brat Krzysztof.

23.02-26.02 Imieniny brata Mateusza Ignaczewskiego

Od razu po Popielcu 23 lutego przypada wspomnienie świętego Polikarpa, patrona naszego współbrata Mateusza. W niedzielę w naszej rekreacji wybrzmiało radosne "Niech Pan Ci błogosławi!" na cześć naszego solenizanta.

09.02 Dzień skupienia w lutym

W tym miesiącu dzień skupienia poprowadził o. Stanisław Piętka z Niepokalanowa-Lasku. Tematem dnia skupienia było hasło tego roku duszpasterskiego: "Wierzę w Kościół Chrystusowy". Ojciec zwrócił uwagę na wartość przynależności do Kościoła Katolickiego oraz bycia rycerzem Niepokalanej.

06.02-08.02 Męczennicy z Peru i spotkanie z Wikariuszem Generalnym

W poniedziałek przyjechał do nas br. Jan Hruszowiec z prowincji krakowskiej, który jest promotorem kultu błogosławionych Zbigniewa i Michała, męczenników franciszkańskich z Peru. Brat opowiedział nam sporo ciekawostek z ich życia i świadectwa osób z nimi związanych. Także w tym dniu do nas przyjechał o. Jan Maciejowski, wicegenerał zakonu. Mieliśmy z nim spotkanie w rekreacji, gdzie ojciec opowiedział o współpracy naszego zakonu z Ojcem Świętym i innymi zakonami. Następnego dnia ojciec przewodniczył Mszy Świętej i wygłosił Słowo Boże.

24.01-25.01 Lekcja z savoir vivre i spotkanie z wikariuszem krakowskim

We wtorek do Smardzewic przyjechał o. Jan Maria Szewek, rzecznik prowincji krakowskiej. On poprowadził dla nas wykład o savoir vivre. Później mieliśmy spotkanie na rekreacji z o. Janem i o. Mariuszem Koziołem, wikariuszem prowincji krakowskiej, na którym porozmawialiśmy o sobie i o życiu na nowicjacie. Następnego dnia mieliśmy wspólną Mszę Świętą, której poprowadził i wygłosił Słowo Boże o. Mariusz.

19.01-22.01 Imieniny o. gwardiana i wizyta kustosza rosyjskiego

W czwartek swoje imieniny obchodził o. Mariusz Kapczyński, gwardian naszego klasztoru. W sobotę składaliśmy mu serdeczne życzenia i podziękowania za jego posługę. W następnym dniu przyjechał do nas o. Dariusz Harasimowicz, kustosz Kustodii św. Franciszka w Rosji. Powiedział nam kilka słów o posłudze misyjnej w Rosji.

18.01 Śpiew Kolędowy w Domie Pomocy Społecznej

18 stycznia zostaliśmy zaproszeni do Domu Pomocy Społecznej. Przyjechaliśmy tam z przygotowanymi kolędami, aby razem dotknąć tajemnicy Narodzenia Pańskiego. Także mieliśmy okazję opowiedzieć o naszym zakonie, życiu i charyzmacie franciszkańskim.

14.01 Styczniowy dzień skupienia

W tym miesiącu w naszym klasztorze dzień kupienia poprowadził o. Karol Adamczewski z Lublina. Tematem dnia skupienia był sakrament pokuty i pojednania. Ojciec w swoich konferencjach poruszył temat tajemnicy spowiedzi i miejsca spowiedzi. Wieczorem spotkaliśmy się wspólnie na rekreacji.

06.01 Kolęda klasztorna i AMBO

Na Uroczystość Objawienia Pańskiego chodziliśmy tradycyjnie z kolędą po mieszkaniach zakonników, aby modlić się o Boże błogosławieństwo na nowy rok. Później wylosowaliśmy patronów na nowy 2023 rok. Patronem nowicjatu został św. Józef z Nazaretu. Wieczorem graliśmy w AMBO - gra podobna do Bingo.

05.01 Przyjazd ojca Prowincjała Gdańskiego i imieniny brata Szymona

5 stycznia przyjechał do nas z wizytą o. Wojciech Kulig Prowincjał Gdański. Akurat dzisiaj br. Szymon z prowincji Gdańskiej miał imieniny. Na wspólnej wieczornej rekreacji o. Wojciech razem z o. Magistrem i całą wspólnotą nowicjatu złożyli mu serdeczne życzenia.

24.12-25.12 Imieniny o. Adama

Jeszcze w wigilijny wieczór o. gwardian i o. Prowincjał złożyli życzenia naszemu socjuszowi o. Adamowi Lubiatowskiemu z okazji imienin. W niedzielę zebraliśmy się wspolnotą nowicjacką, aby złożyć ojcu osobiste życzenia i wspólnie świętować. Życzymy ojcu jeszcze głębiej zjednoczyć się z Bogiem i wzrastać w miłości.

24.12 Wigilia Bożego Narodzenia

W tym roku tradycyjnie na Wigilię Bożego Narodzenia do naszej wspólnoty przyjechał Prowincjał Warszawski o. Grzegorz Bartosik. Zaprosiliśmy także do stołu wigilijnego dwóch panów z Ukrainy, którzy pracują w naszym klasztorze. Razem świętowaliśmy przyjście naszego Pana poprzez dzielenie się opłatkiem, śpiewaliśmy wspólnie kolędy. Później spotkaliśmy się z o. Prowincjałem na rekreacji, ojciec podzielił się z nami wiadomościami z prowincji. O północy uczestniczyliśmy w Pasterce, której przewodniczył o. Grzegorz.

14.12 Grudniowy dzień skupienia

W grudniu dzień skupienia dla naszej wspólnoty poprowadził o. Grzegorz Piśko z Prowincji Gdańskiej. Tematem konferencji był adwent, ojciec opowiedział nam historię kształtowania tego okresu liturgicznego oraz zwrócił uwagę na jego bogatą symbolikę. Także ojciec przyrównał życie w nowicjacie do szklarni - potrzebujemy odpowiednich warunków na początku życia zakonnego, żeby w przyszłości wydawać dobre Boże owoce.

05.12 Imieniny brata Svetoslava

5 grudnia, tuż przed mikołajkami ma imieniny brat Svetoslav z Bułgarii, nasz fotograf. W tym dniu w czasie wspólnej rekreacji złożyliśmy mu serdeczne życzenia.

18.11 Listopadowy dzień skupienia

W listopadzie dzień skupienia dla nas poprowadził o. Jan Olszewski (sekretarz seminarium w Łodzi-Łagiewnikach). Poruszyliśmy ciekawy temat - śmierć. Na konferencji ojciec wskazał, że w dzisiejszym świecie nie mówi się zbyt o śmierci, myślenie o śmierci odkłada się na kiedy indziej. Ojciec zaznaczył, że warto i trzeba przeżywać nasze życie w perspektywie śmierci. To pomoże nam dobrze przygotować się do odejścia z tego świata i godnie spotkać się z Panem.

01.11 Uroczystość Wszystkich Świętych

1 listopada obchodziliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu zbieraliśmy wypominki na cmentarzu. W południu odbyła się tam Msza Święta, której przewodniczył o. Zbigniew. W homilii ojciec przypomniał nam, że każdy może zostać świętym i powinniśmy o tę świętość walczyć. Po Mszy Świętej rozpoczęła się procesja, podczas której modliliśmy się za naszych zmarłych przez wstawiennictwo naszych niebieskich orędowników.

13.10-14.10 Przyjadz Prowincjała z Krakowa

W tych dniach odwiedzili nas o. Marian Gołąb (Prowincjał z Krakowa) i o. Jan Maria Szewek (rzecznik Prowincji Krakowskiej). Wieczorem uczestniczyliśmy wspólnie w nabożeństwie fatimskim. Następnego dnia mieliśmy wspólną Mszę Świętą. W homilii ojciec Marian nazwał dwa problemy duchowne faryzeuszów: lęk i obłuda; i zaznaczył, że te problemy dotyczą też i nas. Później mieliśmy wspólną rekreację, na której usłyszeliśmy o tożsamości i historii Prowincji Krakowskiej.

12.10 Październikowy dzień skupienia

W październiku dzień skupienia poprowadził o. Dariusz Sowa, magister nowicjatu prowincji krakowskiej. W konferencjach ojciec poruszył temat pokuty świętego Franciszka i braci mniejszych. Podkreślił też znaczenie modlitwy i potrzebę rozpalenia w sercu miłości Chrystusa i relacji z Nim.

03.10-04.10 Uroczystość św. Franciszka

Wieczorem 3 października braliśmy udział w nabożeństwie Transitus - pamiątka przejścia świętego Franciszka z tego świata do nieba. Część braci pomagała na liturgii, druga część upiększała nabożeństwo pieśniami ku czci naszego Serafickiego Ojca. 4 października mieliśmy uroczystą Mszę Świętą z asystą, której przewodniczył o. Zbigniew. Po Mszy Świętej odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem. Za wstawiennictwem św. Franciszka prosimy o potrzebne łaski dla naszego zakonu i o świętość życia dla nas.

19.09-25.09 Rozpoczęcie Nowicjatu brata Konstantina i imieniny brata Mateusza Janasza

19 września dołączył do nas jeszcze jeden brat: Konstantin Eichorn z Kazachstanu (kustodia Rosyjska). Przez te ostatnie kilka dni odbył rekolekcje, w trakcie których rozpoczął kanonicznie Nowicjat. Wisienką na torcie były jego obłóczyny na koniec rekolekcji. 21 września odbyły się imieniny brata Mateusza Janasza, więc połączyliśmy te dwa wydarzenia na wspólnej agapie niedzielnym wieczorem. Za wstawiennictwem świętego Mateusza prosimy o modlitwę w intencji naszego solenizanta i o dobre przeżycie Nowicjatu dla brata Kostii.

8.09 Obłóczyny i kanoniczne rozpoczęcie Nowicjatu

Nie tak dawno do Smardzewic przyjechało 10 nowych braci, którzy poprzez kanoniczne rozpoczęcie Nowicjatu i zewnętrzny znak (obłóczyny) rozpoczęli życie zakonne w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych. Spośród nich dwóch braci z Gdańskiej Prowincji, jeden brat z Krakowskiej Prowincji i siedmiu z Prowincji warszawskiej. W tym roku Nowicjat jest wspólny dla trzech Prowincji zakonnych w Polsce. To historyczny moment, ponieważ po 40 latach w Smardzewicach formować się będą bracia z Prowincji Krakowskiej. Ojciec Wojciech Kulig w homilii zwrócił uwagę na wspólnotowy charakter życia franciszkańskiego, czego przykładem jest dla nas św. Franciszek. Do Smardzewic przyjechali przedstawiciele Prowincji Krakowskiej : o. Marian Gołąb (Minister Prowincjalny), o. Jan Maria Szewek (Rzecznik Prasowy Prowincji); przedstawiciele Prowincji Warszawskiej: o. Mirosław Bartos (Wikariusz Prowincji), o. Damian Karczmar (Ekonom Prowincji), o. Paweł Romańczuk (Delegat Prowincjała na Białoruś); przedstawiciel Prowincji Gdańskiej: o. Wojciech Kulig (Minister Prowincjalny) .

Nowicjat 2021/2022

Pierwsza Profesja Zakonna (10.09.2022)

W piękny sobotni dzień, po wielu próbach zebraliśmy się na Mszy Świętej, na której odbyło się złożenie naszej Pierwszej Profesji Zakonnej. Na uroczystości w tym dniu byli: ojciec Prowincjał Grzegorz Bartosik z Warszawy, ojciec Prowincjał Wojciech Kulig z Gdańska, ojciec Piotr Żurkiewicz (Rektor Seminarium Duchownego w Łodzi-Łagiewnikach) i wielu innych ojców i braci z różnych zakątków świata, oraz nasze rodziny. Ojciec Wojciech w homilii powiedział, ze przez złożenie ślubów podjęliśmy życie w posłuszeństwie, bez własności i w czystości formalnie tylko na jeden rok, ale sercem powinniśmy być nastawieni zachować te śluby na całe życie. Po krótkich wakacjach rozpoczynamy już studia w Seminarium i prosimy was o modlitwę.Transmisja ze Mszy Świętej:

Rekolekcje przed pierwszą profesją zakonną (29.08.-02.09.2022)

Odbyliśmy pięciodniowe rekolekcje przed złożeniem pierwszej profesji zakonnej. Rekolekcje były w milczeniu. Poprowadził je dla nas o. Mirosław Adaszkiewicz OFMConv. Dla każdego z nas był to bardzo owocny czas skupienia i pogłębienia relacji z Bogiem. 10 Września złożymy pierwsze śluby zakonne, dlatego prosimy o modlitwę w naszej intencji.

Lipcowy Dzień skupienia (28.07.2022)

W lipcu dzień skupienia poprowadził dla nas o. magister Michał Brzezicha. W swoich konferencjach poruszył kilka bardzo ważnych aspektów życia zakonnego. Mamy nadzieję, że z Bożą pomocą uda nam się wcielić te porady w naszym życiu.

Pielgrzymka do Radziejowa i Lichenia (29.06.2022)

Pod koniec czerwca wyruszyliśmy do naszego klasztoru w Radziejowie, aby móc pokłonić się Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Uczestniczyliśmy tam we Mszy Świętej. Następnie zwiedziliśmy Kościół i Klasztor oraz klasztorne mini Zoo. Po południu pojechaliśmy do Lichenia. Tam pomodliliśmy się przed cudownym obrazem Matki Bożej i zwiedziliśmy liczne kapliczki, obiekty na placu kościelnym. Mamy nadzieję, ze jeszcze odwiedzimy Matkę Bożą Licheńską.

Rekolekcje powołaniowe (20-24.06.2022)

Do naszej wspólnoty przyjechali kandydaci do Zakonu, aby podczas kilkudniowych rekolekcji rozeznać swoje powołanie. Pod opieką Duszpasterza Powołań o. Sylwestra kandydaci mieli możliwość zobaczyć jak przebiega dzień na nowicjacie. Razem modliliśmy się, spożywaliśmy posiłki i pracowaliśmy. Mamy nadzieję, że pobyt w Nowicjacie zaowocuje licznymi powołaniami do naszego Zakonu.

Czerwcowy dzień skupienia (20.06.2022)

W czerwcu dzień skupienia poprowadził dla nas o. Mariusz Książek OFMConv. Tematem konferencji była walka duchowa w życiu zakonnym. Dziękujemy Ojcu Mariuszowi za wygłoszone Słowo Boże podczas Mszy Świętej i braterskie spotkanie.

Boże Ciało (16.06.2022)

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa wzięliśmy udział w procesji ulicami Smardzewic. Zapraszamy do Galerii zdjęć.

Odwiedziny braci postulantów (09.06.2022)

9 Czerwca gościliśmy w Nowicjacie braci postulantów z Gniezna wraz z wychowawcami. Obecnie Postulat stanowi 13 braci z trzech prowincji. Był czas na modlitwę, rekreację, mecz piłki siatkowej. Wieczorem spotkaliśmy się przy ognisku. Pokazaliśmy naszym braciom Zalew Sulejowski. We wrześniu bracia postulanci ponownie odwiedzą Smardzewice, ale w celu rozpoczęcia Nowicjatu.

Msza prymicyjna (31.05.2022)

31 Maja przyjechali do nas neoprezbiterzy, którzy kilka dni wcześniej przyjęli święcenia kapłańskie w Łodzi (4 franciszkanów) i w Poznaniu (2 franciszkanów). Do Smardzewic przyjechało pięciu naszych współbraci, aby sprawować Mszę prymicyjną. Homilię wygłosił o. gwardian. Po Eucharystii parafianie złożyli życzenia neoprezbiterom i wszyscy otrzymaliśmy prymicyjne błogosławieństwo. Niech Matka Kapłanów wspiera naszych współbraci w posłudze duszpasterskiej.

Ogród nowicjacki (Maj 2022)

Zapraszamy do Galerii zdjęć z naszego ogrodu nowicjackiego.

Odwiedziliśmy mieszkańców Domu Pomocy Społecznej (20.05.2022)

W Piątek 20 Maja kilku braci nowicjuszy wraz z o. socjuszem pojechali do Tomaszowa Mazowieckiego. Tam w Domu Pomocy Społecznej razem z pensjonariuszami odmówili Litanię do Matki Bożej i zaśpiewali kilka pieśni maryjnych. Była też możliwość opowiedzieć o życiu zakonnym, wyjaśnić dlaczego św. Franciszek wybrał taki sposób życia i ubrał habit. Tego dnia 30 lat pobytu w DPS-ie obchodził Pan Zbigniew. Zapewne nie raz jeszcze odwiedzimy mieszkańców DPS.

Wizyta Ojców Prowincjałów (19.05.2022)

W czwartek gościliśmy w Nowicjacie dwóch Ojców Prowincjałów. Przyjechał do nas o. Grzegorz Bartosik (Prowincjał Warszawski) oraz o. Miljenko Hontić (Prowincjał Chorwacki) wraz z o. Josip Petonjić (definitor, gwardian, magister Postulatu w Chorwacji). Nasze spotkanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą. Było to spotkanie międzynarodowe, bardzo wzbogacające, braterskie. Po raz pierwszy w Smardzewicach formację odbywa nowicjusz z Chorwacji. Ojciec Miljenko opowiedział nam o duszpasterstwie naszych braci zagranicą, przybliżył nam także historię Prowincji św. Hieronima. W Smardzewicach nie mamy wodospadów jak w Chorwacji, ale pokazaliśmy gościom Zalew Sulejowski. Dzięki Bogu pogoda nam sprzyjała.

Majowy dzień skupienia (13.05.2022)

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Fatimy w naszej wspólnocie przeżywaliśmy dzień skupienia, który poprowadził o. Piotr Szczepański OFMConv. Jednym z tematów konferencji było szukanie Woli Bożej wg rad św. Maksymiliana M. Kolbego. Ojciec Piotr zwrócił także uwagę na ślub posłuszeństwa cytując pisma św. Maksymiliana.

Odwiedziny braci nowicjuszy (11-12.05.2022)

W naszej wspólnocie gościliśmy braci nowicjuszy wraz z wychowawcami z Prowincji Krakowskiej. Odmówiliśmy razem w naszej kaplicy nowicjackiej Liturgię Godzin, spotkaliśmy się na rekreacji. Po południu pokazaliśmy naszym współbraciom Zalew Sulejowski, a wieczorem rozegraliśmy mecz piłki siatkowej. Nasze spotkanie zakończyliśmy Mszą Świętą. Mamy nadzieję, że niebawem spotkamy się ponownie.

Koncert zespołu POKÓJ I DOBRO (01.05.2022)

W naszej parafii gościliśmy franciszkański zespół "Pokój i dobro", w skład którego wchodzą nasi bracia z WSD O. Franciszkanów z Łodzi-Łagiewnik. Dziękujemy za braterskie spotkanie.

Dzień otwartych drzwi na Nowicjacie (30.04.2022)

W ostatnim dniu kwietnia w Nowicjacie był "dzień otwartych drzwi" dla młodzieży, która zechciałaby przyjrzeć się życiu braci nowicjuszy wchodząc za klauzurę zakonną. Spotkanie rozpoczęliśmy Eucharystią w kaplicy nowicjackiej. Był także czas na rekreację, rozmowę z braćmi, naukę robienia paska. Po obiedzie rozegraliśmy mecz piłki siatkowej i spotkaliśmy się przy ognisku.

Kwietniowy dzień skupienia (21.04.2022)

Pod koniec kwietnia dzień skupienia poprowadził dla nas o. Stanisław Piętka OFMConv, który przyjechał do nas z klasztoru z Niepokalanowa-Lasku. W swoich konferencjach ojciec Stanisław zwrócił uwagę, abyśmy nieustannie pytali Pana Boga o Jego Wolę względem naszego życia i powołania, abyśmy dążyli w ten sposób do zrównania swojej woli z Wolą Bożą, jak to uczynił św. Maksymilian M. Kolbe. Ojciec rekolekcjonista nawiązał także do ślubów zakonnych, które za kilka miesięcy złożymy. Dziękujemy za braterskie spotkanie.

Rezurekcja (17.04.2022)

GALERIA ZDJĘĆ Z REZUREKCJI - ZAPRASZAMY

Wielka Sobota (16.04.2022)

GALERIA ZDJĘĆ Z WIGILII PASCHALNEJ - ZAPRASZAMY

Wielki Piątek (15.04.2022)

GALERIA ZDJĘĆ Z LITURGII MEKI PAŃSKIEJ - ZAPRASZAMY

Wielki Czwartek (14.04.2022)

GALERIA ZDJĘĆ ZE MSZY WIECZERZY PAŃSKIEJ - ZAPRASZAMY

TRIDUUM PASCHALNE 2022

W tym roku dzięki odwołaniu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa mogliśmy uczestniczyć w liturgii Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piatku i Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Razem z ministrantami z naszej parafii byliśmy odpowiedzialni za liturgię pod opieką o. Rafała. Do Smardzewic w tych dniach przyjechało wielu gości, co widać było w Kościele podczas Mszy Świętej. Zapraszamy do galerii zdjeć z tych dni.

Wizytacja generalna (10-12.04.2022)

W Nowicjacie odbyła sie wizytacja generalna. Przyjechali do nas: sekretarz ds. Formacji o. Piotr Stanisławczyk OFMConv oraz o. Kazimierz Cieślik, który był misjonarzem w Brazyli, a obecnie pełni funkcje spowiednika braci w "Seraficum" ( Międzynarodowej uczelni Franciszkanów w Rzymie). Mszy Świętej rozpoczynającej wizytację przewodniczył o. Mirosław Bartos - Wikariusz Prowincji Warszawskiej. Ojcowie wizytatorzy przez dwa dni włączyli sie do naszego programu dnia, co było również dla nas bardzo wzbogacającym doświadczeniem. Dziękujemy za braterskie spotkanie.

Droga Krzyżowa (08.04.2022)

8 Kwietnia odbyła się Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii. Mieszkańcy Smardzewic i okolicy mogli aktywnie właczyć się w niesienie krzyża i przygotowanie rozważań do poszczegówlnych stacji. Krzyż nieśli bracia nowicjusze, pracownicy Gminy, strażacy, górnicy, leśnicy, pracownicy Oświaty, Ministranci i schola, młodzież przygotowujaca sie do Bierzmowania, mieszkańcy Smardzewic, Celestynowa, Twardej, Tresty, Unewla, osiedla Białej Góry. Mimo złej prognozy pogody nie spadł deszcz i mogliśmy odprawić Drogę Krzyżową.

100 rocznica śmierci o. Wenantego Katarzyńca i modlitwa o pokój z o. Generałem Carlosem Trovarelli (30.03. - 01.04.2022)

Z racji setnej rocznicy śmierci ojca Wenantego Katarzyńca OFMConv wybraliśmy się całą wspólnotą do Kalwarii Pacławskiej. Zatrzymaliśmy się w Leżajsku, by móc pomodlić się w zabytkowym kościele O. Bernardynów. Do Matki Bożej Kalwaryjskiej cierpliwie słuchającej zjechali się bracia z formacji początkowej naszego Zakonu, mianowicie postulanci z trzech prowincji, klerycy z WSD z Łodzi-Łagiewnik, klerycy z WSD z Krakowa. Gospodarzami miejsca są także bracia nowicjusze z krakowskiej prowincji. Po prezentacji wspólnot, modlitwie w Bazylice był czas na braterskie spotkanie w rekreacji. Pierwszego dnia modliliśmy się o pokój na święcie. Odmówiliśmy Nieszpory w Bazylice. Spotkanie miało charakter międzynarodowy, ponieważ obecni byli bracia z Czech, Słowacji, Ukrainy, Rzymu na czele z o. Generałem Carlosem Trovarelli, który wygłosił do braci z formacji początkowej konferencję. Ojciec Generał przewodniczył także uroczystej Eucharystii kończącej rok Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca. Po tym bardzo owocnym duchowo spotkaniu udaliśmy się w drogę powrotną do Smardzewic. Byliśmy w kościele o. Benedyktynów w Tyńcu oraz pomodliliśmy się przed cudownym obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze.

Dzień skupienia w marcu (11.03.2022)

11 Marca w naszej wspólnocie przeżywaliśmy kolejny dzień skupienia. Konferencję o rozeznawaniu powołania poprowadził dla nas o. magister - Michał Brzezicha. Przed południem w kaplicy nowicjackiej Mszę Świętą odprawił w wygłosił homilię nasz socjusz- o. Adam Lubiatowski. Podczas wspólnej adoracji mogliśmy powierzyć swoje powołanie Bogu. To był owocny czas dla nas wszystkich.

Dzień skupienia w lutym (11.02.2022)

11 lutego w naszej wspólnocie dzień skupienia poprowadził o. Jacek Ciupiński OFMConv, który posługuje w klasztorze w Miedniewicach. Ojciec w swoich konferencjach przybliżył nam rady św. Bonawentury, które kierował do nowicjuszy. Mimo upływu czasu wskazania te są możliwe do zrealizowania. Poza pismami ascetyczno-mistycznymi ojciec Jacek zwrócił uwagę naprawdę, że coraz częściej odrzuca się dawne autorytety, także świętych, aby przyjąć to, co oferuje współczesny świat. Dziękujemy ojcu za wygłoszone porady duchowe. Mamy nadzieję, że ten dzień skupienia będzie dla każdego z nas bardzo owocny.

Styczniowy dzień skupienia (14.01.2022)

Za nami pierwszy dzień skupienia w nowym roku. Poprowadził go o. Karol Adamczewski OFMConv z klasztoru w Lublinie. W swoich konferencjach poruszył tematykę prawną, mianowicie przybliżył nam Kodeks Prawa Kanonicznego. Mówił między innymi o zaostrzeniu kar kościelnych za poszczególne wykroczenia oraz opowiedział historyczny proces powstawania przepisów, dotyczących konfesjonału i sakramentu spowiedzi. Wieczorem na wspólnej rekreacji mieliśmy możliwość dopytać o. Karola o interesujące nas tematy.

Odwiedziny o. Prowincjała Wojciecha Kuliga OFMConv (29 Grudnia 2021)

29 Grudnia nasza wspólnotę nowicjacką odwiedził o. Wojciech Kulig - Minister Prowincjalny Gdańskiej Prowincji. Po obiedzie spotkaliśmy się na wspólnej rekreacji. Dziękujemy za braterskie spotkanie.

Boże Narodzenie, odwiedziny o. Prowincjała, imieniny o. Adama (24 Grudnia 2021)

W Wigilię Narodzenia Pańskiego odwiedził nas ojciec Prowincjał Grzegorz Bartosik. Po dzieleniu się opłatkiem i wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkaliśmy się na rekreacji. O północy o. Prowincjał przewodniczył Pasterce i wygłosił homilię w naszym Sanktuarium. Ten dzień był także okazją do złożenia życzeń imieninowych o. Adamowi- socjuszowi braci nowicjuszy. Niech Niepokalana obdarza Ojca Adama potrzebnymi łaskami.

Przygotowanie do Bożego Narodzenia (Grudzień 2021)

Fotorelacja z prac porzadkowych przed Bożym Narodzeniem.

Grudniowy dzień skupienia (7 Grudnia 2021)

Grudniowy dzień skupienia wygłosił naszej wspólnocie o. Karol Wesołowski OFMConv z Prowincji Gdańskiej. W swoich konferencjach ojciec Karol przybliżył nam drogi do osiągnięcia świętości wg św. Tomasza z Akwinu. Poza tym otrzymaliśmy wiele przydatnych wskazań duchowych jak pogłębić relację z Jezusem. W drugiej części dnia skupienia ojciec podkreślał rolę wspólnoty w dążeniu do świętości. Dziękujemy za wygłoszone Słowo Boże i braterskie spotkanie.

Odwiedziny o. Roberta z Penitencjarii Apostolskiej (28 Listopada 2021)

28 listopada naszą wspólnotę nowicjacką odwiedził o. Robert Leżohupski OFMConv, który pełni funkcję Sędziego Trybunału Kościelnego Państwa Watykańskiego. Ojciec przybliżył nam prawa i obowiązku penitenta oraz spowiednika w sakramencie pokuty i pojednania. Mieliśmy także możliwość zadać pytania dotyczące odpuszczenia grzechów, zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej. Dziękujemy za owocne spotkanie braterskie.

Listopadowy dzień skupienia (26 Listopada 2021)

26 listopada dzień skupienia poprowadził o. Krzysztof Flis OFMConv. W swoich konferencjach ojciec rekolekcjonista przybliżył nam treść orędzia Matki Bożej, która objawiła się w Gietrzwałdzie w 1887r. Niepokalana prosiła, aby odmawiać codziennie Różaniec Święty. Zgodnie z nauczaniem św. Maksymiliana M. Kolbego Maryja ukształtowana przez Ducha Świętego uczestniczy w rozdawaniu łask. Niech Królowa Różańca Świętego wyprasza każdemu z nas potrzebne łaski u Boga.

Mecz Piłki nożnej z braćmi (6 Listopada 2021)

W listopadowe popołudnie w ramach braterskiego spotkania graliśmy w piłkę nożną. Przyjechali do nas bracia z naszego Seminarium z Łodzi-Łagiwenik. Oczywiście nie zabrakło zbycięzców w tym sportowym spotkaniu :)

Uroczystość Wszystkich Świętych (1 Listopada 2021)

W Uroczystość Wszystkich Świętych odbyła się procesja na cmentarz parafialny. Eucharystii przewodniczył o. Mariusz Kapczyński- gwardian smardzewickiego klasztoru. Na cmentarzu modliliśmy się za wstawiennictwem świętych patronów za zmarłych z naszych rodzin.

Odwiedziny braci z Seminarium (24 Październik 2021)

Naszą wspólnotę odwiedzili bracia klerycy z naszego Seminarium z Łodzi-Łagiewniki. Był to wspaniały czas spędzony we franciszkańskiej wspólnocie. Polecamy wszystkich naszych współbraci, będących na formacji początkowej opiece Niepokalanej.

Październikowy dzień skupienia (22 Październik 2021)

W Październiku dzień skupienia poprowadził dla nas o. Radosław Tomczak OFMConv - gwardian klasztoru w Łodzi-Łagiewnikach. W konferencjach ojciec nawiązywał do duchowości św. Franciszka z Asyżu. Ojciec Radosław szczególnie zwracał uwagę na ubóstwo franciszkańskie. Św. Franciszek naśladował Jezusa ubogiego, cierpiącego i ukrzyżowanego. Z radością powinniśmy nieść krzyż Chrystusa, który jest dla nas zbawiennym darem od Boga. Nosząc habit zakonny, zobowiązani jesteśmy do dawania świadectwa oddania się Jezusowi.

Poświęcenie tablicy pamiątkowej ś.p. o. Marka Zienkiewicza OFMConv
(17 Października 2021)

W niedzielę 17 Października w naszym Sanktuarium odbyła się uroczysta Msza Święta, podczas której głównym celebransem był o. Grzegorz Bartosik - Minister Prowincjalny Warszawskiej Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Ojciec Prowincjał dokonał poświęcenia tablicy pamiątkowej ś.p. o. Marka Zienkiewicza OFMConv, poprzedniego proboszcza parafii w Smardzewicach w latach 2012-2020. Tablica jest wyrazem wdzięczności parafian za posługę o. Marka, który zmarł w czasie pandemii koronawirusa 13.10.2020r. Do Smardzewic przyjechał także Wikariusz Prowincjalny- o. Mirosław Bartos OFMConv. Obecni byli również bracia z klasztorów z prowincji, rodzony brat ojca Marka Zienkiewicza wraz z żoną, przedstawiciele władz samorządowych, przedsiębiorcy, parafianie oraz dobrodzieje klasztoru i parafii.

Uroczystość św. Franciszka z Asyżu (04 Październik 2021)

Św. Franciszek założył trzy Zakony. Dziś w naszej parafii była sprawowana uroczysta Msza Święta, której przewodniczył i wygłosił homilię o. Mariusz Kapczyński OfmConv - gwardian smardzewickiego klasztoru. Jest to także święto wszystkich osób z rodziny franciszkańskiej, którzy żyją według Reguły św. Franciszka. Po Mszy Świętej wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem. Niech Biedaczyna z Asyżu wyprasza dla swoich czcicieli potrzebne łaski w niebie.

Transitus (03 Październik 2021)

3 Października po wieczornej Mszy Świętej w naszym sanktuarium odbyło się nabożeństwo tzw. "Transitus". Wspominaliśmy moment śmierci św. Franciszka z Asyżu , czyli jego narodzin dla nieba. W rodzinie franciszkańskiej jest wigilia obchodów uroczystości św. Franciszka.
Św. Franciszek umarł wśród swoich braci w 1226r. w Asyżu. Dwa lata po śmierci został kanonizowany przez papieża Grzegorza IX.

Ogród Nowicjatu ( przed jesienią 2021)

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z naszego ogrodu klasztornego. Zdjęcia zrobiliśmy w październiku 2021.

Obłóczyny i kanoniczne rozpoczęcie Nowicjatu ( 5 września 2021)

Po rekolekcjach nadszedł bardzo ważny dzień dla każdego z nas. W kaplicy nowicjackiej przyodziani zostaliśmy w habit franciszkański, który jest znakiem wyboru życia konsekrowanego w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych. Na uroczystość przybyli do nas ojcowie franciszkanie z kilku prowincji: o. Andrzej Lengenfeld OFMConv - Wikariusz Prowincji (Prowincja Gdańska), o. Paweł Romańczuk OFMConv z Białorusi, fra Stjepan Brčina- Magister kleryków( Prowincja Chorwacka), o. Damian Karczmar OFMConv(Prowincja Warszawska).
Zgodnie z prawem kanonicznym rok Nowicjatu kończy się złożeniem profesji zakonnej. Nowicjat rozpoczęło 11 braci.

Nowicjat 2020/2021

Pierwsza Profesja Zakonna (13 września 2021)

13 września 2021 r. trzech braci złożyło swoją pierwszą profesję zakonną na ręce o. Mirosława Bartosa - Wikariusza Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Ojciec Wikariusz wygłosił także Słowo Boże podczas uroczystej liturgii. Śluby zakonne złożyli: br. Mateusz Żuk, br. Krzysztof Małaśnicki, br. Dominik Hawerczuk.
Po ukończonej formacji na nowicjacie bracia neoprofesi udali się do domów rodzinnych na krótki odpoczynek. Dalszą formację będą kontynuowali w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Franciszkanów w Łodzi.

Rekolekcje (1-5 września 2021)

W tym tygodniu rekolekcje przed złożeniem pierwszej profesji zakonnej dla trzech braci nowicjuszy oraz przed rozpoczęciem Nowicjatu dla jedenastu braci postulantów wygłosił o. Kazimierz Mościcki OFMConv. Dziękujemy za wygłoszone Słowo Boże, konferencje, rozmowy duchowe. Niech Maryja wspiera ojca Kazimierza w posłudze duszpasterskiej.

Dożynki gminno-parafialne (29 sierpnia 2021)

Nasza parafia razem z gminą Tomaszów Mazowiecki zorganizowała dożynki. Pierwszym punktem była uroczysta msza św. Każda ze wsi (Smardzewice, Tresta-Twarda, Unewel) miała swój wieniec i chleb. Po mszy obok kościoła odbył się festyn, na którym prezentowały się grupy taneczne i muzyczne z naszej parafii oraz zaproszone zespoły muzyczne.

Pożegnanie brata Andrzeja (26 sierpnia 2021)

Naszą wspólnotę opuścił br. Andrzej Muracki, który udał się do klasztoru w Stoczku. Na mszy św., w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, podziękowaliśmy mu za pracę w zakrystii. Na jego miejsce do klasztoru przyszedł br. Marek Kliczek z Niepokalanowa.

Odpust w Unewlu (14 sierpnia 2021)

14 sierpnia obchodzimy uroczystość Św. Maksymiliana, który jest patronem kaplicy w Unewlu. W tym roku świętujemy w sposób wyjątkowy - o. gwardian poświęcił nowe ołtarz i ambonę. Po uroczystej mszy św. poszliśmy w procesji eucharystycznej.

Odwiedziny braci z seminarium (7 sierpnia 2021)

Przybyli do nas bracia z seminarium: br. Arkadiusz Burzec (kurs III); br. Grzegorz Zabłotny (kurs I); br. Swietlo z Bułgarii, który w seminarium uczy się j. polskiego, a w październiku idzie do postulatu. Pokazaliśmy im nasz klasztor a następnie porozmawialiśmy o ich praktykach wakacyjnych i życiu w seminarium.

Lipcowy dzień skupienia (27 lipca 2021)

Konferencję i kazanie wygłosił dla nas o. Grzegorz Kwiecień - poprzedni magister nowicjatu. Opowiedział nam o regule św. Franciszka dla pustelni i życiu modlitewnym według tej reguły.

Nowa figurka Maryi (15 marca - 26 lipca 2021)

Od wiosny pracowaliśmy w ogrodzie nad przygotowaniem nowego postumentu pod figurę Maryi. Nasza praca polegała też nad renowacji całego otoczenia wokół figury. Na początku maja stanęła nowa figura, zostały też zakończone ważniejsze prace ogrodowe. Teraz w uroczystość św. Anny Matki N.M.P. nastąpiło jej poświęcenie. Poświęcenia dokonał o. Prowincjał Grzegorz Bartosik. W galerii przestawiamy proces od wcześniejszej do nowej figury.

Uroczystość św. Anny (26 lipca 2021)

Uroczystość św. Anny obchodzimy szczególnie, gdyż jest Ona patronką naszego sanktuarium. W tym roku w uroczystość odpustową obchodziliśmy także 50 rocznicę powrotu Franciszkanów do Smardzewic. Przed mszą wysłuchaliśmy koncertu zespołu "Smardzewianie". Mszy św. przewodniczył o. prowincjał Grzegorz Bartosik. Po niej przeszliśmy w procesji eucharystycznej razem z Orkiestrą OSP w Smardzewicach.

Wizyta o. Sylwestra Pudło i o. Tomasza Witosławskiego (17 lipca 2021)

Odwiedzili nas o. Sylwester Pudło z Burkina Faso oraz o. Tomasz Witosławski z klasztoru w Inowrocławiu. O. Sylwester opowiedział o pracy na misjach, zaś o. Tomasz o roli modlitwy i posłuszeństwa Bogu w życiu zakonnym.

Z wizytą u Braci i Sióstr (12-15 lipca 2021)

Tradycją nowicjatu jest wycieczka objazdowa po świętych miejscach, szczególnie franciszkańskich.
Plan tegorocznej wycieczki:
- Lublin - klasztor Franciszkanów,
- Zamość - kościół Franciszkanów,
- Sitaniec - siostry Klaryski,
- Kalwaria Pacławska - nowicjat Franciszkanów prowincji krakowskiej,
- Strachocina - Sanktuarium św. Andrzeja Boboli i klasztor Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej,
- Kraków-Łagiewniki - Sanktuarium Bożego Miłosierdzia,
- Jasna Góra - kaplica Matki Bożej Częstochowskiej.

Rekolekcje powołaniowe (26-30 czerwca 2021)

Przez 5 dni mieszkali z nami kandydaci rozeznający powołanie do naszego zakonu. Razem pracowaliśmy, modliliśmy się i spędzaliśmy wolny czas.

Bracia z Kalwarii Pacławskiej (16 czerwca 2021)

Odwiedzili nas bracia z Kalwarii Pacławskiej. Mieści się tam nowicjat Naszego Zakonu dla Prowincji Krakowskiej. Pokazaliśmy braciom nasz klasztor i okolice. Był też czas na wspólny grill i grę w siatkówkę.

Czerwcowy dzień skupienia (10 czerwca 2021)

Konferencje i homilię wygłosił o. Mirosław Adaszkiewicz, ojciec z klasztoru w Miedniewicach. Poruszył 3 podstawowe tematy w życiu: modlitwy, wiary i miłości.

Odwiedziny o. Tomasza Kręta (7 czerwca 2021)

Nasz nowicjat odwiedził o. Tomasz Kręt - misjonarz w Burkina Faso oraz o. Damian Karczmar Ekonom Prowincji. o. Tomasz Opowiedział nam o kraju, o szpitalu w którym posługuje i specyfice pracy na misjach.

Wizytacja bp. Piotra Turzyńskiego (6 czerwca 2021)

Naszą parafię wizytował bp. Piotr Turzyński z diecezji radomskiej. W czasie mszy o godz. 12:00 i 13:30 udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Po uroczystym obiedzie na zakończenie wizytacji udaliśmy się na cmentarz parafialny aby tam polecać Miłosierdziu Bożemu parafian, którzy odeszli do wieczności.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (3 czerwca 2021)

W tym dniu oddajemy Cześć Chrystusowi ukrytemu pod postacią chleba poprzez uroczystą procesję do czterech ołtarzy. W czasie procesji ulicami parafii prosimy też Chrystusa o błogosławieństwo dla naszych domów.

Ojcowie Prymicjanci (2 czerwca 2021)

Odwiedzili nas tegoroczni Ojcowie Neoprezbiterzy: o. Tomasz Górka, o. Grzegorz Świerkosz, o. Wiktor Mieleszko, o. Michał Więch i o. Paweł Zieńkow. 6 lat temu mieli tu swój nowicjat. Eucharystii przewodniczył o. Tomasz Górka, a kazanie wygłosił o. Gwardian. Po Eucharystii wszyscy obecni otrzymali uroczyste błogosławieństwo. Następnie udaliśmy się na wspólną kolację i rekreację.

Święcenia prezbiterów i diakonów (29 maja 2021)

Całą wspólnotą nowicjacką udaliśmy się na uroczystość święceń do naszego seminarium w Łodzi-Łagiewnikach. Mamy 3 nowych prezbiterów i 4 nowych diakonów. Cała galeria zdjęć na: Galeria zdjęć na stronie seminarium

Majowy dzień skupienia (21 maja 2021)

W maju dzień skupienia prowadził o. Krzysztof Guzowski. Założył on wspólnotę Słudzy Ducha Pocieszyciela. Opowiadał o osobie Ducha Świętego. Mówił też jak nawiązać kontakt z Bogiem Duchem Świętym.

Wycieczka do Rogowa (16 maja 2021)

Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się do arboretum w Rogowie. W tym ogrodzie jest wiele różnych odmian drzew i krzewów. Podczas spaceru podziwialiśmy różnorodność natury.

Jerycho Rodzin (22-23 kwietnia 2021)

Jerycho Rodzin to 24 godzina adoracja Najświętszego Sakramentu z ciągłą modlitwą różańcową w intencji rodzin w parafii. Kopia obrazu Świętej Rodziny ze Studziannej pielgrzymuje po całej Diecezji Radomskiej.

Kwietniowy dzień skupienia (22 kwietnia 2021)

Dzień skupienia w czasie wielkanocnym poprowadził o. Rafał Rządziński z naszego klasztoru. Zwrócił naszą uwagę na rolę modlitwy w życiu zakonnika. Użył do tego historii odwiedzin Marty i Marii przez Jezusa.

Niedziela Wielkanocna (4 kwietnia 2021)

Wielka Sobota (3 kwietnia 2021)

Wielki Piątek (2 kwietnia 2021)

Wielki Czwartek (1 kwietnia 2021)

Marcowy dzień skupienia (18 marca 2021)

Dzień skupienia w Nowicjacie i Klasztorze poprowadził o. Jacek Ciupiński z naszego klasztoru w Miedniewicach. W konferencji zwrócił On naszą uwagę na zmieniającą się sytuację w czasie pandemii, na problemy nasze i ludzi świeckich, na spadek liczby osób przychodzących do kościoła. Pomysł pielgrzymki z Warszawy do Częstochowy powstał, gdy w Warszawie panowała druga fala epidemii dżumy w XVIII w. Do czego wzywa nas obecna sytuacja pandemiczna? Jakie dobro może zrodzić? Ojciec zachęcił nas do odpowiedzi na te pytania.

Imieniny o. Zbigniewa (17 marca 2021)

O. Zbigniew jest poborcą i ekonomem w naszym klasztorze. Zajmuje się rozliczaniem wszystkich wydatków, jak również zakupami. W dniu jego imienin podziękowaliśmy mu za jego pracę na rzecz klasztoru i parafii oraz doświadczenie braterstwa we wspólnocie.

Lutowy dzień skupienia (18 lutego 2021)

W czwartek po Popielcu mieliśmy dzień skupienia. "Co to znaczy być mnichem?", "Jakie są zadania mnicha?", "Ile czasu poświęcać na modlitwę, ile na studium, a ile na pracę?" - na te zasadnicze pytania odpowiedział Tomasz Merton - amerykański trapista żyjący w XX w. O. Włodzimierz Machulak przedstawił jego myśli, a my staraliśmy się przenieść te rozważania do naszego franciszkańskiego życia.

Styczniowy dzień skupienia (22 stycznia 2021)

W piątek przed Niedzielą Słowa Bożego dzień skupienia poprowadził o. Zbigniew Korol. Podkreślił On rolę i funkcję Pisma Świętego w życiu zakonnym, powołując się na wypowiedzi świętych i dokumenty kościoła.

Imieniny ojca Mariusza (19 stycznia 2021)

Świętowaliśmy imieniny o. Mariusza Kapczyńskiego. Jest On Gwardianem klasztoru i Proboszczem parafii, więc postaraliśmy się by było uroczyście, a panie kucharki przyrządziły pyszne jedzenie.

Śnieżna zima (14 stycznia 2021)

Podobnie jak w całej Polsce, odwiedziła nas zima. Przyozdobiła ona krajobraz w grubą warstwą śniegu. Zapraszamy do galerii ?

Ambo (10 stycznia 2021)

W niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego dnia graliśmy w Ambo - grę przypominającą Bingo. Jest to tradycja zakonna. Wcześniej, podczas kolędy, zbieraliśmy nagrody, które można było później wygrać w grze. Było sporo emocji. Ostatecznie każdy wygrał przynajmniej jeden zestaw nagród.

Objawienie Pańskie (6 grudnia 2021)

W Uroczystość Trzech Króli tradycyjnie chodzimy z kolędą po klasztorze. Losujemy też patronów dla siebie i wspólnot na najbliższy rok. Patronem nowicjatu został bł. Pier Giorgio Frassati.

Boże Narodzenie (24 grudnia 2020)

Świętowanie zaczęliśmy wigilią. Razem z nami był o. Prowincjał Grzegorz Bartosik. Połamaliśmy się opłatkiem, złożyliśmy życzenia, zaśpiewaliśmy nasze ulubione kolędy. O północy zaczęliśmy pasterkę. Przewodniczył jej ojciec prowincjał.

Przygotowania do Bożego Narodzenia (18 grudnia)

Święta już za chwilę, więc szykujemy klasztor i kościół na Boże Narodzenie.
Oto efekty naszej pracy.

Grudniowy dzień skupienia (16 grudnia 2020)

Wygłosił go o. Sebastian Fierek, gwardian naszego franciszkańskiego klasztoru w Darłówku. Wcześniej, w dniach 13-15, prowadził rekolekcje dla parafin. O. Sebastian podjął temat czuwania- bycia trzeźwym i wypatrującym, co jest szczególnie aktualne w adwencie.

Imieniny brata Andrzeja (30 listopada 2020)

30 listopada swoje święto ma św. Andrzej Apostoł. Jest on patronem br. Andrzeja, który pełni posługę zakrystiana. Bratu życzymy, by podobnie do swego patrona przyprowadzał ludzi do Pana Jezusa.

Listopadowy dzień skupienia (20 listopada 2020)

Poprowadził go o. Mariusz Kapczyński, nasz gwardian i proboszcz parafii w Smardzewicach. Przyszedł ze słowem pociechy, że pomimo zawirowań na świecie dobro na pewno zwycięży, bo Chrystus już zwyciężył. Zachęcił też do postawienia na jedną kartę, na Chrystusa.

Dzień zaduszny (2 listopada 2020)

We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych mieliśmy uroczyste nabożeństwo za zmarłych. W tym roku w kościele zamiast na cmentarzu, ze względu na epidemię. Warto zauważyć, że w tym roku, decyzją Stolicy Apostolskiej, odpust zupełny za zmarłych można uzyskać przez cały listopad. Warunki to stan łaski uświęcającej, odwiedzenie cmentarza, modlitwa za zmarłych (Ojcze nasz, Wierzę w Boga) oraz dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

Kiszenie kapusty (28 października 2020)

Jednym z zadań nowicjuszy, w okresie jesiennym, jest kiszenie kapusty. Pierwszy raz wykonywaliśmy taką pracę. Okazało się to prostsze niż przypuszczaliśmy, choć wymagało trochę wysiłku. Kiszona kapusta już gości na naszych stołach i bardzo dobrze smakuje.

Październikowy dzień skupienia (9 października 2020)

To nasz pierwszy dzień skupienia w nowicjacie. Prowadził go nasz magister, o. Michał Brzezicha. Nawiązał do ewangelii o uciszeniu burzy na jeziorze. Mamy przypatrzeć się naszym burzom i lękom w naszym życiu. Jezus ucisza te burze. Jednak uciszenie i przemiana serc ma być ważniejsze niż uciszenie burz i trudności zewnętrznych.
Razem z nami modlili się zakonnicy z klasztoru.

Transitus św. Franciszka z Asyżu (3 października 2020)

3 października obchodziliśmy Transitus, czyli nabożeństwo związane ze śmiercią św. Franciszka.
Wbrew pozorom jest to nabożeństwo radosne, choć zachowuje swą powagę. Św. Franciszek był przygotowany na spotkanie z "Siostrą Śmierć" i czekał na spotkanie z Bogiem w niebie.

Kanoniczne rozpoczęcie Nowicjatu (12 września 2020)

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi było także dniem kanonicznego rozpoczęcia Nowicjatu i obłuczyn przez trzech kandydatów. Ceremonii przewodniczył o. Prowincjał Grzegorz Bartosik. Jednocześnie swoją kadencję magistra nowicjatu zaczął o. Michał Brzezicha, a zakończył o. Grzegorz Kwiecień. Gościliśmy też magistra nowicjatu w Tanzanii - o. Piotra Bujnowskiego.

Nowicjat 2019/2020

Pierwsza Profesja Zakonna

W liturgiczne wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi (12 września), ośmiu braci kończących tegoroczny Nowicjat złożyło pierwszą profesję zakonną. Uroczystej Mszy Św. przewodniczył o. dr Grzegorz Bartosik – Prowincjał Prowincji Matki Bożej Niepokalanej, natomiast słowo boże wygłosił o. Andrzej Lengenfeld, Wikariusz Prowincji Świętego Maksymiliana.

Rekolekcje

W liturgiczne wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi (5 września)rozpoczęliśmy pięciodniowe rekolekcje, które głosi dla nas o. Jacek Ciupiński.

Jubileusz 400 – lecia objawień Św. Anny w Smardzewicach (26 lipca)

Uroczystym obchodom 400 – lecia objawień Św. Anny w Smardzewicach przewodniczył pasterz diecezji radomskiej ks. Bp Henryk Tomasik, który sprawował odpustową Eucharystię o godz. 12.00.

Rekolekcje powołaniowe (22-26 czerwca)

Uczestnicy rekolekcji powołaniowych w Smardzewicach mają okazję doświadczyć kilkudniowego życia w Nowicjacie, zgodnie z programem tego etapu formacji. W tym roku gościliśmy czternastu uczestników. Rekolekcje prowadził o. Sylwester Gąglewski.

Boże Ciało (11 czerwca)

Procesja Bożego Ciała w Smardzewicach

Ojcowie Prymicjanci (2 czerwca)

Ojciec Jakub Kamiński i Ojciec Łukasz Rombel to tegoroczni Neoprezbiterzy, którzy sześć lat temu odbywali w Smardzewicach swój nowicjat. Tego dnia sprawowali swoją prymicyjną Mszę Św. w naszym sanktuarium.

„Zwiedzamy” Zalew Sulejowski (13 maja)

Dzięki życzliwości p. Jurka Gluźniewicza wyruszyliśmy na kilkugodzinny rejs po Zalewie Sulejowskim.

 

Dzień skupienia w maju (5 maja)

Kolejny dzień skupienia dla wspólnoty Nowicjatu poprowadził o. Rafał Kołodziejski, przełożony klasztoru w Skarżysku-Kamiennej.

Liturgia Wigilii Paschalnej

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej – Wielki Czwartek

Dzień skupienia (20marzec)

Kolejny dzień skupienia. Tym razem poprowadził go dla nas o. Rafał Rządziński z naszej wspólnoty w Smardzewicach.

Eucharystia w Pismach Św. Franciszka (26 luty)

Gościliśmy Ojca Wikariusza Prowincji Matki Bożej Niepokalanej, który przybliżył nam temat Eucharystii w Pismach Św. Franciszka.

 

Cingulum

Cingulum to nieodzowny element franciszkańskiego stroju. To biały sznur, którym przepasany jest każdy franciszkanin. Przyszedł czas własnoręcznego wykonania cingulum, na którym pod koniec nowicjatu zawiążemy trzy węzły – symbol składanych ślubów.

Dzień skupienia z Ojcem Prowincjałem (18 luty)

Głównym tematem dnia skupienia, który poprowadził dla nas Ojciec Prowincjał Wiesław Pyzio był temat Eucharystii.

 

Dzień Życia Konsekrowanego

1 lutego wzięliśmy udział w spotkaniu Osób Konsekrowanych diecezji radomskiej w Studziannie. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Ks. Biskup Henryk Tomasik.

Dzień Babci w DPS (21 stycznia)

Dyrekcja Domu Opieki Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim postanowiła nas zaprosić na spotkanie z mieszkańcami z okazji Dnia Babci. Spotkanie było okazją by wspólnie pośpiewać, ale największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość zadawania pytań, dotyczących drogi naszego powołania.

 

Dzień skupienia z Ojcem Jackiem (16 stycznia)

Ojciec Jacek Ciupiński, który do niedawna pełnił funkcję Asystenta Generalnego a obecnie należy do wspólnoty w Niepokalanowie-Lasku, poprowadził dla nas dzień skupienia. Rozważania dotyczyły biblijnych postaci: Dawida i proroka Eliasza.

Wizyta Ojca Generała(15 stycznia)

Tego dnia odwiedził nas sam Ojciec Generał Carlos Alberto Trovarelli, który przybył na kilka dni do Polski. Towarzyszyli mu definitor generalny ojciec Tomasz Leśniak i ojciec prowincjał Wiesław Pyzio. Chociaż wizyta był krótka, to jednak dała nam wiele radości i pozwoliła chwilę porozmawiać z Ojcem Generałem.

Objawienie Pańskie

Uroczystość Trzech Króli to dzień „kolędy” w klasztorze. Po obiedzie udaliśmy się do naszych miejsc zamieszkania, by prosić tam o boże błogosławieństwo. Wcześniej wylosowaliśmy swoich patronów na kolejny rok i sentencje.

Pasterka

O północy wzięliśmy udział w „Pasterce”, której przewodniczył Ojciec Prowincjał Wiesław Pyzio.

 

Wieczór wigilijny

O 18.00 rozpoczęliśmy wigilijną wieczerzę wraz z przybyłym z warszawy O. Prowincjałem Wiesławem Pyzio. Na początku zabrzmiała kolęda „Wśród nocnej ciszy”, po czym były życzenia, łamanie się opłatkiem i wspólne kolędowanie przy wigilijnym stole. Nie zabrakło też odwiedzin Św. Mikołaja.

„Żywa” szopka 2019

Prezentujemy ostateczny efekt naszej pracy przy tegorocznej „żywej” szopce. Od rana 24 grudnia „zamieszkały” w niej zwierzęta z okolicznych hodowli. Jak zawsze, szopka stała się największą radością dla dzieci.

 

Przedświąteczna wizyta O. Tomasza (20.12.2019)

Ojciec Tomasz Ryłko z Gdańska, pełniący obowiązki Prowincjała Prowincji Św. Maksymiliana odwiedził naszą wspólnotę.  

Budujemy Szopkę

W tym roku przystąpiliśmy do budowy „żywej szopki” na placu przykościelnym naszego Sanktuarium. Oto zdjęcia z „placu budowy”J

Dzień skupienia (12.12.2019)

Grudniowy dzień skupienia poprowadził dal naszej wspólnoty ojciec Zbigniew Kopeć, który pełni posługę  Ojca Duchownego i Spowiednika braci kleryków i juniorystów WSD OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach. Za temat przewodni posłużył tekst odnowionych konstytucji naszego Zakonu.

Dzień skupienia (15.11.2019)

Tym razem prowadzącym nasz dzień skupienia był o. Robert Stachowiak – asystent prowincjalny ds. Rycerstwa Niepokalanej.

Mecz  (9 listopada)

Tego dnia gościliśmy naszych braci z WSD OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach z wychowawcą – o. Rafałem Kwiatkowskim. Spotkanie rozpoczęliśmy meczem piłki nożnej, który zakończył się zwycięstwem gości - 7:3. Był też czas na wspólną modlitwę, kolację i spotkanie rekreacyjne.

Wyprawa rowerowa

Okolice Smardzewic to ciekawe i urokliwe miejsca. Postanowiliśmy wybrać się na rowerową przejażdżkę. Odwiedziliśmy min. Spałę i bunkier kolejowy w Jeleniu.

Dzień skupienia z Ojcem Sebastianem (11 października)

Pierwszy dzień skupienia w tym roku poprowadził dla nas Ojciec Sebastian Bielski z Niepokalanowa.

Uroczystość Św. Ojca Franciszka (4 października)

Msza Święta sprawowana w Uroczystość Świętego Ojca Franciszka, z procesją Eucharystyczną i uczczenie relikwii Świętego.

 

Wspomnienie śmierci Św. Franciszka

Wieczorne nabożeństwo „Transitus”, czyli wspomnienie śmierci Św. Franciszka.

 

Kanoniczne rozpoczęcie Nowicjatu (14 września)

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego było także dniem kanonicznego rozpoczęcia Nowicjatu przez dziesięciu kandydatów. Ceremonii przewodniczył Ojciec Prowincjał Wiesław Pyzio. Był obecny także Sekretarz prowincji warszawskiej – Ojciec Piotr Żurkiewicz.

 

Nowicjat 2018/2019

Uroczystość Profesji Zakonnej

Dzień zakończenia Nowicjatu i złożenia Pierwszej Profesji Zakonnej przypadł w liturgiczne Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Mszy Św. przewodniczył o. Wiesław Pyzio – Prowincjał Prowincji Matki Bożej Niepokalanej, a homilię wygłosił o. Dariusz Harasimowicz – Kustosz Kustodii Św. Franciszka w Rosji.

Rekolekcje

Rekolekcje przed Pierwszą Profesją Zakonną i rozpoczęciem Nowicjatu dla nowych kandydatów poprowadził o. Andrzej Buko z Czerniachowska w Rosji.

Rejs

Dzięki życzliwości P. Jurka Gluźniewicza mieliśmy okazję popływać żaglówką po Zalewie Sulejowskim.

Bracia z Petersburga (13 sierpnia)

Kolejni goście odwiedzili Smardzewice. Tym razem, nasi bracia z Petersburga: o Mikołaj Dubinin i Br. Adam Nowak.

Pielgrzymi z Warszawy (10 sierpnia)

Pielgrzymi z Warszawy zmierzający na Jasną Górę jak co roku modlili się w czasie Eucharystii w Smardzewicach.

Eucharystia z harcerzami

13 i 27 lipca przeżyliśmy Eucharystię z harcerzami, którzy obozowali nad Zalewem Sulejowskim.

Wikariusz Kustodii Rosyjskiej

Kolejny raz gościmy Brata z Rosji. Tym razem był nim o. Andrian Zudin – Wikariusz Kustodii Rosyjskiej.

Dzień skupienia z o. Rafałem

Tym razem dzień skupienia poprowadził dla nas o. Rafał Rządziński z naszej wspólnoty w Smardzewicach.

Niepokalanów i Miedniewice

16 czerwca nasi Bracia z Niepokalanowie-Lasku świętowali 80 – lecie istnienia Ośrodka Formacyjny MI. Mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystej Eucharystii dziękczynnej z okazji tegoż jubileuszu. Odwiedziliśmy także klasztor w Niepokalanowie oraz nasze Siostry i Braci z  Miedniewic.

W drodze do Kalwarii Pacławskiej (11-14 czerwca)

Przez kilka dni byliśmy z drodze. Naszym celem była wizyta w bratnim Nowicjacie krakowskiej Prowincji w Kalwarii Pacławskiej.

U Sióstr w Skaryszewie (6 czerwca)

Z wizytą u Sióstr Klarysek w klasztorze w Skaryszewie k/Radomia.

 

 

Goście z Łodzi-Łagiewnik

Bracia klerycy z franciszkańskiego Seminarium w Łodzi-Łagiewnikach odwiedzili nas wraz z podopiecznymi grupy duszpasterskiej istniejącej przy seminarium.

Braterskie odwiedziny (28-29 maja)

Odwiedziny Braci z Kalwarii Pacławskiej k/Przemyśla.

Wizyta w DPS

Wraz z podopiecznymi DPS w Tomaszowie Mazowieckim przeżyliśmy spotkanie z okazji Dnia Matki.

Dzień skupienia

16 maja przezywaliśmy dzień skupienia z Ojcem Krzysztofem Flisem, studentem filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Ojcowie Prymicjanci

Tegoroczni Ojcowie Neoprezbiterzy: o. Łukasz Waszkielis, o. Bartosz Bogucki i o. Kamil Piotrowski, sprawowali 13 maja w naszym Sanktuarium Mszę Św. Prymicyjną. Po Eucharystii wszyscy obecni otrzymali prymicyjne błogosławieństwo.

Pielgrzymi z Tomaszowa Mazowieckiego

1 maja, zgodnie z coroczną tradycją gościliśmy pielgrzymów z Tomaszowa Mazowieckiego.

Wigilia Paschalna

Uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej

Wielki Piątek

Adoracja Pana Jezusa w „Ciemnicy” w Wielki Piątek i Liturgia Męki Pańskiej.

Wielki Czwartek

Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej

W duchu Św. Benedykta

W kolejnym dniu skupienia (7 marca) towarzyszył nam o. Rajmund Guzik, cysters z Sulejowa, który zaproponował nam refleksje w oparciu o regułę Św. Benedykta. Konferencje dotyczyły postu i ducha służby.

Zima

Ponieważ tegoroczna zima chwilę dłużej zatrzymała się także za murami naszego klasztoru, dlatego postanowiliśmy zatrzymać jej piękno na zdjęciach.

Jak rozeznawać duchy ?

Dzień skupienia, który miał miejsce 24 stycznia dotyczył tematu rozeznawania duchowego. Prowadzącym był tym razem o. Rafał Kwiatkowski, wychowawca WSD OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach.

Spotkanie ze wspólnotą FZŚ

W niedzielne popołudnie – 20 stycznia wybraliśmy się do Tomaszowa Mazowieckiego na spotkanie ze wspólnotą Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, istniejącą przy parafii Św. Antoniego.

Objawienie Pańskie

Uroczystość Objawienia Pańskiego to w klasztorze dzień tradycyjnej „kolędy”. W tym dniu modlimy się w miejscach zamieszkania każdego z zakonników i innych pomieszczeniach klasztoru prosząc o boże błogosławieństwo.

Wigilia w klasztorze

Ten wyjątkowy wieczór rozpoczęliśmy  pierwszymi Nieszporami Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Szczególnym naszym gościem był ojciec Prowincjał Wiesław Pyzio, który także przewodniczył Pasterce w Sanktuarium.

Goście z Gdańska (21.12.2018r.)

Przedświąteczną wizytę złożyli nam ojcowie z Gdańska – o. Prowincjał Jan Maciejowski wraz z Wikariuszem Prowincji Św. Maksymiliana o. Tomaszem Ryłko..

Grudniowy dzień skupienia (20.12.2018r.)

Tym razem w skupieniu towarzyszył nam o. Rafał Kołodziejski ze Skarżyska-Kamiennej. Tematem przewodnim rozważań był ślub czystości.

Odwiedziny Asystenta ds. Misji (11.12.2018r.)

Spotykamy się z o. Eugeniuszem Różańskim już po raz drugi, dzięki czemu bliżej poznajemy misyjne oblicze zakonu, szczególnie działalność misyjną Prowincji Matki Bożej Niepokalanej.

 

Adwent

Nieszpory Pierwszej Niedzieli Adwentu rozpoczęły okres przygotowania do Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Tradycyjnie poświęciliśmy adwentowy wieniec.

Dzień skupienia (28.11.2018r.)

Tym razem gościliśmy o. Andrzeja Sąsiadka z Niepokalanowa, który wygłosił dla nas kolejny dzień skupienia.

Uroczystość Wszystkich Świętych (1.11.2018r.)

W liturgiczną Uroczystość Wszystkich Świętych wzięliśmy udział w Eucharystii sprawowanej na cmentarzu, gdzie  modliliśmy się wspólnie z bardzo licznie zgromadzonymi wiernymi.

Misjonarze (29.10.2018r.)

Ojciec Eugeniusz Różański, były misjonarz posługujący w Bułgarii oraz br. Atanazy Sulik - od wielu lat posługujący w Turcji, byli naszymi gośćmi. W czasie słuchania relacji z posługi misyjnej naszych braci wspólnie przygotowaliśmy do wysłania korespondencję sekretariatu misyjnego.

 

Pierwszy dzień skupienia – 26.10.2018

Dzień skupienia, czyli czas modlitwy i słuchania głoszonego słowa. Pierwszy dzień skupienia poprowadził dla nas o. Marek Iwański, gwardian z Wyszogrodu.

Początek

Rozpoczęcie Nowicjatu to początek nowej drogi. Tego roku w Smardzewicach swój Nowicjat rozpoczęło pięciu kandydatów. Ceremonii przewodniczył o. Wiesław Pyzio – Prowincjał Prowincji Matki Bożej Niepokalanej. Gościliśmy także o. Dariusza Harasimowicza, kustosza generalnego Kustodii Św. Franciszka w Rosji.

Nowicjat 2017/2018

Ślubuję Bogu …

Uroczystość wieńcząca nowicjat ośmiu braci miała miejsce 15 września – w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Śluby braci przyjęli ojcowie: o. Wiesław Pyzio – prowincjał z Warszawy i o. Tomasz Ryłko – wikariusz prowincjalny z Gdańska.

Rekolekcje

Uroczystość pierwszych ślubów zakonnych, a także kanoniczne rozpoczęcie Nowicjatu poprzedzają pięciodniowe rekolekcje. Od 8 do 12 września takie właśnie rekolekcje odbyły się w klasztorze w Smardzewicach. Dla braci kończących nowicjat były przygotowaniem do złożenia pierwszych ślubów, dla ich następców przygotowaniem do rozpoczęcia Nowicjatu. Rekolekcje poprowadził o. Mirosław Kopczewski z Niepokalanowa.

Ósma Gwiazda w Koronie Maryi

1 września uczestniczyliśmy w wyjątkowej uroczystości w Niepokalanowie. Powstała tam kaplica wieczystej adoracji została konsekrowana. Kaplica jest jedynym takim miejscem w Europie – jest „Ósmą Gwiazdą w koronie Maryi”, spośród dwunastu takich miejsc, które mają powstać na świecie, jako miejsca szczególnej modlitwy o pokój. To było bardzo głębokie, duchowe przeżycie. W drodze powrotnej odwiedziliśmy nasze Siostry Klaryski w Miedniewicach.

Kajakiem do Inowłodza

21 sierpnia skorzystaliśmy z miejcowej atrakcji – możliwości spływu kajakowego Pilicą. Obraliśmy kurs na Inowłódz.

Rekolekcje powołaniowe

Aby lepiej poznać codzienność życia w Nowicjacie, najlepiej na kilka dni zamieszkać w klasztorze. Tak właśnie zrobili uczestnicy rekolekcji powołaniowych organizowanych w Smardzewicach. Ci którzy już podjęli decyzję o wstąpieniu do zakonu, w czasie rekolekcji mogli złożyć stosowne dokumenty.

„Zwiedzamy” Zalew Sulejowski (19.06.2018)

Zwykle podziwiany z brzegu, tym razem odkrywany z jachtu – Zalew Sulejowski, który jest niebywałą atrakcją okolicy. „Zwiedzanie” umożliwił nam już tradycyjnie p. Jurek Gluźniewicz. Był to piękny, słoneczny, czerwcowy dzień.

Misyjna posługa w Turcji

Spotkanie z o. Michałem Sabaturą, które odbyło się 16 czerwca pozwoliło nam  zapoznać się z realiami życia katolików w Turcji. Po spotkaniu wspólnie modliliśmy się biorąc udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

Dzień skupienia

Bardzo wyraźnym rysem w duchowości franciszkańskiej jest pobożność maryjna. O znaczeniu Maryi w życiu zakonnym słyszeliśmy w kolejnym dniu skupienia, który miał miejsce 11 czerwca. Prowadzącym był tym razem o. Robert Stachowiak z Niepokalanowa-Lasku.

Spotkanie z o. Piotrem Bujnowskim (01.06.2018)

Ojciec Piotr Bujnowski - misjonarz z Tanzanii zatrzymał się na parę dni w Smardzewicach, co było dla nas okazją do zapoznania się z doświadczeniem Jego osobistej posługi misyjnej.

Seminaryjne „duszpasterstwa”

19 i 20 maja odwiedzili nas Bracia Klerycy z WSD OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach, wraz z grupami nad którymi sprawują duchową opiekę: grupą głuchoniemych i niepełnosprawnych.

Spotkanie w DPS w Tomaszowie Mazowieckim

Odpowiadając na zaproszenie dyrekcji i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej udaliśmy się na spotkanie do Tomaszowa Mazowieckiego.

Rewizyta

Od 7 do 11 maja przezywaliśmy Nowicjat w drodze. Odpowiadając na wizytę naszych Braci z Kalwarii Pacławskiej ruszyliśmy w drogę by ich odwiedzić zatrzymując się w wielu ciekawych miejscach.

Wizyta z akcentem misyjnym (18.04.2018)

Odwiedziny Asystenta Generalnego do Spraw Animacji Misyjnej – o. Jarosława Wysoczańskiego wraz z asystentem misyjnym prowincji gdańskiej – br. Robertem Kozielskim, musiały obfitować w tematy misyjne. Nasi współbracia podzielili się z nami doświadczeniami płynącymi z ich posługi, także osobistym doświadczeniem pracy na misjach, gdyż obaj niegdyś byli misjonarzami.

Dzień skupienia (16.04)

Dzień skupienia z Ojcem Krzysztofem Świderkiem, gwardianem z Łodzi-Łagiewnik upłynął na rozważaniu tematu odpowiedzialności za wypowiadane słowa w kontekście życia wspólnego.

Odwiedziny braterskie

Tego roku Bracia z bratniego Nowicjatu w Kalwarii Pacławskiej odwiedzili nas wcześniej. Do spotkania doszło już 13 kwietnia. Popołudniem pokazaliśmy naszym gościom zalew sulejowski, a następnego dnia rano miała miejsce wspólna Eucharystia. Po śniadaniu i zwiedzaniu kościoła nasi goście ruszyli w dalsza drogę.

Przechadzka świąteczna

Piękna pogoda w czasie świąt wielkanocnych pozwoliła nam na wspólną przechadzkę do lasu, w okolice miejscowej kopalni piasku kwarcowego.

Święte Triduum Paschalne

Wielki Czwartek rozpoczął Triduum Paschalne – czas przeżywania tajemnic naszego zbawienia uobecniających się w pięknej liturgii tych dni. Przed Triduum było wiele przygotowań, ale pozwoliło to na uroczyste uczestnictwo w tajemnicy każdego dnia. Wielki Piątek to dzień Liturgii Męki Pańskiej, Wielka Sobota – czas adoracji Jezusa Eucharystycznego, a wieczorem Uroczysta Wigilia Paschalna. Adoracja Zmartwychwstałego Chrystusa trwała całą noc. Wczesnym rankiem, o godz. 6.00, wyruszyła Procesja Rezurekcyjna.

Brat z Francji

21 marca gościliśmy o. Prowincjała Wiesława Pyzio wraz z o. François Bustillo, który dzielił się z nami bardzo ciekawym doświadczeniem posługi we wspólnotach na terenie Francji.

Misterium Męki Pańskiej

Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej wystawialiśmy czterokrotnie. Przedstawienie było ukazane jako opowieść Maryi – Matki Jezusa o ostatnich wydarzeniach życia Chrystusa. Premiera odbyła się 17 marca.

Dzień skupienia z Ojcem Prowincjałem – 14 marca

Tym razem prowadzącym dzień skupienia był o. Jan Maciejowski – prowincjał Prowincji św. Maksymiliana z Gdańska. Głoszone konferencje ukazywały znaczenie formacji w aspekcie ludzkim i boskim.

 

 Z wizytą w Niepokalanowie

18 lutego odwiedziliśmy Niepokalanów – klasztor założony przez Św. Maksymiliana. Wysłuchaliśmy Oratorium maryjno – kolbiańskiego, specjalnie przygotowanego z okazji 100 – lecia Rycerstwa Niepokalanej po czym zwiedzaliśmy klasztor.

Dzień skupienia - 16 luty 2018

Ojciec Ireneusz Klimczyk – wykładowca Teologii Życia Konsekrowanego w Nowicjacie, a także wykładowca w studium mariologicznym „Kolbianum” w Niepokalanowie poprowadził nasz kolejny dzień skupienia. Tematem przewodnim było zagadnienie pokuty w ujęciu franciszkańskim.

Spotkanie poświąteczne w Tomaszowie

21 stycznia miało miejsce spotkanie ze wspólnotą Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Parafii Św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim. Na tegorocznym spotkaniu był obecny o. Michał Sabatura, który obecnie posługuje w Turcji.

Opowieść Wigilijna

Wieczorem, 18 stycznia gościliśmy w szkole w Smardzewicach, gdzie obejrzeliśmy teatralną inscenizację „Opowieści Wigilijnej” w wykonaniu uczniów ZSP w Smardzewicach.

Dzień skupienia z historią w tle

Kolejny dzień skupienia przypadł 16 stycznia. O. Rafał Kwiatkowski – wychowawca z WSD  OO. Franciszkanów  w Łodzi Łagiewnikach i wykładowca Historii Kościoła przypomniał w konferencjach zagadnienie reformy  życia doskonale wspólnego, która zaistniała w historii zakonu w Polsce, przynosząc konkretne owoce.

Objawienie Pańskie 2018

W Uroczystość Objawienia Pańskiego prosiliśmy o błogosławieństwo boże dla nas,  poświęcając pomieszczenia naszego klasztoru. Tradycyjnie też losowaliśmy patronów i sentencje na najbliższy rok.

„Żywa” szopka 2017

Dbając o zachowanie tradycji budowania bożonarodzeniowej szopki, zapoczątkowanej przez Św. Franciszka, tego roku również zbudowaliśmy szopkę przed Kościołem, w której znalazły się żywe zwierzęta. Podobnie jak w ubiegłych latach, pomogli nam parafianie wypożyczając zwierzęta ze swych hodowli. Tego roku do naszej szopki „przybyli” również Trzej Królowie, namalowani przez P. Annę Jurewicz. Wszystkim za ich pomoc serdecznie dziękujemy.

Wigilia Narodzenia Pańskiego

Wigilijny wieczór rozpoczęliśmy uroczystymi Nieszporami o Narodzeniu Pańskim, po czym udaliśmy się do klasztornego refektarza na wieczerzę wigilijną. Tego roku był z nami o. Piotr Żurkiewicz z Warszawy – Sekretarz Prowincji MB Niepokalanej, który także przewodniczył Pasterce o północy. Czas oczekiwania na Pasterką upłynął nam na wspólnym kolędowaniu.

Ojcowie z Gdańska

Tradycyjnie już, przed Świętami Bożego Narodzenia odwiedzili nas ojcowie z Gdańska: o. Jan Maciejowski – Prowincjał i o. Tomasz Ryłko – Wikariusz Prowincji. Odwiedziny były okazją by złożyć sobie wzajemnie świąteczne Życzenia.

Mecz z Braćmi

Chociaż aura raczej nie sprzyjała, to jednak doszło do spotkania na boisku dwóch drużyn – Nowicjatu i reprezentantów WSD OO. Franciszkanów z Łodzi Łagiewnik. Do spotkania doszło 3 grudnia  wczesnym popołudniem, na boisku za naszym klasztornym murem. Obfitująca w emocje rywalizacja zakończyła się z korzyścią dla naszych gości z Łodzi.

Adwent

Wieczorem, 2 grudnia uroczyście rozpoczęliśmy adwent. Podczas Nieszporów Pierwszej Niedzieli Adwentu, został poświęcony tradycyjny wieniec adwentowy.

Wizyta Asystenta Misyjnego

27 listopada gościliśmy o Eugeniusza Różańskiego – Asystenta Misyjnego w Prowincji Matki Bożej Niepokalanej, wieloletniego Misjonarza W Bułgarii. Spotkanie było okazją do bliższego zapoznania się z posługą misyjną w Zakonie. Pomogliśmy także w przygotowaniu świątecznej korespondencji, która trafi do dobrodziejów Dzieła Misyjnego Prowincji.

Drugi Dzień skupienia

Kolejny dzień skupienia (21 listopada) przeżyliśmy wspólnie z o. Michałem Chylakiem z klasztoru w Łodzi-Łagiewnikach. O. Michał posłużył się sylwetkami dwóch franciszkanów - Św. O. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Czcigodnego Sługi Bożego O. Wenantego Katarzyńca wskazując na nich jako wzory oddania Bogu z życiu zakonnym.

Dzień skupienia

Pierwszy dzień skupienia – 18 października, wygłosił dla nas o. Marek Iwański, gwardian klasztoru w Wyszogrodzie. Dzień był okazją ponownego spojrzenia na osobę Św. Franciszka i znaczenie franciszkańskiego charyzmatu dla czasu w którym żyjemy.

Transitus

Zgodnie z tradycją franciszkańską, 3 października, w wigilię Uroczystości  Św. Franciszka, zgromadziliśmy się na nabożeństwie Transitus, rozważając moment Jego śmierci. Wspólnie z nami modlili się także parafianie i przedstawiciele wspólnoty FZŚ z Tomaszowa Mazowieckiego.

Kanoniczne rozpoczęcie Nowicjatu -16 września 2017

Ten dzień był pełen ważnych wydarzeń. Przed południem odbyła się uroczystość pierwszej profesji, zaś o godz. 16.00 w kaplicy Nowicjatu miało miejsce nabożeństwo, w czasie którego ośmiu kandydatów kanonicznie rozpoczęło nowicjat. Było ono połączone z obrzędem obłóczyn czyli przyjęciem franciszkańskiego habitu. Ceremonii przewodniczył o. Wiesław Pyzio – Prowincjał Prowincji Matki Bożej Niepokalanej. Był obecny także Asystent Generalny z Rzymu – o. Jacek Ciupiński.

Nowicjat 2016/2017

Pierwsza Profesja Zakonna

Tegoroczny nowicjat dobiegł końca, a jego zwieńczeniem była uroczystość Pierwszej Profesji zakonnej, która odbyła się 16 września o godz. 11.00. Wokół siedmiu neoprofesów zgromadzili się współbracia i członkowie najbliższej rodziny. W Eucharystii wzięli udział: o. Jacek Ciupiński – asystent generalny z Rzymu, który wygłosił homilię, o. Wiesław Pyzio – Prowincjał z Warszawy, który przewodniczył Eucharystii; o. Jan Maciejowski – Prowincjał z Gdańska oraz Bracia z naszych klasztorów obu prowincji, bliscy neoprofesów i przedstawiciele parafii..

Rekolekcje

Od 8 do 12 września przeżywaliśmy rekolekcje. Dla kończących Nowicjat  były one przygotowaniem do złożenia pierwszej profesji zakonnej. W rekolekcjach brali również udział bracia postulanci, dla których z kolei były one przygotowaniem do rozpoczęcia rocznej formacji w Nowicjacie. Rekolekcje poprowadził dla nas o. Ireneusz Mikos – misjonarz posługujący w Bułgarii, który w przeszłości pracował w Rosji, na Białorusi i w Albanii. Głoszone konferencje obfitowały w osobiste doświadczenia o. Ireneusza, którymi chętnie się z nami dzielił.

Dzień skupienia (14.07)

Tym razem w skupieniu i modlitwie pomógł nam o. Zbigniew Deryło z Niepokalanowa. Nawiązując do objawień w Fatimie i idei oddania swego życia Bogu, Ojciec Zbigniew dzielił się swoim doświadczeniem życia zakonnego zachęcając do odwagi w pójściu za Chrystusem.

O. Dominik Wasilewski

Dzięki wizycie O. Dominika Wasilewskiego – wieloletniego misjonarza w Afryce, mogliśmy poznać niektóre aspekty powołania misyjnego. Oprócz spotkania i możliwości rozmowy z misjonarzem, mogliśmy także wspólnie przeżyć Eucharystię.

Bracia z Kalwarii (29-30.06)

W odpowiedzi na naszą wizytę w Kalwarii Pacławskiej, odwiedzili nas Bracia z tamtejszego Nowicjatu. Czas spędziliśmy bardzo różnorodnie – na wspólnej modlitwie i rekreacji, dzieląc się doświadczeniami nowicjackiego życia.

Letnie rekolekcje powołanoiowe

W kolejnej turze rekolekcji powołaniowych organizowanych przez o. Sylwestra Gąglewskiego w Smardzewicach wzięło udział 17 uczestników. Tradycyjnie mieli oni okazję przeżyć kilka dni według programu życia nowicjackiego.

W drodze

W tych dniach (19-22.VI), Nowicjat opustoszał. Udaliśmy się w kilkudniową podróż, odwiedzając wiele miejsc i bliskie nam Siostry i Braci. Na trasie naszej podróży znalazły się następujące miejsca: Skaryszew, Lublin, Sitaniec, Zamość, Kraków, Kalwaria Pacławska, Częstochowa.

Prymicjanci

Tradycyjnie już, po uroczystości przyjęciu Święceń Prezbiteratu Smardzewice odwiedzają Nowo wyświęcenie kapłani. Tego roku Smardzewice odwiedziło czterech ojców: o. Bartek Ewartowski, o. Mateusz Świętosławski, o. Karol Wesołowski i o. Daniel Śliwiński. Neoprezbiterzy sprawowali tzw. Mszę Św. Prymicyjną, po której udzielili błogosławieństwa. Znaleźli także czas na spotkanie ze wspólnotą Nowicjatu.

Rejs po Zalewie Sulejowskim

Dzięki życzliwości p. Jurka Gluźniewicza mieliśmy okazję żeglowania po Zalewie Sulejowskim, który jest niewątpliwą atrakcją okolicy. Pogoda piękna, wiatr dobry, na pokładzie wspólnota z doświadczonym kapitanem – krótko mówiąc, fajna przygoda.

Dzień Matki w Domu pomocy Społecznej

To był wyjątkowy Dzień Matki. Spędziliśmy go wraz z mieszkańcami Domu Opieki Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali krótki program artystyczny. Było wspólne śpiewanie, grillowanie, i wiele serdecznych rozmów.

Dzień skupienia z o. Wicerektorem

5 maja gościliśmy o. Mariusza Fałkowskiego z WSD. OO Franciszkanów w Łodzi- Łagiewnikach, gdzie pełni od funkcję wicerektora i wychowawcy.  Tłem rozważań były teksty z Dziejów Apostolskich, ukazujące losy pierwotnego kościoła, dotyczące trudności pierwszych wspólnot chrześcijańskich.  Po południu zatrzymaliśmy się nad tekstem mówiącym o nawróceniu Św. Pawła. Przez cały dzień towarzyszyła nam ikona Trójcy Św. autorstwa A. Rublowa, przypominając o zaproszeniu Boga do wspólnoty Miłości, które kieruje On do każdego.

Liturgia Wigilii Paschalnej i Rezurekcja

Sobotni wieczór zgromadził wielu wiernych na uroczystej Wigilii Paschalnej. Liturgię rozpoczęliśmy na placu kościelnym poświęcając ogień od którego zapłonął Paschał – symbol Zmartwychwstałego Chrystusa. Zgodnie z porządkiem następowały kolejno: Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna i Liturgia Eucharystyczna. Po całonocnej adoracji Chrystusa w Najświętszym Sakramencie o 6.00 rozpoczęła się Rezurekcja, poprzedzona uroczystą procesją.

Liturgia Wielkiego Piątku

Wielki Piątek rozpoczęliśmy poranną Liturgią Godzin w kościele. Dzień upłynął na adoracji Chrystusa w „Ciemnicy” oraz na przygotowaniu wieczornej Liturgii, którą rozpoczęliśmy o 18.00. Po zakończonym nabożeństwie trwała modlitwa adoracyjna, którą zakończyliśmy Kompletą.

Liturgia Wielkiego Czwartku

Liturgią Wielkiego Czwartku rozpoczęliśmy Święte Triuduum Paschalne. Msza Wieczerzy Pańskiej, która zgromadziła wielu parafian rozpoczęła się o godz. 18.00. Przewodniczył jej ojciec Gwardian. Po zakończeniu liturgii mogliśmy adorować Chrystusa w tzw. Ciemnicy.

Dzień skupienia z Ojcem Prowincjałem

7 kwietnia w piątek przeżywaliśmy kolejny dzień skupienia, który tym razem poprowadził Ojciec Wiesław Pyzio – Przełożony Prowincji Matki Bożej Niepokalanej z Warszawy. Tematem przewodnim tego dnia były pragnienia: Boga i człowieka, które spotykając się tworzą wyjątkową relację.

Misterium Męki Pańskiej 2017

Za nami premiera tegorocznego Misterium Męki Pańskiej, która odbyła się 1 kwietnia, w sobotę o godz. 19.00. Przedstawienie zgromadziło wielu widzów. Poszczególne sceny odgrywali tradycyjnie Bracia Nowicjusze, natomiast pieśni łączące kolejne odsłony zostały wykonane na żywo przez dziewczęta z naszej parafialnej scholii przy akompaniamencie klawiszowo-gitarowym w wykonaniu o. Rafała i o. Grzegorza.  Rolę Maryi odegrała w tym roku p. Monika Zając.

Dzień skupienia z gośćmi z Rzymu

W dzień po Środzie Popielcowej, która wprowadziła nas w tegoroczny Wielki Post, przeżyliśmy dzień skupienia który poprowadzili dla nas ojcowie z Kurii Generalnej w Rzymie: o. Józef z Ghany, o. Alfons z Indii i o. Jarosław Wysoczański. Podstawą rozważań były papieskie dokumenty: adhortacja apostolska „Evangelii Gaudium” oraz encyklika „Laudato sii”.

Rekolekcje powołaniowe

Rekolekcje powołaniowe w Nowicjacie to czas, w którym uczestnicy  mogą doświadczyć sposobu życia właściwego dla początków formacji franciszkańskiej. Rekolekcje  w dniach od 13 do 17 lutego w których wzięło udział ośmiu uczestników, poprowadził  tradycyjnie o. Sylwester Gąglewski – asystent powołaniowy Prowincji Matki Bożej Niepokalanej.

 

„Maryjny” dzień skupienia

O. Robert Stachowiak pełniący posługę Asystenta ds. Rycerstwa Niepokalanej w Prowincji Warszawskiej Franciszkanów Konwentualnych poprowadził dla nas dzień skupienia 5 lutego 2017r. , przypominając o znaczeniu oddania się Maryi w życiu zakonnym.

O rozeznawaniu duchowym – dzień skupienia

Tym razem przeżyliśmy dzień skupienia jedynie we własnym gronie. Konferencje dotyczące podstaw rozeznawania duchowego wygłosił o. Magister. Dzień był tradycyjnie czasem modlitwy i wyciszenia. Był to piątek, 27 stycznia.

 

Poświąteczne spotkanie ze wspólnotą FZŚ

W niedzielne popołudnie 15 stycznia, wybraliśmy się do Tomaszowa Mazowieckiego, by spędzić ten czas ze wspólnotą FZŚ działającą przy kościele Św. Antoniego. Spotkanie rozpoczęliśmy wspólną Eucharystią, po której zasiedliśmy przy świątecznym stole, by podzielić się opłatkiem, wspólnie kolędować i poznać się nawzajem.

Po kolędzie

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana też w tradycji uroczystością Trzech Króli to dzień „kolędy” w klasztorze. Tego dnia każdy zakonnik losuje swojego patrona i sentencję - która ma być swoistą wskazówką na najbliższy rok. Obchodząc wszystkie pomieszczenia klasztoru ze śpiewem kolęd prosimy o błogosławieństwo dla każdego mieszkańca i niemalże w każdym zakątku klasztoru.

Brat śnieg

Śnieg w zimę to wcale nie takie częste zjawisko ostatnimi czasy, dlatego ten który tej zimy się pojawił sprawił nam naprawdę wiele radości. Jak się okazuje, biały puch potrafi ucieszyć nie tylko dzieci.

Żywa Szopka 2016

Tego roku na placu przed kościołem także powstała „Żywa” Szopka. Zwierzęta pochodziły z hodowli życzliwych parafian,  a budową zajęli się bracia nowicjusze. Ciekawostką tegorocznej szopki było przyjście w niej na świat małej owieczki, która swoim pojawieniem się bardzo nas zaskoczyła J.

Wigilia Bożego Narodzenia

Zgodnie z tradycją w wigilijny wieczór zasiedliśmy do świątecznego stołu. Wieczerzę poprzedziły uroczyste nieszpory o Narodzeniu Pańskim. Podczas świątecznego spotkania przy stole było tradycyjne dzielenie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd a nawet wizyta Św. Mikołaja i jego pomocnika. Tego roku gościliśmy na w wigilijny wieczór Ojca Prowincjała Wiesława Pyzio, który także przewodniczył Pasterce o północy.

Przedświąteczna wizyta o Prowincjała z Gdańska

Tradycyjnie przed zbliżającymi się Świętami Narodzenia Pańskiego odwiedza nas o Prowincjał Jan Maciejowski z Gdańska. Tym razem towarzyszył mu Wikariusz Prowincji – o. Tomasz Ryłko. Spotkanie było okazją do bliższego zapoznania się z życiem wspólnot północnej prowincji w kraju i na świecie. Spotkanie miało miejsce 20 grudnia.

Dzień skupienia z Sekretarzem Prowincji

W przeddzień Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, czyli 7 grudnia, ojciec Piotr Żurkiewicz, który pełni funkcję Sekretarza Prowincji Matki Bożej Niepokalanej poprowadził dla nas kolejny dzień skupienia. Tematem przewodnim dnia skupienia było powołanie – jego cel i  aspekt wspólnotowy.

Sztuka robienia franciszkańskiego sznura

W nowicjacie przychodzi moment, który zapoczątkowuje „sztukę” robienia franciszkańskiego sznura. Tak też się stało tego roku.  Na sznurach, które powstają, pod koniec nowicjatu zawiążemy trzy węzły – symbole ślubów zakonnych.

Adwent

Sobotnim wieczorem, podczas Nieszporów pierwszej niedzieli Adwentu poświęciliśmy adwentowy wieniec, na którym zapłonęła pierwsza świeca. Weszliśmy więc w okres refleksji nad powtórnym przyjściem Chrystusa a także w przygotowanie do świętowania tajemnicy Jego Narodzenia.

Dzień skupienia

W pierwszy piątek listopada przeżyliśmy kolejny dzień skupienia poprowadzony przez Wikariusza Prowincji MB Niepokalanej – o. Piotra Szczepańskiego z Warszawy. W kierowanych do nas słowach o. Piotr starał się ukazać nam temat przemieniającej mocy Słowa Bożego, wskazując na ogromne znaczenie tego zagadnienia w naszej osobistej formacji.

Relikwie Męczenników

o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski to pierwsi polscy misjonarze męczennicy beatyfikowani 05 grudnia w Chimbote w Peru. Klasztor w Smardzewicach był dla nich miejscem w którym rozpoczynali życie zakonne odbywając swój nowicjat. 23 października gościliśmy o. Jarosława Wysoczańskiego z Rzymu – Sekretarza Generalnego do spraw Animacji Misyjnej w naszym zakonie, który przewodniczył uroczystemu wniesieniu relikwii błogosławionych męczenników do naszego Sanktuarium. Ojciec Jarosław znalazł także czas by spotkać się z naszą wspólnotą nowicjacką.

Wizyta Asystenta Generalnego

We wtorek, 11 października odwiedził nas Asystent Generalny z Rzymu, o. Jacek Ciupiński. Spotkanie było okazją bliższego zapoznania się z sytuacją Zakonu na świecie, szczególnie z zagadnieniami dotyczącymi powołań i początkowej formacji. Wspólnie przeżyliśmy także Eucharystię, której przewodniczył o. Jacek.

Pierwszy dzień skupienia

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej przeżywaliśmy pierwszy dzień skupienia, który poprowadził dla nas o. Michał Brzezicha z Niepokalanowa-Lasku, wieloletni wychowawca Braci kleryków w WSD OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach, a także były Magister Nowicjatu. Wspólnie rozważaliśmy tematy poświęcone znaczeniu milczenia w życiu duchowym, oraz praktyce modlitwy.

Wspomnienie śmierci Św. Franciszka

W dzień poprzedzający uroczystość Św. Franciszka, jego duchowi synowie gromadzą się na nabożeństwie „Transitus” by wspominać moment jego śmierci. Zgodnie z tym zwyczajem, 3 października po Mszy Św. wieczornej zgromadziliśmy się w naszym sanktuarium, by wspólnie z wiernymi uczcić naszego zakonodawcę. Nazajutrz w dzień liturgicznej uroczystości Św. Franciszka wzięliśmy udział we Mszy Św. po której miała miejsce procesja Eucharystyczna.

Kanoniczne rozpoczęcie Nowicjatu i „Obłóczyny”

W święto Stygmatów Św. Franciszka – 17 września, zgromadziliśmy się o godz. 9.00 w kaplicy nowicjackiej by pod przewodnictwem o. Prowincjała Wiesława Pyzio kanonicznie rozpocząć Nowicjat. Obrzęd przyjęcia do nowicjatu był już tradycyjnie powiązany z obrzędem obłóczyn, podczas którego początkujący zakonnicy otrzymują habit franciszkański.

Nowicjat 2015/2016

Na cześć i chwałę Najświętszej Trójcy

Tegoroczna Uroczystość Pierwszych Ślubów zakonnych, która wieńczy okres nowicjatu odbyła się w sobotę, 10 września o godzinie 11.00. Mszy św. przewodniczył o. Prowincjał Jan Maciejowski z Gdańska, a kazanie wygłosił o. Piotr Szczepański – Wikariusz Prowincji Warszawskiej. Uroczystość zgromadziła najbliższą rodzinę Braci Neoprofesów a także Braci i Ojców z naszych klasztorów obu Prowincji.

Rekolekcje

Zarówno na początku, jak i na zakończenie Nowicjatu odbywają się pięciodniowe rekolekcje. Jedenastu kandydatów do Nowicjatu i ośmiu nowicjuszy kończących roczny pobyt w Smardzewicach, uczestniczyło w tegorocznych rekolekcjach od 4 do 8 września. Rekolekcje poprowadził o. Mirosław Kopczewski z klasztoru w Niepokalanowie. Czas przeżywany w ścisłym milczeniu był wypełniony słuchaniem konferencji, osobistą modlitwą i adoracją Najświętszego Sakramentu.

Ostatni dzień skupienia

W przeddzień uroczystości NMP Częstochowskiej - 25 sierpnia, przeżyliśmy dzień skupienia – ostatni w czasie naszego nowicjatu. Tym razem poprowadził go dla nas o. Rafał Rządziński, który na początku sierpnia rozpoczął posługę w Smardzewicach. Tematem przewodnim było znaczenie modlitwy w życiu zakonnym, a szczególnym przedmiotem naszych rozważań był ewangeliczny tekst o Marii i Marcie.

Spotkanie z misjonarzami

Kolejna okazja tego lata, by spotkać się z braćmi posługującymi na misjach, miała miejsce w środę, 24 sierpnia. Tego dnia spędziliśmy wieczór wraz z o. Sylwestrem Pudło z Burkina Faso w Afryce i o. Jarosławem Banasiakiem z Udziału na Białorusi, poznając specyfikę pracy misyjnej.

Dzień skupienia

W piątek, 22 lipca przeżywaliśmy dzień skupienia, który poprowadził dla nas o. Michał Brzezicha z WSD w Łodzi-Łagiewnikach. Wspólnie rozważaliśmy temat dojrzałości w wierze.

Z wizytą u Braci i Sióstr

21 lipca wybraliśmy się na wspólny wyjazd do Niepokalanowa i Miedniewic. W Kaplicy Św. Maksymiliana w Niepokalanowie wybudowanej w 1927 roku, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Był także czas na zwiedzanie klasztoru, wspólną modlitwę i obiad ze wspólnotą. Po południu udaliśmy się do Miedniewic, by odwiedzić nasze Siostry Klaryski i nawiedzić piękny kościół franciszkański., w którym także posługują nasi Bracia.

Bracia z Burkina Faso

11 lipca, we wspomnienie Św. Benedykta odwiedzili nas wyjątkowi goście. Wraz z o. Piotrem Szczepańskim – Wikariuszem Warszawskiej Prowincji przybyli do Smardzewic pochodzący z Burkina Faso, a studiujący w Rzymie bracia: Martin Rouamba i Joseph Kadsondo, którzy wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Nowicjat w drodze

W pierwszych dniach lipca nowicjat zupełnie opustoszał. W dniach od 4 – 8 lipca wybraliśmy się na tradycyjną nowicjacką wycieczkę, której głównym celem były odwiedziny bratniego nowicjatu w Kalwarii Pacławskiej. Po porannej Eucharystii wyruszyliśmy do Częstochowy skąd udaliśmy się do Kalwarii Zebrzydowskiej a następnie do Krakowa. Odwiedziliśmy również Kalwarię Pacławską, Siostry Klaryski w Sitańcu, Zamość, Lublin, Skaryszew, Łódź a także miejsca związane ze Św. Maksymilianem: Pabianice i Zduńską Wolę.

Odwiedziny Braci

W czwartek 30 czerwca gościliśmy Braci z bratniego nowicjatu Prowincji Krakowskiej, który mieści się w Kalwarii Pacławskiej. Bracia, którzy przybyli wraz z magistrem – o. Dariuszem Sową, spędzili z nami całe popołudnie, po czym ruszyli do Niepokalanowa.

Rekolekcje powołaniowe

Od 25 – 29 czerwca w naszej wspólnocie przebywali uczestnicy Rekolekcji powołaniowych prowadzonych przez o. Sylwestra Gąglewskiego z Niepokalanowa-Lasku. Wspólnie modliliśmy się, pracowaliśmy, wspólnie spędzaliśmy czas wolny – krótko mówiąc, daliśmy naszym gościom możliwość przeżycia nowicjackiej codzienności. Niektórzy z uczestników rekolekcji podjęli także decyzje o wstąpieniu do Zakonu.

Dzień skupienia z Magistrem Postulatu

Czerwcowy dzień skupienia (22.06) przeprowadził dla naszej wspólnoty o. Rafał Zarzycki – Magister Postulatu z Gniezna. Zostaliśmy zachęceni do refleksji nad „obliczem Boga” w naszym życiu, ze wskazaniem na konieczność odkrywania prawdy o Bogu i o nas samych w Jego Słowie i sakramentach Kościoła. Ojciec Rafał przypomniał nam także, że świętość budowana na prawdzie jest najbardziej wiarygodna.

Spotkanie z o. Jarosławem Wysoczańskim

9 czerwca 2016 miało miejsce spotkanie z  o. Jarosławem Wysoczańskim – Sekretarzem Generalnym do spraw Animacji Misyjnej z Rzymu. Wspólnie rozważaliśmy nad istotą posłania, które otrzymujemy od Boga. Nie zabrakło także wspomnień o błogosławionych męczennikach z Pariakoto w Peru, gdzie Ojciec Jarosław wspólnie z Bł. Michałem i Bł. Zbigniewem tworzył wspólnotę posługującą wśród miejscowej ludności.

Spotkanie z misjonarzem

W sobotę, 28 maja mieliśmy okazję spotkać się z franciszkańskim misjonarzem z Mwanga w Tanzanii, o. Piotrem Bujnowskim. Usłyszeliśmy wiele o powołaniu misyjnym, specyfice pracy w Afryce a także o budowie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Mwanga, gdzie posługują nasi bracia.

Neoprezbiterzy

Każdego roku grupa naszych braci którzy kończą formację seminaryjną otrzymuje święcenia prezbiteratu. Trzech naszych braci, którzy w tym roku przyjęli święcenia, zgodnie z panującym zwyczajem odwiedziło Smardzewice, by odprawić Mszę Św. prymicyjną w miejscu, gdzie niegdyś odbywali Nowicjat. 25 maja gościliśmy o. Pawła Romańczuka, o. Mateusza Orłowskiego i o. Bogdana Kwapisiewicza. Po uroczystej Eucharystii, zakończonej błogosławieństwem prymicyjnym, spotkaliśmy się z Ojcami, którzy dzielili się pierwszymi wrażeniami kapłańskiego życia, wspominając drogi ich osobistego powołania.

Dzień skupienia

19 maja w Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana wraz z o. Zbigniewem Deryło przeżywaliśmy kolejny dzień skupienia. Był on okazją, do ponownego zagłębienia się w bardzo wyraźny, maryjny aspekt franciszkańskiego powołania w odniesieniu do objawień Matki Bożej w Fatimie, a także doświadczenia duchowości maryjnej  Św. Ojca Maksymiliana.

Wspomnienie Beatyfikacji

W piątek 06.05, gościliśmy o. Prowincjała Wiesława Pyzio z Warszawy. Ojciec Wiesław, który uczestniczył w uroczystościach beatyfikacyjnych naszych franciszkańskich męczenników z Peru – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka przybył do Smardzewic by podzielić się z nami osobistym doświadczeniem beatyfikacji. Głównym miejscem naszego spotkania była Eucharystia, sprawowana w ornacie z beatyfikacji, który został podarowany naszej wspólnocie przez o. Prowincjała, wraz z relikwiami i pamiątkami z uroczystości. Wspomnienie męczenników i naszą wspólną modlitwę przeżywaliśmy  tym bardziej wyjątkowo, gdyż nasi błogosławieni bracia w Smardzewicach przeżywali niegdyś swój nowicjat, rozpoczynając swoją drogę ku świętości.

Dzień skupienia

W przedostatni dzień kwietnia  przeżywaliśmy kolejny dzień skupienia, poprowadzony tym razem przez o. Grzegorza Szymanika z Niepokalanowa-Lasku. Tematem przewodnim była maryjność w tradycji naszego Zakonu oraz jej znaczenie we franciszkańskiej formacji.

Misjonarz z Burkina Faso

W poniedziałek 18 kwietnia – na początku Tygodnia Modlitw o powołania gościliśmy o. Marka Hryniewickiego, misjonarza z Burkina Faso, któremu towarzyszył asystent misyjny – o. Mirosław Kopczewski. Przed południem przeżyliśmy wspólnie Eucharystię w naszej nowicjackiej kaplicy, natomiast po obiedzie miało miejsce spotkanie podczas którego dowiedzieliśmy się sporo o osobistym doświadczeniu powołania misyjnego, którym o. Marek chętnie się z nami podzielił.

Dzień skupienia

Ostatniego dnia marca, w trwającej Oktawie Wielkanocy mieliśmy okazję uczestniczyć w kolejnym dniu skupienia. Tym razem gościliśmy o. Rafała Kołodziejskiego – przełożonego franciszkańskiej wspólnoty w Skarżysku-Kamiennej, który wygłosił konferencje i przewodniczył Eucharystii.

Prawdziwie Zmartwychwstał!

Wielka Sobota – kolejny dzień adoracji i oczekiwania na wieczorną, niezwykle uroczystą Wigilię Paschalną.  Jej celebrację rozpoczęliśmy po zmroku o 19.30 przed kościołem. Wraz z licznie zgromadzonymi wiernymi uczestniczyliśmy kolejno w Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej i Liturgii Eucharystycznej. Wcześnie rano – o godz. 6.00 miała miejsce procesja rezurekcyjna.

Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień trwania na modlitwie z Chrystusem opuszczonym i zdradzonym. Dzień rozpoczęliśmy wspólnotową modlitwą brewiarzową przy Ciemnicy. W ciągu dnia trwała adoracja w ciszy. Uroczysta Liturgia Męki Pańskiej rozpoczęła się o godz. 18.00.

Wielki Czwartek

Uroczystą Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne. Eucharystii w sanktuarium Świętej Anny w Smardzewicach przewodniczył o. Gwardian Marek Zienkiewicz. Do nas należało przygotowanie dekoracji tzw. Ciemnicy i Grobu Pańskiego, oraz pomoc w przygotowaniu bogatej liturgii Triduum. W uroczystej celebracji Wielkiego Czwartku miał miejsce także obrzęd umycia nóg przedstawicielom wspólnoty parafialnej. Po liturgii była również okazja do indywidualnej adoracji w „Ciemnicy”.

Droga Krzyżowa na ulicach Smardzewic

Zwyczajem nowicjackim jest odprawianie wspólnie nabożeństwa Drogi Krzyżowej w każdy piątek. Od kilku lat, pod koniec Wielkiego Postu bierzemy udział w wyjątkowym nabożeństwie - Drodze Krzyżowej ulicami Smardzewic, w której biorą udział również licznie zgromadzeni parafianie. Rozważania poszczególnych stacji są także przygotowane przez grupy parafialne, przedstawicieli istniejących instytucji, min. strażaków, leśników, górników i mieszkańców poszczególnych ulic. Tegoroczna Droga Krzyżowa miała miejsce 18 marca.

Premiera Misterium Męki Pańskiej

Po długich przygotowaniach  przyszedł czas na pierwszy premierowy występ przedstawiający tegoroczne Misterium Męki Pańskiej. Misterium zgromadziło wielu widzów. Oprócz parafian gościliśmy grupy z Łodzi, z Tomaszowa Mazowieckiego, a także naszych Braci z Niepokalanowa. Przed nami kolejne występy.

Rekolekcje powołaniowe

W dniach 15 – 19 lutego odbywały się w naszym klasztorze kolejne rekolekcje powołaniowe, w których wzięło w nich udział 15 uczestników. Rekolekcje prowadził o. Sylwester Gąglewski, a pomagał mu br. Mariusz Bierzuński z WSD w Łodzi-Łagiewnikach. Uczestnicy tradycyjnie mogli przez te kilka dni spróbować żyć „rytmem” nowicjatu.

Styczniowy dzień skupienia

Pierwszy dzień skupienia w nowym, 2016 roku wygłosił dla nas o. Radosław Tomczak z Warszawy – student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz wykładowca muzyki kościelnej w WSD OO Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach. Ojciec Radosław, którego gościliśmy w czwartek 28 stycznia, przypomniał nam znaczenie piękna w życiu ludzkim, wskazując na jego źródło, które winniśmy odkrywać w Bogu. Nie zabrakło także odniesień do piękna, które zawiera harmonia muzyczna.

Świąteczne spotkanie ze wspólnotą FZŚ

W niedzielę 17 stycznia zostaliśmy zaproszeni  przez wspólnotę Franciszkańskiego Zakonu Świeckich istniejącą przy kościele Św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim, na tradycyjne spotkanie po Świętach Narodzenia Pańskiego. Rozpoczęliśmy wspólną Eucharystią, a po niej miało miejsce wspólne spotkanie przy świątecznym stole.

Klasztorna "kolęda"

Święto Objawienia Pańskiego, obchodzone jak co roku 6 stycznia, było zgodnie z tradycją franciszkańską dniem „kolędowania” w naszym klasztorze. Po tradycyjnym losowaniu sentencji i patronów na kolejny rok, udaliśmy się niemal we wszystkie zakamarki naszego klasztoru począwszy od miejsc naszego zamieszkania, by prosić o boże błogosławieństwo.

Dzień skupienia z Ojcem Rektorem

Tuż po Świętach Narodzenia Pańskiego i jeszcze przed zakończeniem roku – 29 grudnia, uczestniczyliśmy w dniu skupienia, który tym razem poprowadził o. Piotr Matuszak, Rektor WSD OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach. Był to dzień ciszy, wzmożonej osobistej modlitwy, słuchania Słowa Bożego, adoracji i oczywiście wspólnej Eucharystii. Opierając swoje rozważania na 21 rozdziale Ewangelii wg. Św. Jana Ojciec Piotr ukazał wiele ciekawych aspektów relacji między Jezusem a Jego uczniem.

„Żywa szopka”

W tym roku także udało się zbudować żywą szopkę na placu kościelnym w Smardzewicach. Budową, jak co roku  zajęli się Bracia Nowicjusze. Otrzymaliśmy także wiele pomocy od wielu życzliwych ludzi począwszy od podarowania potrzebnych materiałów a skończywszy na udostępnieniu zwierząt ze swoich hodowli. Odwiedzających żywą szopkę było wielu, i nie byli to wyłącznie najmłodsi.

Wigilia Bożego Narodzenia

W wigilijny wieczór, o godz. 18.00 zebraliśmy się całą wspólnotą w naszym refektarzu klasztornym, aby zgodnie z tradycją połamać się opłatkiem i spożyć wigilijną wieczerzę. Poprzedziły ją uroczyste nieszpory w nowicjackiej kaplicy. Tego wieczoru był z nami Ojciec Wikariusz Prowincji Warszawskiej – o. Piotr Szczepański, który także przewodniczył Pasterce w kościele.

Goście z Gdańska

17 grudnia odwiedził nas Ojciec Prowincjał Jan Maciejowski z Gdańska wraz z O. Ekonomem Andrzejem Lengenfeldem. Spotkanie było okazją byśmy mogli złożyć sobie wzajemnie bożonarodzeniowe życzenia.

Adwent 2015

W sobotę 28. 11 wieczorem zgromadziliśmy się w naszej kaplicy na uroczystych nieszporach pierwszej niedzieli Adwentu. Tradycyjnie zapaliliśmy pierwszą świecę na poświęconym wieńcu adwentowym, rozpoczynając czas zgłębiania tajemnicy przyjścia Chrystusa na końcu czasów i w tajemnicy zbliżających się Świąt Narodzenia Pańskiego.

Peregrynacja wizerunku MB Częstochowskiej i dzień skupienia z o. Kazimierzem Mościckim

W poniedziałek wieczorem  – 23.11, powitaliśmy obraz MB Częstochowskiej peregrynujący po zakonnych wspólnotach męskich. Zaplanowany wcześniej dzień skupienia zbiegł się więc  z nawiedzeniem Maryi w znaku Obrazu Jasnogórskiego w naszej wspólnocie. Dzień skupienia następnego dnia poprowadził o. Kazimierz Mościcki – obecnie spowiednik seminarzystów WSD w Łodzi - Łagiewnikach, a niegdyś Magister Nowicjatu. Ojciec Kazimierz w konferencjach zwracał uwagę na niebezpieczeństwo zaniedbania, które potrafi być prawdziwym wrogiem życia zakonnego.

Goście z Niepokalanowa - Lasku

21 listopada gościliśmy o. Sylwestra Gąglewskiego i o. Grzegorza Owsianko, a także dwóch uczestników powołaniowych dni skupienia organizowanych przez o. Sylwestra w Niepokalanowie – Lasku. Nasi goście uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej w kaplicy nowicjackiej, a także wspólnie z nami w  uroczystych Nieszporach Uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Goście z Rzymu

W ramach wizytacji generalnej domów formacyjnych w Polsce gościliśmy  w dniach od 3-5 listopada sekretarza  Międzynarodowej Komisji ds. Formacji działającej przy Kurii Generalnej Zakonu w Rzymie – o. Roberto Carboni, któremu towarzyszył o. Zbigniew Wójcik. Wizytacja była dla nas okazją do poznania bliżej sytuacji Zakonu w świecie, zwłaszcza zagadnień dotyczących formacji początkowej. Wszyscy mięliśmy okazję odbycia rozmowy z o. Roberto.

Pierwszy dzień skupienia

28 października, w środę przeżywaliśmy pierwszy dzień skupienia w tym roku nowicjackim. Naszemu skupieniu przewodniczył o. Socjusz Tomasz Szok. Prezentowane treści o. Tomasz oparł na myślach francuskiego benedyktyna Daniela Ange, przypominając nasze podobieństwo do Stwórcy, a także znaczenie tajemnic pojednania i Eucharystii.

 Jesienny rejs

Jesienny rejs Nowicjatu po Zalewie Sulejowskim to już tradycja. W obecnym składzie także mięliśmy okazję zobaczyć Zalew z innej strony. Przygoda miała miejsce 22 października we wspomnienie Św. Jana Pawła II. Dowodził jak zwykle p. Jurek Gluźniewicz, z pomocą syna Kuby, a stery drugiego jachtu trzymał p. Robert. Dziękujemy za tę niecodzienną możliwość, pływania po zalewie i, czego także spróbowali niektórzy z nas, przejęcia na chwilę steru w swoje ręce.

Franciszkanie w Bułgarii

Dzięki kolejnej wizycie franciszkańskiego misjonarza – o. Jarosława Bartkiewicza mogliśmy poznać bliżej, jak wygląda posługa naszych Braci na misjach. Tym razem spotkanie dotyczyło  Bułgarii, skąd przybył nasz gość. Ojciec Jarosław odwiedził nas w piątek, 23 października.

 

Nabożeństwo "Transitus"

Jak wskazuje franciszkańska tradycja, 03 października,  w wigilię uroczystości Św. Ojca Franciszka zgromadziliśmy się na wieczornym nabożeństwie Transitus, upamiętniającym przejście Ojca Franciszka do wieczności. Nabożeństwu, w którym wzięli także udział parafianie, przewodniczył Socjusz Nowicjatu, o. Tomasz Szok. W niedzielę 4 października wzięliśmy udział w uroczystej Eucharystii, zakończonej procesją eucharystyczną.

Spotkanie z misjonarzem z Burkina Faso

W przeddzień niedzieli misyjnej w parafii w Smardzewicach, mięliśmy okazję by spotkać się z franciszkańskim misjonarzem z Burkina Faso w Afryce. Ojciec Tomasz Kręt przewodniczył Mszy Świętej w kaplicy nowicjackiej w sobotnie popołudnie 26 września, natomiast po kolacji poświęcił nam sporo czasu opowiadając o swojej już ośmioletniej posłudze na misjach.

Początek nowicjatu – obłóczyny

Pierwszy stygmatyk - Św. Franciszek z Asyżu, tak upodobnił się do Chrystusa, że otrzymał znaki Jego Męki. Dzień wspomnienia stygmatów Św. Franciszka – 17 września, był dniem kanonicznego rozpoczęcia nowicjatu 11 kandydatów. Obrzędowi, który odbył się w kaplicy nowicjatu przewodniczył Ojciec Prowincjał z Warszawy – o. Wiesław Pyzio. Oprócz kandydatów do nowicjatu, byli obecni bracia ze wspólnoty klasztornej, a także bracia klerycy z kursu III WSD w Łodzi-Łagiewnikach wraz z o. Michałem Brzezichą, którzy wracali ze wspólnego pobytu w Zakopanem.

Nowicjat 2014/2015

Śluby zakonne

W dzień liturgicznego wspomnienia Imienia Maryi – 12 września o godz. 11.00, przyszedł czas na uroczystość, która jest zwieńczeniem rocznego nowicjatu. Oczy wszystkich zebranych były skupione na trzynastu braciach nowicjuszach, którzy publicznie składali śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Eucharystii przewodniczył o. Prowincjał z Gdańska – o. Jan Maciejowski, a homilię wygłosił o. Wiesław Pyzio – Prowincjał Prowincji Warszawskiej. W uroczystości wzięli udział ojcowie i bracia z naszych franciszkańskich wspólnot, rodzina, zaproszeni goście i parafianie.

Rekolekcje

Zgodnie z zaleceniem, ci którzy rozpoczynają bądź kończą Nowicjat zobowiązani są do odbycia pięciodniowych rekolekcji. Dlatego w dniach od 4 do 8 września przeżywaliśmy w rekolekcyjnym skupieniu czas, przez który przeprowadził nas o. Tomasz Szymczak – student Biblicum z Rzymu, opierając swoje konferencje na formule ślubów. W rekolekcjach wzięło udział także jedenastu braci postulantów – naszych następców, którzy przyjechali do Smardzewic 3 września, po południu.

Odpust w Unewlu – Uroczystość Św. Maksymiliana (14 sierpnia)

Wielki Święty Franciszkanin – Ojciec Maksymilian M. Kolbe, patronuje kaplicy w pobliskim Unewlu. Zachowując tradycję, udaliśmy się do Unewla pieszo, aby wziąć udział w uroczystej Mszy Św. odpustowej, której przewodniczył o. Magister.

Spotkanie z harcerzami

Letnia pora sprawia, że w okolicznych lasach nad zalewem sulejowskim łatwo o spotkanie obozujących harcerzy, którzy oprócz zdobywania harcerskich sprawności, realizują także swoje potrzeby duchowe. Wychodząc naprzeciw pragnieniu uczestnictwa w Eucharystii, nawiedziliśmy obóz harcerski, na specjalne zaproszenie dowodzących. Mszę Św. sprawował Ojciec Tomasz Szok a towarzyszyli mu: Br. Paweł i Br. Maksymilian.

Wycieczka Nowicjatu

W dniach 14-16 lipca tradycyjnie udaliśmy się na wycieczkę podsumowującą nowicjat. Zwiedziliśmy Lublin z obozem koncentracyjnym na Majdanku, Zamość oraz Niepokalanów. Podczas drogi odwiedziliśmy siostry Klaryski w Skaryszewie, Sitańcu i Miedniewicach. Podczas drogi powrotnej zatrzymaliśmy się również w Łodzi-Łagiewnikach, gdzie znajduje się nasze Seminarium.

Rekolekcje powołaniowe - 2015

Ośmiu młodych mężczyzn, którzy chcieliby oddać swoje życie Bogu, w dniach 26-30 czerwca, odbyło w naszym klasztorze rekolekcje powołaniowe, które poprowadził o. Sylwester Gąglewski. Przez 4 dni żyli rytmen nowicjatu. Powierzamy ich waszym modlitwą, by jak najlepiej rozeznali wolę Bożą w ich życiu.

Pielgrzymka z Rycerstwem Niepokalanej (20.06. 2015)

O. Krzysztof Flis zorganizował pielgrzymkę śladami św. Maksymiliana (Zduńska Wola i Pabianice) oraz św. Faustyny (Świnice Warckie i Głogowiec) dla parafialnej grupy Rycerstwa Niepokalanej. Również i my załapaliśmy się na ten wyjazd. Pielgrzymka odbyła się w bardzo radosnej atmosferze.

Ognisko z dziećmi (13.06. 2015)

W naszym klasztornym ogrodzie gościliśmy niemałą grupę pełnych życia i radości dzieci z parafii św. Jana Chrzciciela z Łęgonic z opiekunami: ks. Mariuszem i s. Bożeną. Spędziliśmy wspaniałe popołudnie wśród zabaw, wygłupów i śpiewów, mogąc choć na chwilę przenieść się wspomnieniami do beztroskiego dzieciństwa J

Czerwcowy Dzień Skupienia (11.06.2015 rok)
W miesiącu poświęconym Najświętszemu Sercu Jezusa dzień skupienia poprowadził nam o. Kazimierz Malinowski, który pełni zaszczytną funkcję przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów w Polsce. O. Rekolekcjonista przestrzegał nas przed zagrożeniami, które stoją przed zakonnikami w dzisiejszym świecie. Wiele usłyszeliśmy również o naszych współbraciach męczennikach, przyszłych błogosławionych: o. Michale Tomaszku oraz o. Zbigniewie Strzałkowskim.

Wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim. (26.05. 2015 rok)
Dnia 26. maja odwiedziliśmy Tomaszowski DPS. Spędziliśmy wspólne przedpołudnie w bardzo miłej atmosferze wśród śpiewów, tańców oraz konkursów. Mieszkańcy przygotowali dla nas piękne przedstawienie dotyczące Dnia Matki.

Majowy dzień skupienia - 29 maj 2015 rok
Nieprzypadkowo majowy dzień skupienia poprowadził nam asystent prowincjalny ds. Rycerstwa Niepokalanej, o. Grzegorz M. Szymanik. W sobie znany sposób o. Grzegorz tłumaczył nam jak ważnym elementem charyzmatu naszego Zakonu jest Rycerstwo Niepokalanej. Tego dnia obchodzi się Liturgiczne wspomnienie św. Urszuli Leduchowskiej, która jest patronką naszego nowicjatu.

Wiosna w klasztorze - wiosna 2015

Od pięciu już tygodni trwamy w radości ze Zmartwychwstania Pańskiego. Potwierdzają nam to nie tylko teksty Mszy Świętej czy Liturgii Godzin, ale równolegle doświadczamy wszystkimi niemal zmysłami rzeczywistości Zmartwychwstania w naszym klasztornym ogrodzie, gdzie cała przyroda na nowo budzi się do życia. Wyjątkowa sceneria, na widok której franciszkowa "Pieśń Słoneczna" sama ciśnie się na usta. Kto jeszcze jej nie zna, znajdzie bez trudu w Internecie, my tymczasem chcemy podzielić się z Wami drodzy czytelnicy kilkoma widokami, kótre być może i Was zainspirują by dziękować dobremu Bogu za piękno, którym tak hojnie nas obdarza, a którego tak często nie zauważamy... Pochwalony bądź, Panie nasz, wraz ze wszystkimi Twymi stworzeniami!

Kwietniowy Dzień Skupienia (2015 rok)

Ostatni dzień kwietnia poświęciliśmy na odnowę duchową. Dzień skupienia poprowadził nam o. Wiesław Chabros, ekonom prowincji MB Niepokalanej. Dowiedzieliśmy się czym jest prawdziwa modlitwa i jak rozmawiać z Bogiem by oddać mu największą chwałę.

„Miłość nie jest kochana” – Misterium Męki Pańskiej 2015

Kontynuując rozpoczętą wiele lat temu tradycję wystawiania Misterium Męki Pańskiej przez nowicjuszy w Smardzewicach tego roku także przygotowaliśmy inscenizację ukazującą ostatnie wydarzenia ziemskiego życia Chrystusa. Tegoroczne Misterium miało wyraźny akcent franciszkański – ukazaliśmy je jako opowieść Św. Franciszka o Jego osobistym doświadczeniu spotkania z Chrystusem Ukrzyżowanym, co pozwoliło widzom bardziej poznać także osobę założyciela Zakonu Franciszkańskiego. Rolę Maryi w tym roku odegrała p. Małgorzata Mokrogulska, za co serdecznie Jej dziękujemy.

Dzień skupienia z o. Paulinem Sotowskim

Ostatni piątek lutego (27.02) był dla nas dniem skupienia. Tym razem gościliśmy o. Paulina Sotowskiego z Łodzi-Łagiewnik. Ojciec Paulin to wykładowca biblistyki w WSD OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach, wieloletni redaktor „Posłańca Św. Antoniego”, autor wielu audycji radiowych min. o Św. Pawle i Św. Maksymilianie, znawca tematyki związanej z osobą Św. Maksymiliana M. Kolbego. Konferencje których wysłuchaliśmy były próbą odpowiedzi na pytanie „Co pozostało nam po Św. Maksymilianie”.

Rekolekcje powołaniowe

Od 16 do 20 lutego odbywały się w klasztorze w Smardzewicach zimowe rekolekcje powołaniowe. Prowadził je asystent powołaniowy prowincji warszawskiej – o. Sylwester Gąglewski, którego wspierał także br. Łukasz Jankowskiz WSD franciszkańskiego w Łodzi-Łagiewnikach. W rekolekcjach wzięło udział siedmiu uczestników, którzy tradycyjnie włączyli się w życie programem nowicjusza.
 

Styczniowy dzień skupienia

Pod koniec stycznia przyszedł czas na kolejny dzień skupienia. W środę - 28.01, gościliśmy o. Mirosława Adaszkiewicza z WSD OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach, który przewodził naszemu skupieniu. Ojciec Mirosław pełni w seminarium funkcję ojca duchownego i wykładowcy teologii dogmatycznej.
 

"Kolęda" w klasztorze

Kolejny zwyczaj franciszkański związany z okresem Bożego Narodzenia to losowanie sentencji i patronów na kolejny rok. Ma on miejsce zawsze w Uroczystość Objawienia Pańskiego, tak też było 6 stycznia w klasztorze w Smardzewicach. Przed obiadem dokonaliśmy losowania wcześniej przygotowanych sentencji, natomiast bezpośrednio po obiedzie z modlitwą i śpiewem kolęd udaliśmy się do mieszkań każdego z ojców i braci, także do innych klasztornych pomieszczeń, by tam prosić o boże błogosławieństwo.

Spotkanie opłatkowe w Tomaszowie Mazowieckim

Spotkanie opłatkowe przy kościele Św. Antoniego ze wspólnotą Franciszkańskiego Zakonu Świeckich także należy do tradycji. Tego roku dniem wybranym na takie spotkanie była II Niedziela po Bożym Narodzeniu, która przypadła 4 stycznia. O godz. 16.00 przeżywaliśmy wspólnie Eucharystię, którą wspólnie sprawowali o. Grzegorz i ks. Janusz - duchowy opiekun wspólnoty FZŚ przy parafii. Po Eucharystii spotkaliśmy się przy świątecznym stole, gdzie złożyliśmy sobie wzajemnie życzenia i śpiewaliśmy wspólnie kolędy. Towarzyszyli nam także miejscowy ksiądz proboszcz Edward Wieczorek i duszpasterze parafii Św. Antoniego.
 

Narodzenie Pańskie 2015

Świętowanie tajemnicy Narodzenia Pańskiego rozpoczęliśmy uroczystymi Nieszporami w naszej kapicy nowicjackiej. O godz. 18.00, rozpoczęliśmy wieczerzę wigilijną. Tradycyjnie towarzyszył nam gość z Prowincjałatu z Warszawy - tym razem był to Wikariusz Prowincji, o. Piotr Szczepański, który także przewodniczył Pasterce 0 24.00.

Wizyta Ojca Prowincjała z Gdańska

Kiedy zbliżają się Święta Narodzenia Pańskiego, tradycyjnie już odwiedza Nowicjat Prowincjał z Gdańska. Tym razem Ojciec Prowincjał Jan Maciejowski zawitał u nas 18 grudnia. Spotkanie było okazją przekazania sobie osobiście życzeń na zbliżające się Święta i zaczerpnięcia najnowszych informacji z "franciszkańskiego świata". Ojcu Prowincjałowi towarzyszył o. Rafał Miler z Gdańska, do niedawna posługujący w Szwecji.
 

Dzień skupienia z Ojcem Prowincjałem

Adwentowy dzień skupienia przypadł na dzień 10 grudnia, a poprowadził go Ojciec Prowincjał Wiesław Pyzio z Warszawy. Tradycyjnie wysłuchaliśmy dwóch konferencji i uczestniczyliśmy we Mszy Świętej której przewodniczył Ojciec Wiesław. Podczas Eucharystii Ojciec Prowincjał dokonał także poświęcenia nowego ołtarza i ambony w kaplicy nowicjackiej.
 

Tylko dla cierpliwych - robienie pasków do zakonnego habitu

Nieodłącznym elementem zakonnego stroju franciszkańskiego jest biały sznur, zwany paskiem lub z łac. cingulum. Nie wszyscy wiedzą, że by taki sznur powstał, potrzeba sporo czasu, umiejętności i przede wszystkim cierpliwości. Pewnie dlatego "produkowaniem" takich właśnie sznurów zajmują się bracia nowicjusze. Pierwszą lekcję mamy już za sobą.

Początek Adwentu -2014 rok

W wigilię pierwszej niedzieli adwentu - 29 listopada, uroczyście rozpoczęliśmy okres poprzedzający Narodzenie Pańskie. Nieszpory I niedzieli Adwentu poprzedziło poświęcenie wieńca adwentowego w naszej kaplicy nowicjackiej. Przez cały okres adwentu uczestniczymy w Mszach Św. roratnich w kościele, by pod szczególna opieką Maryi przygotowywać się na przyjście Zbawiciela.

Dzień skupienia z misjonarzem

Drugi dzień skupienia odbył się pod datą 8 listopada. Poprowadził go dla nas o. Rajmund Marszałkowski - misjonarz z Tanzanii, który następnego dnia głosił kazania w naszym Sanktuarium z racji przeżywanej niedzieli misyjnej.

Niedzielny mecz

W niedzielę 19 października rozegraliśmy mecz z drużyną złożoną z miejscowych ministrantów i strażaków . Emocji sportowych nie zabrakło - piłka wpadała do bramki 21 razy! Niestety do bramki naszych przeciwników tylko 5 razy, do naszej aż 14 razy. Zwycięzcom szczerze gratulujemy.

Rejs październikowy

Tej jesieni również udało nam się odbyć rejs po zalewie sulejowskim. Tym razem żeglowaliśmy 14 października. Rejs był możliwy, podobnie jak rok temu dzięki życzliwości p. Jurka Gluźniewicza, którego dzielnie wspierał syn - Kuba i kolega Darek, "dowodzący" drugim jachtem.

Pierwszy dzień skupienia

Praktykę comiesięcznych dni skupienia rozpoczęliśmy 09. 10. 2014 r. pod przewodnictwem o. Mirosława Jaremczuka należącego do wspólnoty klasztoru w Smardzewicach. Oprócz dwóch konferencji wygłoszonych przez Ojca Mirosława, wzięliśmy także udział w Eucharystii, której Ojciec przewodniczył i wspólnej Adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z modlitwą różańcową.

Neoprezbiter z Białorusi

8 października gościliśmy o. Eugeniusza Gołub z Białorusi, który przyjął świecenia Prezbiteratu 13 września 2014 roku w Iwieńcu (Białoruś). Ojciec Eugeniusz, jak sam przyznał, odwiedzając wiele miejsc po przyjęciu święceń, nie mógł ominąć klasztoru w którym niegdyś przeżywał swój nowicjat. Nasz gość sprawował dla nas Eucharystię w kaplicy nowicjatu, a na zakończenie udzielił całej naszej wspólnocie prymicyjnego błogosławieństwa.

Uroczystość Świętego Ojca Franciszka

Zgodnie z wielowiekową tradycją, w przeddzień uroczystości Św. Franciszka z Asyżu - 03 października, odprawiliśmy przy ołtarzu Świętego Patriarchy w naszym kościele nabożeństwo Transitus, upamiętniające przejście Świętego Ojca Franciszka ze śmierci do życia. Następnego dnia miała miejsce uroczysta Msza Św. z procesją eucharystyczną, która zakończyła się uczczeniem relikwii Świętego Franciszka.

Kanoniczne rozpoczęcie Nowicjatu i obłóczyny

17 września obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie Stygmatów Św. Ojca Franciszka. Tego dnia, podczas nabożeństwa o godzinie 16.00, czternastu kandydatów rozpoczęło swój Nowicjat w smardzewickim klasztorze. Tej uroczystej chwili towarzyszył także obrzęd tzw. obłóczyn, czyli przyjęcia franciszkańskiego habitu. Ceremonii przewodniczył Wikariusz Prowincji MB Niepokalanej - o. Piotr Szczepański. Gościliśmy także o. Piotra Matuszaka - Rektora WSD w Łodzi-Łagiewnikach, oraz o. Roberta Twardokusa - asystenta powołaniowego Prowincji Św. Maksymiliana.

Nowicjat 2013/2014

Uroczystość Pierwszych Ślubów Zakonnych
Od 5 do 9 września w smardzewickim klasztorze odbywały się rekolekcje prowadzone przez o. Mirosława Kopczewskiego Asystenta ds. Animacji Misyjnej Warszawskiej Prowincji Franciszkanów. Uczestniczyli w nich zarówno bracia kończący w tym roku nowicjat, jak również 14 kandydatów do nowicjatu na kolejny rok.
13 września podczas uroczystej Mszy Św. o godz. 11.00 Bracia Nowicjusze, którzy zakończyli swoją roczną formację w Smardzewicach, złożyli pierwszą profesję zakonną na ręce swoich przełożonych. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Prowincjał Prowincji MB Niepokalanej - o. Wiesław Pyzio, a homilię wygłosił o. Leszek Łuczkanin - Wikariusz Prowincji Św. Maksymiliana. Oprócz członków najbliższych rodzin Nowicjuszy i ich znajomych, we Mszy Św. uczestniczyli także przedstawiciele smardzewickiej parafii, grupa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z Tomaszowa Mazowieckiego, a także przedstawiciele pobliskich klasztorów franciszkańskich - ojcowie, klerycy i bracia zakonni. Po krótkich odwiedzinach w domach rodzinnych, bracia którzy złożyli pierwszą profesję, rozpoczną dalszą formację w WSD OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach.

Misjonarze

Tegoroczne, nowicjackie lato obfitowało w wizyty Braci posługujących na misjach. Oprócz o. Michała Sabatury z Turcji, o wizycie którego już informowaliśmy, odwiedzili nas także: o. Krzysztof Cieślikiewicz - kustosz Kustodii w Tanzanii; o. Sylwester Pudło z Burkina Faso; o. Artur Pyza z Bułgarii oraz o. Piotr Bujnowski z Mwanga w Tanzanii.

Lipcowy dzień skupienia
Zaledwie dzień po rekolekcjach powołaniowych (16 lipca), przeżyliśmy kolejny dzień skupienia, który poprowadził dla nas o. Rafał Kołodziejski ze Skażyska-Kamiennej. W głoszonym słowie wybrzmiało polecenie Papieża Franciszka by "obudzić świat", poparte wieloma przykładami biblijnych postaci wybranych przez Boga.

Letnie rekolekcje powołaniowe
Od 10 do 15 lipca gościliśmy u siebie piętnastu młodych ludzi zainteresowanych życiem franciszkańskim. Będąc u nas mieli okazję przeżyć kilka dni "po nowicjacku". Rekolekcje prowadził asystent powołaniowy warszawskiej prowincji - o. Sylwester Gąglewski.
 

Nowicjat w drodze
Zwyczajem nowicjackim na początku lata (30.VI - 03.VII) udaliśmy się w odwiedziny do Nowicjatu bratniej - krakowskiej prowincji Franciszkanów. A ponieważ droga daleka (bracia "krakowscy" odbywają nowicjat w Kalwarii Pacławskiej), po drodze do celu i z powrotem zatrzymaliśmy się w wielu ciekawych miejscach.

Spotkanie z misjonarzem

W sobotę 21 czerwca gościliśmy o. Michała Sabaturę - do niedawna misjonarza Tanzanii, a obecnie posługującego w tureckim Stambule. Spotkanie dało nam możliwość bliższego zapoznania się ze specyfiką życia franciszkańskiego w Turcji.
 

Dzień skupienia z o. Mateuszem Stachowskim

We wtorek przed Uroczystością Bożego Ciała przeżyliśmy dzień skupienia któremu przewodził o. Mateusz Stachowski z Gdyni. Ojciec Mateusz zaproponował nam temat walki duchowej, ukazując skutki grzechu oraz mechanizmy działania pokusy przy mocnym zaakcentowaniu obecności Boga w zmaganiach człowieka ze złem.

Braciszek skrzydlaty
Jest młody, ubiera się na czarno i zamieszkuje w klasztorze w Smardzewicach. Ale to nie Nowicjusz. Chociaż we wspólnocie nowicjuszy chyba czuje się dobrze. Poznajcie naszego nowego znajomego, który wśród nas uczy się wnosić ku niebu.

Majowy dzień skupienia
W samej końcówce maja - dokładnie 29 (czwartek), przeżyliśmy kolejny dzień skupienia. Tym razem poprowadził go Magister Nowicjatu - 0. Grzegorz Kwiecień.

 

Wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim
27 maja przed południem odwiedziliśmy mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Farbiarskiej w Tomaszowie Mazowieckim. Spotkanie odbyło się na wolnym powietrzu. Przyjęto nas niezwykle życzliwie - było wspólne śpiewanie, tańce - jednym słowem dużo dobrej zabawy. Przebywanie z tymi ludźmi było prawdziwą przyjemnością.
 

Pielgrzymka do Lichenia i Kalisza

10 maja wraz z parafianami udaliśmy się w pielgrzymkę. Głównym celem był Licheń, gdzie zatrzymaliśmy się na dłużej. O godz. 12.00 wzięliśmy udział w uroczystej Eucharystii w Bazylice w Licheniu. Wracając do Smardzewic odwiedziliśmy Kalisz - Sanktuarium Św. Józefa a także kościół i klasztor Ojców Franciszkanów.

Spotkanie z Sekretarzem Generalnym ds. animacji misyjnej z Rzymu
07 maja gościliśmy o. Jarosława Wysoczańskiego - Sekretarza Generalnego ds. animacji misyjnej. Dzień rozpoczęliśmy jak zawsze wspólną modlitwą i Eucharystią której przewodniczył o. Jarosław. Potem miało miejsce spotkanie, które skłaniało do refleksji nad istotą posłannictwa franciszkańskiego, a także przybliżyło nam aktualną sytuację działalności misyjnej naszego Zakonu.

Dzień skupienia z Wikariuszem Prowincji
Po uroczystym świętowaniu Wielkanocy, jeszcze w Oktawie Świąt przyszedł czas na kolejny dzień skupienia. Tym razem prowadzącym był O. Piotr Szczepański - Wikariusz Prowincji Matki Bożej Niepokalanej. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: o co, a bardziej o Kogo chodzi w życiu zakonnym.

 

Pascha 2014
Tegoroczne świętowanie każdy z nas zapewne nazwie wyjątkowym. Przeżywaliśmy je w wyjątkowym czasie i miejscu - w trakcie Nowicjatu, który odbywamy w Smardzewicach. Było wiele przygotowań na różnych "frontach": od porządków i dekoracji do przebogatej i pięknej liturgii. Przekonaliśmy się, że świętowanie w Smardzewicach ma swój niepowtarzalny klimat, a doświadczenie go jest prawdziwą przyjemnością.

Misterium Męki Pańskiej  2014

Po kilkuletniej przerwie spróbowaliśmy przywrócić tradycję wystawiania  Misterium Męki Pańskiej przez Nowicjuszy ze Smardzewic. Przedsięwzięcie okazało się niezwykle pozytywnym doświadczeniem budowania wspólnie czegoś, czym mogliśmy podzielić się z innymi. Siedem występów - oprócz sześciu zaplanowanych, wystąpiliśmy także dodatkowo dla mieszkańców Domu Opieki Społecznej w Tomaszowie, przyniosło nam wiele satysfakcji i poczucia, że zrobiliśmy razem coś dobrego i potrzebnego dla tych którzy licznie przybywali do Smardzewic. Za to, że mogliśmy to przeżywać, jako wspólnota Nowicjatu dziękujemy Bogu; uśmiechamy się też z wdzięcznością do p. Moniki Zając, która wcieliła się w rolę Maryi.

Dni skupienia
Na progu rozpoczynającego się Wielkiego Postu, dokładnie 28 lutego, gościliśmy o. Sebastiana Fierka z WSD w Łodzi- Łagiewnikach, który wygłosił dla nas dzień skupienia. Usłyszeliśmy słowa poparte osobistym doświadczeniem obecności Boga w życiu o. Sebastiana.
Kolejny dzień skupienia, tym razem po czwartej niedzieli Wielkiego Postu - 02 kwietnia, wygłosił dla nas o. Mirosław Jaremczuk z naszej smardzewickiej wspólnoty. Otrzymaliśmy cenne wskazówki pomocne przy demaskowaniu własnej pychy i przeżywaniu trudności na drodze osobistego powołania.

Zimowe rekolekcje powołaniowe
Od 17 - 21 lutego gościliśmy uczestników rekolekcji powołaniowych organizowanych przez o. Sylwestra Gąglewskiego. Naszych trzynastu gości żyło przez te parę dni "rytmem nowicjatu", uczestnicząc we wszystkich praktykach życia nowicjackiego. Oprócz uczestników z Polski w rekolekcjach wzięli udział także chłopcy z Białorusi.

 

Dzień skupienia (24 stycznia 2014)
Kolejny dzień skupienia poprowadził dla nas o. Grzegorz Szymanik - asystent prowincjalny ds. Rycerstwa Niepokalanej z Niepokalanowa - Lasku. Konferencje dotyczyły znaczenia duchowości maryjnej w formacji franciszkańskiej.

Uroczystość Objawienia Pańskiego - 6 styczeń 2014
Obchodzonej co roku 6 stycznia uroczystości Objawienia Pańskiego towarzyszą nasze zakonne zwyczaje. Pierwszym z nich jest losowanie przez każdego zakonnika sentencji i patrona na nowy rok. Sentencja to słowa Pisma Św. bądź słowa świętego czy błogosławionego, które towarzyszą nam przez cały rok - do kolejnej Uroczystości Objawienia Pańskiego. Patron to szczególny opiekun w rozpoczętym roku. W tym dniu także dokonujemy poświęcenia zakonnej celi - mieszkania każdego zakonnika, przez modlitwę, pokropienie wodą święconą i okadzenie. Podobnie w budynkach gospodarczych i w tych pomieszczeniach z których korzystamy wspólnie.

Świąteczne spotkanie z FZŚ w Tomaszowie

Zgodnie z wieloletnią już tradycją zostaliśmy zaproszeni przez wspólnotę Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z parafii Św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim na świąteczne spotkanie opłatkowe. W tym roku spotkaliśmy się 5 stycznia, w drugą niedzielę Narodzenia Pańskiego. Rozpoczęliśmy wspólną Eucharystią, po której miało miejsce spotkanie przy świątecznym stole wraz z łamaniem się opłatkiem, życzeniami i wspólnym śpiewem kolęd.

Żywa Szopka 2013/2014

Już kolejny raz przed naszym Sanktuarium w Smardzewicach stanęła bożonarodzeniowa Szopka w której znalazły się żywe zwierzęta. Budową zajęli się Bracia Nowicjusze, chociaż należy zaznaczyć iż realizacja całego przedsięwzięcia dokonała się także dzięki życzliwości konkretnych osób, w większości naszych parafian. Oczywiście najwięcej radości Żywa Szopka sprawiła najmłodszym.
 

Boże Narodzenie w Nowicjacie

Na kilka dni przed świętami gościliśmy O. Prowincjała Jana Maciejowskiego z Gdańska, wraz z Sekretarzem i Ekonomem Prowincji Św. Maksymiliana. Wizyta ojców była okazją przekazania wzajemnych bożonarodzeniowych życzeń.
Zgodnie z bogatą tradycją świąteczną, Boże Narodzenie świętowaliśmy uroczyście, po raz pierwszy poza rodzinnym domem. 24 grudnia gościliśmy wśród nas ojca Prowincjała Prowincji Matki Bożej Niepokalanej - o. Wiesława Pyzio, który przybył z Warszawy, by być z nami tego wieczoru. Świętowanie rozpoczęły uroczyste Nieszpory, którym przewodniczył o. Prowincjał, po czym zasiedliśmy do wigilijnego stołu. Było dzielenie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd a nawet wizyta Św. Mikołaja.
O północy wraz z licznie zgromadzonymi w kościele parafianami i gośćmi przeżyliśmy uroczystą Pasterkę, której także przewodniczył Ojciec Prowincjał Wiesław.
 

Adwentowy dzień skupienia

Wśród zaawansowanych przygotowań do świętowania tajemnicy Narodzenia Pańskiego, znalazło się miejsce na przygotowanie, które miało ściśle duchowy charakter. Adwentowy dzień skupienia przeprowadził dla nas 19 grudnia o. Michał Nowak studiujący homiletykę w Lublinie.

Rejs po Zalewie Sulejowskim. Listopad 2013 rok

Dzięki życzliwości Pana Gluźniewicza odbyliśmy rejs żaglówkami po Zalewie Sulejowskim.

Dzień skupienia.  Październik 2013 rok

Dzisiaj przeżywaliśmy pierwszy dzień skupienia na Nowicjacie. Nauki głosił nam o. socjusz Krzysztof Flis.

Powołaniówka

5 października dość niespodziewanie zjawili się u nas goście. O. Sylwester Gąglewski i czterej studenci przybyli z Niepokalanowa-Lasku. Zaplanowane rekolekcje powołaniowe, które normalnie miały odbyć się w Lasku, postanowili przeżyć u nas.

Nabożeństwo "Transitus", czyli wspomnienie śmierci św. Franciszka z Asyżu i uroczystość.

Zgodnie z franciszkańską tradycją 3 października obchodziliśmy wspomnienie błogosławionej śmierci Św. Franciszka podczas wieczornego nabożeństwa Transitus. Uczestniczyliśmy w nim całą wspólnotą nowicjacką, obok wspólnoty klasztornej, przedstawicieli parafii, a także licznie przybyłej wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z Tomaszowa Mazowieckiego. Nabożeństwu przewodniczył o. Krzysztof Flis - socjusz, a oprawa liturgiczna należała do  Nowicjatu.
W dzień uroczystości Św. Ojca Franciszka wzięliśmy udział w uroczystej Eucharystii o godz. 12.00, po której odbyła się także procesja eucharystyczna

Rozpoczęcie Nowicjatu i Obłóczyny

W święto Stygmatów Św. Ojca Franciszka czyli 17 września, cała nasza jedenastka kanoniczne rozpoczęła nowicjat. Ceremonii połączonej z obrzędem obłóczyn, czyli przyjęcia habitu franciszkańskiego, przewodniczył Prowincjał Warszawskiej Prowincji Franciszkanów - o. Wiesław Pyzio.

Nowicjat 2012\2013

Pierwsza Profesja (Śluby zakonne)

14 września 2013 r. w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w naszym Sanktuarium Św. Anny o godz. 11.00 odbyła się uroczysta Eucharystia w czasie której Bracia kończący nowicjat złożyli swoje pierwsze śluby. Mszy Św. przewodniczył Ojciec Prowincjał Prowincji Św. Maksymiliana - Jan Maciejowski a homilię wygłosił o. Piotr Szczepański - Wikariusz Prowincji Matki Bożej Niepokalanej. Zgodnie ze zwyczajem Eucharystię poprzedziło trwanie przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy nowicjackiej. Następnie w obecności swych rodziców i najbliższych oraz zgromadzonych Braci swoje pierwsze śluby na ręce Wikariusza Prowincji złożyli dwaj Bracia z Prowincji Matki Bożej Niepokalanej: Br. Sebastian Łagodziński i Br. Bartosz Bogucki oraz na ręce swego Prowincjała, należący do Prowincji Gdańskiej Br. Kamil Piotrowski i Br. Damian Pietrowski.

Rekolekcje na zakończenie Nowicjatu

W piątek wieczorem rozpoczęliśmy rekolekcje przed Pierwszą Profesją, którą złożymy 14 września. Dla nas, Nowicjuszy są to rekolekcje kończące roczny pobyt w Smardzewicach, a dla naszych 11 braci przybyłych z Postulatu z Gniezna są wprowadzeniem w Nowicjat. Rekolekcje prowadzi o. Zbigniew Deryło z Niepokalanowa.
Prosimy o modlitwę, byśmy pozwoli Bogu nas przemieniać o oddali Mu się całkowicie.

Porcjunkula w Miedniewicach

 Franciszkański odpust Porcjunkuli postanowiliśmy przeżyć w wyjątkowym miejscu. Wybraliśmy Miedniewice - miejsce gdzie nie tylko mieszkają Franciszkanie, ale przede wszystkim nasze Siostry Klaryski. Wraz z wiernymi, którzy przybyli do Miedniewic pielgrzymując pieszo, wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Św., której przewodniczył ks. Biskup Józef Zawitkowski. Siostry Klaryski, choć szczególnie zajęte przyjęciem pielgrzymów znalazły jednak czas by spotkać się także z nami - podkreślając, że dla Braci czasu nie może zabraknąć. Czuliśmy, że jesteśmy w domu.
Z Miedniewic udaliśmy się do Niepokalanowa, gdzie spotkaliśmy się z o. Zbigniewem Deryło - naszym przyszłym rekolekcjonistą. Mieliśmy też okazję spotkać najmłodszego mieszkańca Niepokalanowa. Z galerii dowiecie się o kim mowa.

Rekolekcje powołaniowe

 Od 10 do 14 lipca w odbyły się u nas wakacyjne rekolekcje o tematyce powołaniowej.  Klasztor w Smardzewicach przeżywał swoiste oblężenie. Dwudziestu pięciu uczestników wypełniających swą obecnością spokojne, nowicjackie życie to sytuacja niecodzienna. Za to program rekolekcji opierał się całkowicie na nowicjackiej codzienności i niemalże zupełnie pokrywał się z programem dnia franciszkańskiego nowicjusza. Była więc wspólna medytacja, Eucharystia, liturgia godzin, wspólna praca i rekreacja. Wszystkiemu przewodniczył o. Sylwester Gąglewski, a pomagał Mu o. Krzysztof Flis.

Harcerska Eucharystia. Czerwiec 2013 r.
29 czerwca zostaliśmy nieoczekiwanie zaproszeni do przeżycia Eucharystii razem z harcerzami zgromadzonymi na obozie koło Sulejowa. To nowe i niezwykle budujące nas doświadczenie. Eucharystia odbyła się wieczorem w pięknie usytuowanym miejscu - na skraju lasu, nad jeziorem. Po Mszy Świętej było harcerskie ognisko z akcentem historyczno-patriotycznym. Wraz z harcerzami mięliśmy okazję posłuchać  relacji świadka Powstania Warszawskiego

Braterskie odwiedziny

Jedną z tradycji wpisanych w przeżywanie Nowicjatu jest wycieczka całej nowicjackiej wspólnoty. Głównym jej celem jest odwiedzenie bratnich nowicjatów w sąsiednich prowincjach.

    W naszym kraju są 2 nowicjaty: nowicjat prowincji warszawskiej i gdańskiej w Smardzewicach oraz nowicjat prowincji krakowskiej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla.
    Jako pierwsi odwiedzili nas bracia z prowincji krakowskiej – w połowie maja. Choć nie byli u nas długo (niecały dzień), to jednak wystarczyło by się poznać i wymienić doświadczeniami z przeżywania Nowicjatu. Już 2 tygodnie później to my mieliśmy okazję odwiedzić naszych niedawnych gości, którzy nas bardzo życzliwie ugościli. Przy okazji podróży do Kalwarii, mogliśmy zatrzymać się i zobaczyć m.i. Kraków, Zakopane, Lublin, Zamość i kilka klasztorów sióstr klarysek. Dziękujemy Bogu za ten dobrze spędzony czas i zawiązanie nowych znajomości.

Bądź pozdrowiona, Matko Jego!

        Nadszedł długo oczekiwany miesiąc – maj, a wraz z nim wiosna. W tym roku z dość znacznym opóźnieniem przyroda obudziła się do życia. Piękno tego zjawiska obserwujemy także w naszym nowicjackim ogrodzie.
To nie przez przypadek maj jest miesiącem poświęconym Maryi. Także rozkwitające wiosną kwiaty przypominają Maryję, najpiękniejszą z niewiast. Jak w całej Polsce tak również w naszym Sanktuarium, codziennie odprawiane jest nabożeństwo majowe w którym wraz z parafią uczestniczymy. Okazuje się, że kontynuujemy dość starą tradycję Kościoła, gdyż zwyczaj odprawiania takich nabożeństw rozpoczął się już na początku XVI wieku, a dopiero w XVIII wieku przybrał obecną formę i się rozpowszechnił. Znaczącą rolę w kształtowaniu i rozpowszechnianiu nabożeństw majowych odegrały zakony Dominikanów i Jezuitów.
    Już od wielu lat, centrum naszego ogrodu zdobi figura Matki Bożej Niepokalanej. Otoczona pięknem obudzonej przyrody, jest obrazem piękna do jakiego zaprasza nas Bóg.

Pascha 2013

Długo oczekiwane Święta Wielkanocne nadeszły, choć aura bardziej przypominała Boże Narodzenie. To już nasza druga Wielkanoc w Zakonie. Tym razem z przyjemnością przeżyliśmy ją w Smardzewicach. Mięliśmy okazję odczuć trochę więcej odpowiedzialności złożonej na nasze plecy, związanej przede wszystkim z przygotowaniami do Świąt. Naszym zadaniem było przygotowanie tradycyjnych dekoracji w kościele - Ciemnicy i Grobu Pańskiego. Także przygotowanie liturgii Triduum, które spoczywało na nas było dość dużym wyzwaniem, ale efekty dostarczyły nam samym sporo satysfakcji.
W Wielki Czwartek, po uroczystej Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy wspólną kolację w czasie której złożyliśmy życzenia kapłanom z klasztoru. W Wielki Piątek natomiast, skupiliśmy się na rozważaniu tajemnicy Krzyża i adorowaniu Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Wieczorem wzięliśmy udział w pięknej Liturgii Męki Pańskiej. Sobota także była dniem adoracji, choć musieliśmy także dokonać ostatnich przygotowań do wieczornej liturgii Wigilii Paschalnej. Liturgia, która rozpoczęła się po zmroku miała bardzo uroczysty charakter. Dużą radością był aktywny udział wiernych, którzy włączyli się zwłaszcza w liturgię Słowa. Po zakończeniu liturgii mogliśmy adorować Chrystusa Zmartwychwstałego wraz z parafianami, a szczególnie z animującą modlitwę młodzieżą ze Smardzewic.
Poranek Zmartwychwstania Pańskiego powitaliśmy Jutrznią, po czym - o godz. 6.00 rozpoczęliśmy uroczystą procesję rezurekcyjną poprzedzającą Mszę Świętą. Miejscowe zwyczaje dotyczące świętowania Paschy jeszcze bardziej podkreślały doniosłość uroczystości. Widzieliśmy strażaków trzymających całonocną straż, i co chyba najbardziej oryginalne, padających na twarz, gdy rozpoczynający procesję rezurekcyjną o. Gwardian dotknął Monstrancji. Od strony muzycznej poranek Zmartwychwstania ubogaciła obecność smardzewickiej orkiestry. Procesja, która zgromadziła bardzo wielu wiernych wyglądała kolorowo i uroczyście dzięki regionalnym strojom miejscowych kobiet, mundurom strażackim i maszerującej orkiestrze. To wszystko dało nam prawdziwie odczuć atmosferę Świąt Wielkanocnych

Czarno na białym

Niektórzy niecierpliwie wyczekują wiosny, jednak zima nie daje za wygraną. Zimowych atrakcji doświadczamy tego roku dość obficie.
Na drogach Smardzewic i okolic regularnie (prawie w każdy czwartek i w każdą niedzielę) można zaobserwować dobrze znane mieszkańcom zjawisko. Jest to widok "czarnej chmury" płynącej okolicznymi drogami. Jej obecność nie oznacza jednak nadejścia złej pogody.
Owa "czarna chmura" to bracia nowicjusze zażywający uroków przechadzki. Dzięki bieli dostarczonej przez zimę są widoczni jeszcze bardziej. Zobaczcie sami.

Rekolekcje powołaniowe - 2013

Do naszego Nowicjatu przybyła grupa młodzieży, aby wziąć udział w rekolekcjach powołaniowych. Zadaniem tych rekolekcji jest rozpoznanie drogi własnego powołania. Być może jest nią wstąpienie na drogę rad ewangelicznych w Zakonie św. Franciszka z Asyżu.

Wspólnota Nowicjatu -2013

Nasza wspólnota nowicjacka w tym roku liczy tylko 4 nowicjuszy. Poznajemy charyzmat św. Franciszka z Asyżu i Zakonu Franciszkańskiego.