GALERIA ZDJĘĆ

Informacje i galeria zdjęć z wydarzeń w parafii

foto kronika

2018 rok

Listopad 2018 rok

Cmentarz parafialny w Smardzewicach nocą - 2 listopada 2018 roku

Jak co roku do 1 listopada cmentarze w Polsce są rozświetlone tysiącami zniczy i lampek. Podobnie jest na cmentarzu parafialnym w Smardzewicach. Chociaż jest to cmentarz niewielki to jednak z daleka było widać łunę światła nad cmentarzem.

Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada 2018 rok
Z racji uroczystości Wszystkich Świętych Msze święte sprawowaliśmy jak w niedziele z tym wyjątkiem, że dodatkową Eucharystię o godzinie 13.00 sprawowaliśmy na naszym cmentarzu parafialnym. Eucharystii przewodniczył i okolicznościowe Słowo Boże wygłosił O. Magister Nowicjatu O. Grzegorz kwiecień. Po Mszy świętej odbyła się procesja żałobna do pięciu stacji przy których modliliśmy się za zmarłych.

Październik 2018 rok

Wymiana okien w kościele - październik 2018 rok

W dniach od 22 do 27 października br. trwały prace przy wymianie okien w kościele.  Konieczność wymiany okien wynikała z powodu pogarszającego się ich stanu technicznego. Mamy w kościele okna w metalowej oprawie. Stwierdzono w nich postępującą korozję metalowej oprawy. Stare okna nie spełniały już swojej funkcji. W okresie deszczowym woda dostawała się do wnętrza świątyni. Natomiast w okresie zimowym ciepło z ogrzewanego kościoła bardzo szybko uciekało na zewnątrz poprzez liczne szczeliny obramowaniach okien. Dlatego drugim powodem decyzji o wymianie okien była konieczność zadbania o dobre i właściwe dla kościoła zabytkowego możliwości ogrzania wnętrza. Istniejące okna są nieszczelne, a ponadto są tak zwanymi „zimnymi” oknami, nie mającymi żadnych parametrów izolacji termicznej, co powoduje z jednej strony wyziębienie wnętrza kościoła, a z drugiej skraplanie się wody na ich powierzchni, przy ogrzaniu kościoła. Takie skraplanie się wody na szybach jest z kolei przyczyną zawilgocenia ścian w niektórych miejscach w kościele. Przy zmianie okien zmieni się to radykalnie. Będzie także możliwość, otwierania trzech z jedenastu z nowych okien. Istniejące okna w metalowej oprawie zostały wymienione na okna drewniane z szybą scaloną, termoizolacyjną. 

Transitus - 3 października (wtorek) 2018 rok

W Wigilię uroczystości św. Franciszka z Asyżu, 3 października (wtorek), po Mszy świętej wieczornej o godzinie 18.00, odprawiliśmy specjalne nabożeństwo TRANSITUS, w którym wspominaliśmy śmierć św. Franciszka z Asyżu i jego przejście do chwały nieba.

Sierpień 2018 rok

Dożynki Parafialne - 26 sierpnia 2018 roku

W niedzielę w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej odbyły sie w naszej parafii dożynki. Rolnicy dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory i prosili o dalsze błogosławieństwo, podczas modlitw dożynkowych. Tradycyjnie mieszkańcy parafii ubrali się w swe piękne, ludowe stroje. Podczas tego dnia Mszę świętą odprawił proboszcz o. Marek Zienkiewicz, który również wygłosił kazanie.

Koncert zespołu wokalno-tanecznego z Ukrainy "Wołyńskie Słowiki" - 5 czerwca 2018

W niedzielę 5 sierpnia w naszym kościele gościł zespół "Wołyńskie Słowiki" z Łucka na Ukrainie. Zespół powstał 19 lat temu przy Towarzystwie Kultury Polskiej na Wołyniu i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych chórów na tamtej ziemi. Młodzi śpiewacy wykonali podczas koncertu polskie piosenki patriotyczne i ludowe, pieśni kościelne.

Maj 2018 rok

Demontaż krzyża z wieży kościelnej - maj 2018

Od bardzo długiego czasu na wieży kościoła w Smardzewicach widniał pochylony krzyż. W ostatnim czasie zauważono znaczne jego pochylenie. Były poważne obawy, że może spaść i spowodować uszkodzenie dachu, a nawet doprowadzić do tragedii ludzkiej. Podjęto próbę wyprostowania krzyża. Jednak okazało się, że krzyż jest w słabym stanie technicznym. Jest zgięty, a nawet u dołu pęknięty, zaś drewno, w którym był zamocowany, spróchniałe. Z tej racji podjęto decyzję o demontażu krzyża, co uczyniła w ramach interwencji Państwowa Straż Pożarna z Tomaszowa Mazowieckiego. Pragniemy jak najszybciej przywrócić krzyż na wieży kościelnej. Chcielibyśmy tego dokonać do 26 lipca br., czyli do odpustu parafialnego, na który przybywają rzesze pątników i czcicieli św. Anny.
 

Gminny koncert pieśni Maryjnych - 13 maja 2018 roku

13 maja, w święto Matki Bożej Fatimskiej, w naszym Sanktuarium św. Anny odbył  się Koncert Pieśni Maryjnych. Wszystkich zebranych powitał proboszcz parafii ojciec Marek Zienkiewicz. Podczas koncertu mogliśmy wysłuchać przepięknych pieśni maryjnych, które zaśpiewały zespoły: "Ciebłowianie" z Ciebłowic Dużych, "Sami Swoi" z Twardej, "Smardzewianie" ze Smardzewic, „Kalina” z Wąwału oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Unewla. Miłą niespodzianką był występ franciszkanina brata Piotra, który przybył do Polski z Kenii i zaśpiewał pieśń maryjną w języku suahilii. Na zakończenie wójt Franciszek Szmigiel podziękował wszystkim wykonawcom, podkreślając, że Koncert Pieśni Maryjnych był nie tylko wspaniałym przeżyciem artystycznym, ale również modlitwą skierowaną do Matki Bożej. Wszystkie zespoły otrzymały z rąk wójta i ojca proboszcza podziękowania i upominki.

Prace przy murze cmentarnym

W związku z dużymi zniszczeniami muru cmentarnego od strony ulicy Głównej, zachodzi konieczność jego częściowej wymiany na odcinku od bramy głównej na tzw. Starym Cmentarzu do bramy głównej Nowego Cmentarza. Zniszczenia powstały głównie z powodu intensywnego ruchu komunikacyjnego, w tym szczególnie, tirów o ciężkim tonażu. Zaistniała konieczność rozbiórki tej części muru. Na jego miejscu zostanie postawiony nowy mur cmentarny.

Bierzmowanie młodzieży - 3 maja 2018 roku

Dzisiaj w naszej parafii odbyła się uroczystość bierzmowanie młodzieży klas III gimnazjum. Sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej udzielił J.E. Ks. biskup Adam Odzimek. Na wstępie Eucharystii księdza biskupa powitał ojciec proboszcz Marek Zienkiewicz. W homilii, zwracając sie do kandydatów do bierzmowania ks. biskup podkreślił, że przyjmując ten sakrament, zostają obdarzeni pełnią Ducha Świętego, który ich uzdalnia do życia wpełni chrześcijańskiego i dawania świadectwo swojej wiary.

Pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego w naszym Sanktuarium św. Anny - 1 maja 2018 roku.

Już stało się tradycją, że 1. maja, każdego roku do naszego Sanktuarium przybywa piesza pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego. Pielgrzymi przybyli także tego roku. Liczni Tomaszowianie wraz ze swymi pasterzami pielgrzymowali z modlitewnymi intencjami, które przez wstawiennictwo św. Anny przedstawili Bogu w naszym Sanktuarium. O godzinie 1100 pielgrzymi uczestniczyli we Mszy świętej. Po Mszy świętej miał miejsce koncert pieśni religijnych w wykonaniu zespołu Jedno Ciało. Po koncercie pielgrzymi spożyli posiłek ufundowany przez klasztor w Smardzewicach. O godzinie 16.00 pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie majowym, po którym wyruszyli w drogę powrotną do Tomaszowa Mazowieckiego.

Kwiecień 2018 rok

 Msza święta Rezurekcyjna - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - 1 kwietnia 2018

Dokładnie o 6 rano rozpoczęliśmy Mszę świętą rezurekcyjną, której przewodniczył 0. Ryszard Żuber oraz wygłosił okolicznościowe Słowo Boże. Liturgia rozpoczęła się przy grobie Pańskim, skąd wyruszyła procesja rezurekcyjna wokół placu kościelnego. Po powrocie sprawowana była uroczysta Eucharystia.

Marzec 2018

Liturgia Wigilii Paschalnej - Wielka Sobota - 31 marca 2018

Liturgia Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę rozpoczęła się o godzinie 19.30. Przewodniczył jej o. magister nowicjatu, Grzegorz Kwiecień. Jak zwykle składała się z obrzędu światła, orędzia wielkanocnego, liturgii Słowa Bożego, obrzędu poświęcenia wody chrzcielnej i Komunii świętej. Po zakończeniu liturgii w grobie Pańskim został wystawiony do adoracji wiernych Najświętszy Sakrament. Adoracja trwała przez całą noc i miała już charakter uwielbienia Boga i dziękczynienia za zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i nasze odkupienie.

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek - 30 marca 2018

Przez cały dzień trwała adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy. O godzinie 18.00 rozpoczęła sie Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył O. Mirosław Jaremczuk, który również wygłosił okolicznościowe kazanie o Męce Pańskiej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie był adorowany przez wspólnotę klasztorną i wiernych do godziny 22.00.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej - Wielki Czwartek - 29 marzec 2018

Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00, w Wielki Czwartek rozpoczęliśmy uroczyste obchody Triduum Paschalnego. Msz świętej przewodniczył proboszcz o. Marek Zienkiewicz, który tez wygłosił homilię. Po zakończeniu Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ołtarza Ciemnicy i wystawiony do adoracji, która trwała do godziny 22.00.

Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic - 23 marca 2018 roku

Tradycyjnie w piątek, przed niedziela Palmową, o godzinie 19.00 była odprawiona Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic. Przeszła ona ulicami: Wesołą, Główną, Piliczną, Łąkową, Ogrodową, Piliczną, Główną. Krzyż nieśli jak też przygotowali rozważania i czytali je przedstawiciele poszczególnych grup parafialnych jak i mieszkańców wiosek.

2017 rok

Listopad 2017 rok

Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 Listopada 2017 roku

Znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych Kościół katolicki uroczyście wspomina 1 listopada. Uroczystość Wszystkich Świętych winna być jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. W ciągu roku niemal każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub kilku świętych znanych z imienia. Jednak ich liczba jest znacznie większa. Wiele osób doszło do świętości w zupełnym ukryciu.
Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest – wbrew spotykanym niekiedy opiniom – “Świętem Zmarłych” ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia – 2 listopada – wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.
Jednak niemniej zgodnie z tradycją w dniu 1 listopada odprawiona została odprawiona uroczysta Msza święta i godzinie 13.00 na naszym parafialnym cmentarzu grzebalnym. Mszy świętej przewodniczył i okolicznościowe Słowo Boże wygłosił ojciec proboszcz Marek Zienkiewicz. W koncelebrze wzięli udział również kapłani pochodzący z terenu naszej parafii, a dokładnie ze Smardzewic: Ks. Andrzej Głowa, ks. Antoni Głowa i O. Marek Klimecki nasz współbrat w Zakonie. Po Eucharystii miała miejsce procesja żałobna do pięciu stacji na cmentarzu z modlitwami za zmarłych z odczytaniem wypominek.

Sierpień 2017 rok

Jubileusz 650 – lecia powstania wsi Twarda

W sobotę, 26 sierpnia 2017 roku, odbyły się w naszej parafii uroczystości związane z jubileuszem 650 lat wsi Twarda. Rozpoczęły się one Mszą św. w kaplicy w Twardej (wg. liturgii o NMP Częstochowskiej), podczas której o. Rafał Rządziński wygłosił okolicznościową homilię. Następnie przy Domu Ludowym p. Maria Robak przywitała wszystkich gości i przedstawiła rys historyczny miejscowości. Znaczącym wydarzeniem było poświęcenie pamiątkowej tablicy oraz krzyża, który przypominać ma o zbawieniu jakie dokonało się dzięki Jezusowi Chrystusowi. W dalszą część obchodów 650 - lecia wpisane były występy zespołów ludowych oraz spożywanie na tą okazję przygotowanych posiłków.

Maj 2017 rok

Czuwanie modlitewne przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego -  3 czerwiec 2017 rok

Dzisiaj 3, czerwca w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego odbyło się w naszym kościele czuwanie modlitewne. Rozpoczęło się o godzinie 20.00. Na program czuwania złożyły się: Apel Maryjny, Katecheza o Duchu Świętym, którą wygłosił O. Rafał Rządziński, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Modlitwa uwielbienia. Na zakończenie czuwania została odprawiona uroczysta Msza święta, której przewodniczył O. Rafał Rządziński, a okolicznościową homilię wygłosił O. Mirosław Jaremczuk.

Czerwiec 2017 rok

Msza święta prymicyjna - 31 maj 2017 rok

W sobotę, 20 maja br., w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie miały miejsce święcenia kapłańskie diakona z prowincji warszawskiej Daniela Śliwińskiego, które otrzymał z rak JE Ks. Bpa Rafała Markowskiego – biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej. Natomiast trzech diakonów z prowincji gdańskiej, również 20 maja br. przyjęło święcenia kapłańskie we franciszkańskiej parafii w Ostródzie z rąk księdza arcybiskupa Józefa Górzyńskiego. Byli to: Mateusz Świętosławski, Karol Wesołowski i Bartłomiej Ewertowski.
Neoprezbiterzy w dniu 31 maja br. o godzinie 18.00, odprawili Mszę świętą prymicyjną w naszym kościele w Smardzewicach, gdzie jeden z nich o. Daniel Śliwiński odbywał nowicjat. Po Mszy świętej nowi kapłani udzielili uczestniczącym w Eucharystii błogosławieństwa prymicyjnego.

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej - 28 maj 2017 rok

Podczas Mszy świętej o godzinie 10.30, dzieci klas IV szkół Podstawowych, z terenu naszej parafii, obchodziły Rocznicę I Komunii świętej. Na placu przed kościołem O. Proboszcz Marek Zienkiewicz przywitał dzieci i rodziców i następnie wprowadził je do kościoła gdzie sprawował Mszę świętą dziękczynną w intencji dzieci. Wygłosił również okolicznościowe kazanie.

Pierwsza Komunia święta dzieci z parafii Smardzewice - 21 maj 2017 rok

W niedzielę podczas Mszy świętej o godzinie 10.30 dzieci klas III Szkół Podstawowych, z terenu naszej parafii, przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Uroczystą Mszę świętą, podczas której dzieci po raz pierwszy przyjęły sakrament Eucharystii, odprawił ojciec proboszcz Marek Zienkiewicz, który również wygłosił do dzieci kazanie. Na zakończenie Eucharystii dzieci otrzymały pamiątkowe obrazki.

Bierzmowanie młodzieży gimnazjalnej - 13 maj 2017 rok

W sobotę, 13 maja 2017 r., podczas Mszy świętej o godzinie 18.00, ks. bp Adam Odzimek, biskup pomocniczy diecezji radomskiej, udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży III klasy gimnazjum.

Koncert pieśni Maryjnych - 3 maj 2017 rok

W środę, 3 maja o godz. 17.00 w naszym kościele odbył się koncert pieśni maryjnych w wykonaniu zespołów ludowych: Ciebłowianie, Koła Gospodyń Wiejskich z Unewla, Sami Swoi i Smardzewianie.

Piesza pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego do Smardzewic - 1 maj 2017 rok

Już tradycyjnie 1 maja przybyła piesza pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego do naszego sanktuarium św. Anny. Pielgrzymi wyruszyli o godzinie 10.00 z przed kościoła pw. św. Antoniego. Przewodnikiem pielgrzymki był jej wieloletni organizator ksiądz proboszcz z parafii św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim Henryk Kowaliński. Przybyło razem z nim ośmiu kapłanów, którzy odprawili dla pielgrzymów Mszę świętą koncelebrowaną o godzinie 12.00. Wraz z kapłanami przybyło ponad 450 pątników. Po Mszy świętej na placu kościelnym pielgrzymi spożyli posiłek w postaci bigosu, który został ufundowany przez nasz klasztor. Po obiedzie pielgrzymi o godzinie 12.00 wzięli udział w nabożeństwie majowym, po którym udali się w drogę powrotną do swoich domów.

Kwiecień 2017 rok

Msza święta rezurekcyjna - 16 kwiecień 2017 roku

O godzinie 6.00 rano wyszliśmy na ulice naszej parafii z uroczystą procesją rezurekcyjną, ogłaszając światu wieść o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Po okrążeniu placu kościelnego i powrocie do kościoła rozpoczęła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył O. Mirosław Jaremczuk, który równie wygłosił okolicznościowe Słowo Boże.

Liturgia Wigilii Paschalnej - 15 kwiecień 2016 roku

W Wielką Sobotę o godzinie 19.30, poświęceniem ognia, rozpoczęliśmy przed kościołem, uroczystą Eucharystię Wigilii Paschalnej. Po wniesieniu, do kościoła zapalonego Paschału, symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego, zostało odśpiewane Orędzie Wielkanocne, ogłaszające światu Zmartwychwstanie Chrystusa. Uroczystej liturgii przewodniczył o. Grzegorz Kwiecień.

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek - 14 kwiecień 2016 roku

Wielkopostną Liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek rozpoczęliśmy o godzinie 18.00, której przewodniczył o. Ryszard Żuber. Składała się ona z z Czytania Słowa Bożego w tym opisu Męki Pańskiej, Modlitwy Powszechnej, Adoracji Krzyża i Komunii świętej. Na zakończenie celebracji Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego.

Msza święta Wieczerzy Pańskiej - Wielki Czwartek - 13 kwiecień   2016 roku

W Wielki Czwartek o godzinie 18.00 rozpoczęliśmy celebrację Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył o. proboszcz Marek Zienkiewicz. Okolicznościowe kazanie wygłosił O. Mirosław Jaremczuk. W czasie wieczornej Eucharystii wspominaliśmy, a zarazem upamiętnialiśmy Ostatnią Wieczerzę, jaką Chrystus spożywał ze swymi Apostołami w ostatnią noc przed męką. Wielki Czwartek to dzień ustanowienia dwóch sakramentów; Kapłaństwa i Eucharystii. Wielki Czwartek jest zatem szczególnym świętem kapłanów, którzy z pieczołowitością sprawują sakrament Eucharystii. Po Mszy świętej przedstawiciele parafian złożyli swoim duszpasterzom serdeczne życzenia z okazji ich święta oraz wręczyli symboliczną różę.

Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic 7 kwiecień 2017 rok

W piątek, 7 kwietnia już tradycyjnie odbyła się Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic. Prowadziła ona ulicami: Główną, Piliczną oraz Ogrodową. Podczas Drogi Krzyżowej nieśli Krzyż i prowadzili rozważania przedstawiciele poszczególnych grup duszpasterskich,  zawodowych oraz mieszkańcy wiosek.

Misterium Meki Pańskiej - 2017

W sobotę 1 kwietnia o godz. 19.00 odbyło się w naszej świątyni premierowe przedstawienie Misterium Męki Pańskiej. Poszczególne sceny Misterium odegrali Bracia Nowicjusze, pomiędzy którymi zabrzmiały pieśni wykonane na żywo przez dziewczęta należące do parafialnej scholii: Weronikę Wysmyk, Wiktorię Jończyk, Anastazję Jończyk, Zuzannę Nojek. Akompaniament muzyczny wykonali: Paulina Grzebieniowska na instrumentach perkusyjnych, o. Rafał Rządziński na pianinie i o. Grzegorz Kwiecień na gitarze. Rolę Maryi odegrała w tym roku p. Monika Zając.

Styczeń 2017 rok

Niedziela ewangelizacyjna w parafii - 29 styczeń 2017 rok

Dnia 29 stycznia przeżywaliśmy w naszej parafii Niedzielę Ewangelizacyjną. Przybył do nas ks. Robert Grzybowski wraz z dwoma świeckimi osobami ze Szkoły Nowej ewangelizacji z Drohiczyna. Na każdej mszy św. ks. Robert mówił o potrzebie nieustannego rozwijania swojej wiary oraz o stałym pogłębianiu swej relacji z Jezusem Chrystusem. Paulina i Jarek potwierdzając te słowa podzielili się swoim osobistym doświadczeniem miłości Boga.
Praktyczną odpowiedzią na głoszone Słowo jest rozpoczęte 2 lutego w naszym kościele Seminarium Odnowy Wiary. Jest to cykl 10 spotkań ewangelizacyjnych, podczas których każdy jest zaproszony do wspólnej modlitwy, wysłuchania konferencji, dzielenia w małych grupach i przeżywania tych treści w domu. Podczas pierwszego spotkania zapisało się 60 osób, a w najbliższą środę (08.02.2017 r.) o godz. 17.45 istnieje możliwość dołączenia się nowych osób. Zaproszeni są wszyscy, którzy pragną doświadczyć Boga głębiej i odnowić swoją wiarę.

2016 rok

Październik 2016 rok

Wprowadzenie relikwii błogosławionych męczenników franciszkańskich z Peru: bł. O. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. O. Michała Tomaszka - 23 październik 2016 roku

W niedzielę, 23 października, podczas Eucharystii, o godzinie 12.00, w naszym franciszkańskim kościele w Smardzewicach odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii błogosławionych męczenników z Peru: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Błogosławieni Męczennicy swoje życie zakonne rozpoczynali w nowicjacie w Smardzewicach w latach 1979 - 1981. Śmierć męczeńską ponieśli 9 sierpnia 1991 roku w miejscowości Pariacoto, gdzie pracowali jako misjonarze. Zostali zamordowani przez terrorystów z maoistowskiej organizacji terrorystycznej Świetlisty Szlak. Beatyfikacja odbyła się 5 grudnia 2015 r. w Chimbote w Peru. Uroczystościom wprowadzenia relikwii przewodniczył o. Jarosław Wysoczański z Rzymu, który razem z zamordowanymi zakonnikami pracował na misji w Peru. O. Jarosław przewodniczył Mszy świętej koncelebrowanej oraz wygłosił okolicznościowe Słowo Boże. Po Mszy świętej wierni uczestniczący w liturgii oddali cześć męczennikom przez ucałowanie ich relikwii.

Jubileusz 30. rocznicy wybudowania kaplicy w miejscowości Unewel - 23 października 2016 roku

W niedzielę, 23 października, w kaplicy w miejscowości Unewel, była obchodzona jubileuszowa uroczystość 30. rocznicy wybudowania i oddania do użytku wiernych kaplicy. Z tej okazji była odprawiona uroczysta Msza święta, której przewodniczył zaproszony na tę uroczystość były gwardian parafii Smardzewice O. Marian Płuciennik. Okolicznościowe Słowo Boże wygłosił przybyły na uroczystość, również były proboszcz parafii w Smardzewicach O. Stanisław Deleżuch. W uroczystości brali udział również: obecny proboszcz O. Marek Zienkiewicz oraz O. Zbigniew Korol, który pracował w parafii. Dzięki staraniom obecnego proboszcza do kaplicy zostały, w czasie tej uroczystości, wprowadzone relikwie św. Maksymiliana Kolbego, który jest patronem kaplicy. Na zakończenie zostało odśpiewane dziękczynne Te Deum, a wierni mogli uczcić relikwie O. Maksymiliana Kolbego.

Uroczystość św. Franciszka z Asyżu - 4 październik 2016 roku

Przez trzy dni: 1, 2 i 3 października przygotowywaliśmy sie do uroczystości św. Franciszka z Asyżu, słuchając okolicznościowego Słowa Bożego podczas Mszy świętej i nabożeństw. 3 października, wieczorem, w dniu śmierci Biedaczyny z Asyżu, zostało w naszym kościele odprawione specjalne nabożeństwo, przy ołtarzu św. Franciszka, zwane Transitus, które wspomina błogosławioną śmierć Świętego. Nabożeństwo przygotowali bracia nowicjusze. Natomiast w sam dzień uroczystości, 4 października, o godzinie 10.30, została odprawiona uroczysta Msza święta, po której odbyła sie procesja Eucharystyczna wokół placu kościelnego.

Sierpień 2016 rok

Dożynki parafialne - 28 sierpnia 2016 roku

W niedzielę 28 sierpnia odbyły się w naszej parafii doroczne dożynki parafialne. Wieńce dożynkowe przygotowały wioski: Smardzewice, Twarda i Tresta. Mieszkańcy tych wsi oraz parafianie zebrali się o godzinie 12.00, na placu parafialnym, przy figurce Niepokalanej, gdzie mieszkańców i parafian przywitał ojciec Proboszcz Marek Zienkiewicz. Następnie wszyscy procesyjnie udali się do świątyni, gdzie najpierw zostały poświęcone wieńce dożynkowe a następnie została odprawiona Msza święta dziękczynna za tegoroczne plony.

Warszawska Akademicka Pielgrzymka na Jasną Górę w Smardzewicach - 10 sierpnia 2016 roku

Jak każdego roku pielgrzymi Warszawskiej Pielgrzymki Akademickiej, wędrujący na Jasną Górę zatrzymali się na terenie naszej parafii. O godzinie 10.00 pielgrzymi uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył ordynariusz naszej diecezji ks. bp Henryk Tomasik, a następnie pątnicy spożyli posiłek. Dziękujemy mieszkańcom naszej parafii za piękne przyjęcie pielgrzymów i za przygotowanie obiadu.

Lipiec 2016 rok

Uroczystość Odpustowa parafii św. Anny - 26.07.2016

We wtorek 26 lipca br. obchodziliśmy uroczystość odpustową św. Anny, Patronki naszej parafii i sanktuarium. O godzinie 12.00 była odprawiona Msza święta główna (suma), której przewodniczył nasz współbrat w zakonie o. Kazimierz Mościcki, ojciec duchowny w naszym Wyższym Seminarium franciszkańskim w Łodzi-Łagiewnikach, który wygłosił również okolicznościowe kazanie. On też głosił kazania podczas wszystkich innych Mszy świętych w tym dniu. Po sumie odbyła się procesja Eucharystyczna wokół placu kościelnego. Na zakończenie procesji zostało odśpiewane dziękczynne Te Deum, po którym celebrans udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Młodzież w naszym Sanktuarium św. Anny - 22 lipiec 2016

W piątek 22 lipca przybyła do naszego Sanktuarium młodzież, która przybyła na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, a pierwsze dni spędzała w Tomaszowie Mazowieckim. W grupie przybyłych byli młodzi z Polski, Słowacji i Ukrainy, którym towarzyszyli ich duszpasterze.

O godzinie 20.00 rozpoczął się wieczór uwielbienia i pojednania, podczas którego młodzi ludzie modlili się, przygotowując się równocześnie na spotkanie z Ojcem świętym Franciszkiem, które ma obyć się w Krakowie.

Maj 2016 rok

Boże Ciało - 26 maj 2016 rok

W czwartek 26 maja br. obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana popularnie Bożym Ciałem. W tym roku głównej uroczystej Mszy świętej o godzinie 10.30 przewodniczył misjonarz z Tanzanii, nasz współbrat w zakonie o. Piotr Bujnowski. W czasie Eucharystii okolicznościowe Słowo Boże wygłosił o. Mirosław Jaremczuk. Po Mszy świętej wyruszyła procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy. Procesja wiodła przez ulice: Główną, Tomanka i Wesołą. Pryz każdym z ołtarzy, które były zbudowane przez naszych parafian, została odśpiewana okolicznościowa Ewangelia. Przy ostatnim ołtarzu, na placu kościelnym przy dzwonnicy, na zakończenie, zostało odśpiewane Te Deum i o. misjonarz udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Msza Święta prymicyjna - 25 maj 2016 rok

W środę przybyło do naszego kościoła trzech nowo wyświęconych kapłanów franciszkańskich, którzy odbywali studia w naszym Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. O godzinie 18.00 odprawili oni Mszę świętą prymicyjną na zakończenie, której udzielili obecnym indywidualnego błogosławieństwa prymicyjnego.

Bierzmowanie - 24 maj 2016 rok

We wtorek 24 maja, podczas Mszy świętej o godzinie 18.00 JE Ksiądz Biskup Adam Odzimek, udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży klas III Gimnazjum.

Pierwsza Komunia Święta - 15 maj 2016

W niedzielę, 15 maja, podczas Mszy świętej o godzinie 10.00 grupa dzieci klas III przystąpiła do Pierwszej Komunii świętej. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył o. proboszcz Marek Zienkiewicz.

Piesza pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego do Sanktuarium św. Anny - 01 maj 2016

W niedzielę 1 maja, w liturgiczne wspomnienie św. Józefa Robotnika, jak każdego roku, przybyli pieszo pielgrzymi z Tomaszowa Mazowieckiego do naszego Sanktuarium św. Anny.

Po przybyciu na miejsce pielgrzymi uczestniczyli we Mszy świętej odprawianej przez kapłanów z Tomaszowa Mazowieckiego, którzy przybyli razem z pielgrzymami. Po Eucharystii miał miejsce krótki odpoczynek podczas, którego pielgrzymi spożyli posiłek, a następnie uczestniczyli w nabożeństwie majowym, po którym udali się w drogę powrotną do swoich domów.

 

Kwiecień 2016 rok

Zespół muzyczny kleryków z Franciszkańskiego Wyższego Seminarium Duchownego z Łodzi w Smardzewicach - 10 kwiecień 2016 roku.

W niedzielę 10 kwietnia, w naszym sanktuarium, gościł z występem zespół muzyczny kleryków z Franciszkańskiego Wyższego Seminarium Duchownego z Łodzi. Bracia klerycy zapewnili oprawę muzyczną podczas wszystkich Mszy świętych oraz po południu o godzinie 16.00, zagrali koncert pieśni religijnych, w którym wzięło udział wielu naszych parafian.

Msza święta odprawiona przez O. Józefa Witko - 04 kwiecień 2016

W poniedziałek, 4 kwietnia, o godzinie 18.00 została odprawiona Msza święta, z posługą uzdrowienia i uwolnienia, którą sprawował o. Józef Witko, franciszkanin z Pińczowa. W czasie Eucharystii wygłosił okolicznościowe Słowo Boże. Po Mszy świętej, miało miejsce wystawienie Najświętszego sakramentu oraz modlitwy uwielbienia i prośby o uzdrowienie i uwolnienie osób. Na zakończenie o. Józef udzielił indywidualnego błogosławieństwa uczestnikom

Marzec 2016 rok

Msza święta rezurekcyjna - 27 marca 2016

O godzinie 6.00 rano wyszliśmy na ulice naszej parafii z uroczystą procesją rezurekcyjną, ogłaszając światu wieść o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Po trzykrotnym okrążeniu placu kościelnego i powrocie do kościoła rozpoczęła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył proboszcz parafii o. Marek Zienkiewicz. Natomiast okolicznościowe Słowo Boże wygłosił o. Mirosław Jaremczuk.

Liturgia Wigilii Paschalnej - 26 marca 2016

W Wielką Sobotę o godzinie 19.30, poświęceniem ognia, rozpoczęliśmy przed kościołem, uroczystą Eucharystię Wigilii Paschalnej. Po wniesieniu, do kościoła zapalonego nowego Paschały, symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego, zostało odśpiewane Orędzie Wielkanocne, ogłaszające światu Zmartwychwstanie Chrystusa. Uroczystej liturgii przewodniczył o. Grzegorz Kwiecień.

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek - 25 marzec 2016 roku

Wielkopostną Liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek rozpoczęliśmy o godzinie 18.00, której przewodniczył o. Mirosław Jaremczuk. Składała się ona z z Czytania Słowa Bożego w tym opisu Męki Pańskiej, Homilii, Modlitwy Powszechnej, Adoracji Krzyża i Komunii świętej. Na zakończenie celebracji Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego.

Msza święta Wieczerzy Pańskiej - Wielki Czwartek - 24 marzec   2016 roku

W Wielki Czwartek o godzinie 18.00 rozpoczęliśmy celebrację Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył o. proboszcz Marek Zienkiewicz, który również wygłosił kazanie. W czasie wieczornej Eucharystii wspominaliśmy, a zarazem upamiętnialiśmy Ostatnią Wieczerzę, jaką Chrystus spożywał ze swymi Apostołami w ostatnią noc przed męką. Wielki Czwartek to dzień ustanowienia dwóch sakramentów; Kapłaństwa i Eucharystii. Wielki Czwartek jest zatem szczególnym świętem kapłanów, którzy z pieczołowitością sprawują sakrament Eucharystii. Po Mszy świętej przedstawiciele parafian złożyli swoim duszpasterzom serdeczne życzenia z okazji ich święta oraz wręczyli symboliczną różę.

Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic - 18 marca 2016 roku

W piątek 18 marca br., odbyła się Droga Krzyżowa  ulicami naszej parafii w Smardzewicach. Rozważania Drogi Krzyżowej przygotowali przedstawiciele różnych grup zawodowych oraz przedstawiciele parafian z różnych miejscowości. Oni też nieśli krzyż. W nabożeństwie wzięli udział liczni parafianie: dorośli, młodzież i dzieci.

 

Styczeń 2016 rok

Koncert kolęd w wykonaniu zespołów "Smardzewianie" i "Mali Smardzewianie" - 10 styczeń 2016 roku.

W niedzielę 10 stycznia br. o godzinie 11.15 odbył się koncert kolęd w wykonaniu zespołów muzycznych ze Smardzewic: "Smardzewian" i "Małych Smardzewian".

Jasełka w Smardzewickim kościele - 3 stycznia 2015 roku

W niedzielę 3 stycznia br. o godzinie 11.15 zostały przedstawione jasełka o Bożym Narodzeniu, w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej ze Smardzewic.

Koncert kolęd w wykonaniu zespołu "Pętla Ósemki" z Łodzi - 3 styczeń 2015 rok

Dzisiaj - 3 stycznia o godz. 18.00 odbył się w naszym kościele koncert kolęd w wykonaniu zespołu muzycznego "Pętla Ósemki" z Łodzi. Wykonywali przeważnie kolędy i pastorałki, które były śpiewane w stanie wojennym, z których wiele było specjalnie ułożonych i skomponowanych w tym trudnym okresie historii naszej Ojczyzny

2015 rok

Żywa szopka - styczeń 2015 Jasełka Bożym Narodzeniu - styczeń 2015   Koncert kolęd i pastorałek - styczeń 2015   Dzień życia Konsekrowanego - luty 2015 Środa Popielcowa - luty 2015 O. Józef Witko w Smardzewicach - luty 2015 Misterium Męki Pańskiej - Wielki Post 2015 Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic - Wielki Post 2015 Wielki Czwartek - Wielki Post 2015 Wielki Piątek - Wielki Post 2015 Wielka Sobota - Wielki Post 2015 Msza św. rezurekcyjna - kwiecień 2015 Koncert orkiestry OSP ze Smardzewic - kwiecień 2015 Modlitwa uwielbienia - kwiecień 2015 Pielgrzymka do Ziemi Świętej, cz. 1  Pielgrzymka do Ziemi Świętej, cz. 2 Pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego - maj 2015 Święto strażaków - maj 2015 Koncert pieśni maryjnych - maj 2015 I-sza Komunia święta - maj 2015 Pielgrzymka dzieci Pierwszokomunijnych na Jasną Górę - maj 2015 Bierzmowanie - maj 2015 Msza święta prymicyjna - czerwiec 2015 Boże Ciało - czerwiec 2015 Zjazd ministrantów w Niepokalanowie - czerwiec 2015 Srebrny Jubileusz kapłaństwa - czerwiec 2015 Uroczystość św. Antoniego z Padwy - czerwiec 2015 Pielgrzymka Rycerstwa Niepokalanej - czerwiec 2015 Spotkanie z ks. Bashoborą w Warszawie - lipiec 2015 Poświęcenie pojazdów mechanicznych - lipiec 2015 Odpust parafialny św. Anny - lipiec 2015 Warszawska Pielgrzymka Akademicka - sierpień 2015 Odpust św. Maksymiliana Kolbego w Unewlu - sierpień 2015 Dożynki parafialne - sierpień 2015 Rozpoczęcie roku katechetycznego - wrzesień 2015 O. Józef Witko z posługa w Smardzewicach - wrzesień 2015 Pielgrzymka parafialna - wrzesień 2015 Uroczystość Wszystkich Świętych - listopad 2015 Nawiedzenie obrazu Jasnogórskiego - listopad 2015 Pielgrzymka do Krakowskich Łagiewnik - listopad 2015   Barbórka - grudzień 2015 Konsekracja ołtarza soborowego - grudzień 2015 Spotkanie opłatkowe w szkole w Celestynowie - grudzień 2015.

2014 rok

Jasełka o Bożym Narodzeniu - styczeń 2014 Koncert kolęd i pastorałek - styczeń 2014 Msza święta za chorych o. Józefa Witko - 22 styczeń Diecezjalne Mistrzostwa ministrantów - luty 2014 Rekolekcje parafialne dla dzieci i młodzieży - marzec 2014 Misterium Męki Pańskiej cz. 1 - Wielki Post 2014 Misterium Męki Pańskiej cz. 2 - Wielki Post 2014 Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic - kwiecień 2014 cz. 1 Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic - kwiecień 2014 cz. 2  Msza św. Wieczerzy Pańskiej - Wielki Czwartek 2014 Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2014 Liturgia Wigilii Paschalnej - Wielka Sobota 2014  Godzina Miłosierdzia - kwiecień 2014 Pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego - maj 2014 Uroczystość św. Floriana - maj 2014 Parafialna pielgrzymka do Lichenia i Kalisza - maj 2014 Zespół "Smardzewianie" jubileusz 50.lecia istnienia - maj 2014 Rocznica I-szej Komunii świętej - maj 2014  O. Józef Witko w Smardzewicach - maj 2014  Nowy zamykany konfesjonał - czerwiec 2014 Bierzmowanie - czerwiec 2014  Boże Ciało - czerwiec 2014  Godzina Miłosierdzia - czerwiec 2014 Ognisko dla scholi i ministrantów - czerwiec 2014  Odpust parafialny św. Anny - lipiec 2014  Uroczystość św. Krzysztofa - lipiec 2014  Odpust Porcjunkuli - sierpień 2014  Warszawska Pielgrzymka Akademicka - sierpień 2014  Odpust św. Maksymiliana Kolbego w Unewlu - sierpień 2014  Dożynki parafialne - sierpień 2014  Poświęcenie nowego tabernakulum w kaplicy w Unewlu - wrzesień 2014 Transitus ku czci św. Franciszka z Asyżu - październik 2914  Uroczystość Wszystkich Świętych - listopad 2014  O.Józef Witko w Smardzewicach - listopad 2014  Barbórka - grudzień 2014 Przyjęcie do Rycerstwa Niepokalanej - grudzień 2014  Medaliki dzieci komunijnych - grudzień 2014.