GALERIA ZDJĘĆ I FILMÓW

Informacje i galeria zdjęć oraz filmów z wydarzeń w parafii

foto kronika

 

2023 rok

Grudzień 2023 rok

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w całym roku liturgicznym. Wszyscy przeżywamy w tych dniach tajemnicę narodzenia Jezusa Chrystusa. W wigilijną noc, równo z wybiciem północy, rozpoczęła się Pasterka. Mszy św. przewodniczył oraz wygłosił kazanie Ojciec Prowincjał Grzegorz Bartosik.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Ojcowie i Bracia Franciszkanie stojący przy szopce.

Jubileusze

Jubilaci stojący parami na środku kościoła. Są zwróceni twarzami do siebie. Następuje odnowienie przyrzeczeń małżeńskich w obecności Proboszcza.

W święto Świętej Rodziny z Nazaretu, w naszym Sanktuarium była sprawowana Msza św. w intencji tych małżeństw z naszej Parafii, które w roku 2023 obchodzą jubileusz małżeństwa: 25-lecia, 30-lecia, 40-lecia, 50-lecia, 55-lecia, 60-lecia i wzwyż. Czcigodnym Jubilatom życzymy wielu łaska Bożych.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

Aby zobaczyć życzenia, kliknij tutaj.

Rekolekcje

Od 17 grudnia rozpoczniemy w naszej Parafii trzydniowe rekolekcje adwentowe, które będą naszym przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia. Rekolekcje wygłosi - Ojciec Karol Adamczewski. Poniedziałek - 18 grudnia, będzie dniem spowiedzi świętej, przyjadą kapłani z dekanatu, którzy będą posługiwali w konfesjonałach. Bardzo prosimy, aby tak zorganizować sobie czas, aby uczestniczyć w rekolekcjach oraz odbyć spowiedź przedświąteczną.

Plakat ogłoszeniowy rekolekcji adwentowych 2023

Listopad 2023 rok

Koncert 11 listopada

Dziewięć śpiewających pań ubranych w stroje ludowe. Za nimi widać obraz św. Anny i jej Rodziców oraz Tabernakulum.

W dniu 11 listopada obchodziliśmy w naszej Ojczyźnie 105 rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji zespoły folklorystyczne: Smardzewianie i Mali Smardzewianie wykonali koncert pieśni religijno- patriotycznych.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

"Łódzkie ratuje zabytki"

Zakończyły się prace konserwatorskie przy ołtarzu św. Antoniego w kościele parafialnym pw. św. Anny w Smardzewicach. Zadanie miało na celu przywrócenie pierwotnego wyglądu, jak również dezynsekcję i wzmocnienie struktury zniszczonego drewna. Zostały wykonane nowe złocenia i srebrzenia, a także retusz oryginalnej warstwy malarskiej, dzięki czemu ołtarz odzyska swój oryginalny wygląd i blask. Rodzaj i zakres prac:

  • elementy snycerskie, złocone - konserwacja
  • elementy polichromowane (marmoryzacja) - konserwacja
  • obraz główny - konserwacja
  • srebrna sukienka - konserwacja
Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Gminy Tomaszów Mazowiecki w wysokości 100.000,00 zł oraz ze środków budżetu Województwa Łódzkiego również w wysokości 100.000,00 zł. Całość prac wyniosła 329.332,50 zł brutto.

Plakat ogłoszeniowy programu Łódzkie ratuje zabytki

Msza święta na cmentarzu w Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada 2023 r.

Dawnym zwyczajem, w Uroczystość Wszystkich Świętych o godzinie 13.00 została odprawiona Msza święta na naszym cmentarzu, której przewodniczył O. Rafał Rządziński i wygłosił okolicznościowe kazanie. W koncelebrze wzięli również udział kapłani pochodzący ze Smardzewic. Po Mszy świętej odbyła się procesja do pięciu stacji, gdzie również były głoszone wypominki.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Procesja na cmentarzu w Smardzewicach. Pierwszy idzie Franciszkanin z krzyżem. Za nim idą Księża z założonymi purpurowymi stułami.

Październik 2023 rok

Kurs Maria Magdalena

Aby zobaczyć szczegółowe informacje o kursie, kliknij tutaj.

Plakat ogłoszeniowy kursu Maria Magdalena

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"

Aby zobaczyć dokument, kliknij tutaj.

Samolotowa pielgrzymka do Hiszpanii i Francji

Nasza parafia organizuje samolotową pielgrzymkę do Hiszpanii i Francji w dniach 8-15 maja 2024 roku. Koszt pielgrzymki wynosi 4490 złotych oraz 80 euro na bilety wstępu. Zapisy u Ojca Gwardiana. Ilość miejsc ograniczona. W celu powiększenia programu należy na niego kliknąć.

Program ramowy samolotowej pielgrzymki do Hiszpanii i Francji

Transitus - 3 października

Kapłan trzymający w ręku relikwie św. Franciszka z Asyżu. Stoi przed ołtarzem św. Franciszka. Jest ubrany w złoty ornat.

W Wigilię uroczystości św. Franciszka z Asyżu, 3 października, po Mszy świętej wieczornej o godzinie 18.00, odprawiliśmy specjalne nabożeństwo TRANSITUS, w którym wspominaliśmy śmierć św. Franciszka z Asyżu i jego przejście do chwały nieba.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Wrzesień 2023 rok

Dożynki

W niedzielę 3 września odbyły się w naszej parafii dożynki. Rolnicy dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory i prosili o dalsze błogosławieństwo, podczas modlitw dożynkowych. Tradycyjnie mieszkańcy parafii ubrali się w swe piękne, ludowe stroje. Podczas tego dnia Mszę świętą odprawił proboszcz o. Mariusz Kapczyński, który również wygłosił kazanie.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Ojciec Mariusz Kapczyński modlący się przy Ołtarzu przyozdobionym słonecznikami oraz darami, takimi jak dynie, chleb.

Czerwiec 2023 rok

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

W tym roku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwana Bożym Ciałem była obchodzona 8 czerwca. Uroczystą Mszę świętą w naszym kościele odprawiliśmy o godzinie 10.30, której przewodniczył Ojciec Rafał Rządziński. On również wygłosił okolicznościowe Słowo Boże. Po Mszy świętej wyruszyliśmy z procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Dywan kwiatowy pośrodku kościoła. Po lewej i po prawej stronie są ludzie siedzący w ławkach. Kapłan trzymający w górze Najświętszy Sakrament pod baldahimem.

Maj 2023 rok

Sakrament Bierzmowania

Bp Marek Solarczyk okadzający Ołtarz. Po bokach 2 ministranów.

29 maja podczas Mszy św. godz. 18.00, ordynariusz Diecezji Radomskiej - Ks. Bp Marek Solarczyk, udzielił młodzieży naszej Parafii Sakramentu Bierzmowania. Prosiliśmy w intencji młodzieży, aby dary Ducha Świętego umocniły ich w miłości do Chrystusa.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Koncert Pieśni Maryjnych

Zapraszamy.

Plakat z ogłoszeniem koncertu pieśni Maryjnych 2023

Kwiecień 2023 rok

Pielgrzymka do Włoch

W dniach 19- 26 kwietnia 2023 r. odbyła się samolotowa parafialne pielgrzymka do Włoch. Program przewidywał odwiedzenie takich miejsc jak: Neapol, San Giovanni Rotondo, Monte San Angelo, Asyż, Rzym i wiele innych miejsc. Czas pielgrzymki był bogaty duchowo, każdego dnia mieliśmy czas na osobistą oraz wspólną modlitwę. I choć z wielkim żalem zakończyło się oficjalne zwiedzanie Włoch to, co zobaczyliśmy i co zwiedziliśmy w naszych umysłach i sercach na długo pozostanie.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Grupa pielgrzymkowa na Placu Św. Piotra

Triduum Paschalne

Triduum Paschalne - najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym, którego istota jest celebracja: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się Mszą św. w Wielki Czwartek, a kończy się nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.

Aby zobaczyć galerię zdjęć z Wielkiego Czwartku, kliknij tutaj.
Aby zobaczyć galerię zdjęć z Wielkiego Piątku, kliknij tutaj.
Aby zobaczyć galerię zdjęć z Wielkiej Soboty, kliknij tutaj.
Aby zobaczyć galerię zdjęć z Rezurekcji, kliknij tutaj.

Figura Jezusa złożonego w grobie. Po prawej stronie ministranci oraz Kapłan trzymający Księgę. Kapłan trzymający w górze Najświętszy Sakrament.

Życzenia wielkanocne

Aby zobaczyć życzenia, kliknij tutaj.

Triduum Paschalne

Zapraszamy.

Harmonogram Triduum Paschalnego 2023

Marzec 2023 rok

Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic

Osoba ubrana w górniczą odświętną czapkę, trzymająca duży drewniany Krzyż, który oparty jest o asfalt na ulicy. Wokół niej inne osoby ubrane między innymi w mundury strażackie.

Kolejny raz po Mszy św. wieczornej, w piątek przed niedzielą Palmową wyruszyliśmy na ulice naszej parafii, aby przejść Drogą Krzyżową. W ten sposób daliśmy świadectwo wiary.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie - wędrówka, wysiłek fizyczny, wewnętrzne wyciszenie potrzebne, aby zagłębić się w tajemnice Męki Pańskiej. To chwila samotności i skupienia bez rozmów i pikników. To czas kiedy do ręki dostajesz mapę i rozważania - 14 stacji męki Jezusa. To ćwiczenie fizyczne i duchowe pierwszy raz w okresie Wielkiego Postu jest organizowane w naszej parafii.

W tym roku w Smardzewicach zostały zorganizowane dwie EDK poprzedzone Mszą św. Pierwsza odbyła się 17 marca 20-kilometrowa, druga 24 marca 36-kilometrowa.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Trzy osoby modlące się przed małym Krzyżem w ciemności. Osoby mają latarki czołówki i kamizelki odblaskowe.

Rekolekcje wielkopostne

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem rekolekcji i oczywiście do aktywnego udziału.

Plakat rekolekcji wielkopostnych 2023

Ekstremalna Droga Krzyżowa

W okresie Wielkiego Postu, w naszej Parafii zamierzamy zorganizować dwie Ekstremalne Drogi Krzyżowe, które będą polegały na przejściu w nocy 14 stacji męki Pana Jezusa. Pierwsza z nich wynosząca 20 km, planowana jest na piątek - 17 marca, natomiast druga o długości 36 km - w piątek 24 marca. Zapraszamy.

Plakat Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2023

Styczeń 2023 rok

Koncert Kolęd

15 stycznia w Kaplicy św. Wacława po Mszy św. o godz. 9.30 odbył się koncert w wykonaniu zespołu Sami Swoi. Była to okazja, aby posłuchać kolęd, pastorałek oraz utworów bożonarodzeniowych.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Członkowie zespołu Sami Swoi stojący przed Ołtarzem w kaplicy św. Wacława. Szopka bożonarodzeniowa w kaplicy św. Wacława - dookoła szopki są zielone rośliny iglaste oraz białe aniołki.

Koncert

15 stycznia w niedzielę po Mszy św. o godz. 10.30, odbył się koncert zespołów: "Smardzewianie" oraz "Mali Smardzewianie". Była to okazja, aby posłuchać kolęd, pastorałek oraz utworów bożonarodzeniowych.

2022 rok

Grudzień 2022 rok

Jasełka

Dzieci przedstawiające jasełka. Po lewo przy ambonie stoi lektor. Na środku siedzą dzieci przebrane za św. Józefa i Maryję. Po prawo stoją dzieci przebrane za aniołki.

Okres Bożego Narodzenia to czas wystawiania jasełek. Jasełka to przedstawienia o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, które oznacza żłób. Za twórcę widowisk bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej w naszym kościele parafialnym zostało wystawione przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Smardzewicach.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w całym roku liturgicznym. Wszyscy przeżywamy w tych dniach tajemnicę narodzenia Jezusa Chrystusa. W wigilijną noc, równo z wybiciem północy, rozpoczęła się Pasterka. Mszy św. przewodniczył oraz wygłosił kazanie Ojciec Prowincjał Grzegorz Bartosik.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Sześciu Kapłanów odmawiających modlitwę eucharystyczną przy Ołtarzu. Przed Ołtarzem stoją dwaj ministranci z kadzidłem.

Program wizyty duszpasterskiej 2022/2023 rok

Aby zobaczyć program kliknij tutaj.

Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Aby zobaczyć życzenia kliknij tutaj.

Święty Mikołaj

Zakonnik przebrany za Świętego Mikołaja, siedzący na krześle, trzyma laskę. Obok stoi zakonnik w czerwonej czapce. Przed nimi stoją w kolejce dzieci.

4 grudnia na Mszy Świętej dla dzieci o godz. 10.30 niespodziewanie zjawił się św. Mikołaj. Wszystkie dzieci zostały obdarowane przez tego wyjątkowego Gościa słodkimi upominkami.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Rekolekcje

Tradycyjnie w trzecią Niedziele Adwentu tj. od 11 grudnia w naszym kościele rozpoczniemy parafialne rekolekcje adwentowe, które będą trwały do wtorku włącznie, są one naszym przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia. Rekolekcje wygłosi Ojciec Grzegorz Piśko. Zapraszamy!

Program rekolekcji adwentowych.

Listopad 2022 rok

Drewno jest z lasu

Pod koniec sierpnia 2022 roku Centrum Informacyjne Lasów Państwowych zorganizowało konkurs pod hasłem "Drewno jest z lasu". Do tego konkursu przystąpił Klasztor Ojców Franciszkanów w Smardzewicach. Na podstawie Regulaminu Konkursu Lasów Państwowych pn. "Drewno jest z lasu", Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora Centrum Lasów Państwowych dokonała wyboru wniosku na tej podstawie, otrzymaliśmy dotacje. Dzięki przyznanym środkom będzie prowadzona renowacja drewnianego kościoła pw. Św. Wacława w Treście. Kościół ten pochodzi z XVIII wieku, zabytkowy jest bardzo cennym przykładem XVIII- wiecznej architektury drewnianej. Świątynia posiada wyjątkowe wartości historyczne i jest jedną z większych atrakcji turystycznych w regionie. Obiekt pełni ważna rolę społeczno-kulturalną. Kościół pw. Św. Wacława jest obiektem szczególnym dla podtrzymania i rozpowszechniania polskiej tradycji narodowej oraz ma szczególne znaczenie odnoszące się do wzmocnienia tożsamości lokalnej i regionalnej.

Zaświadczenie uczestnictwa w programie Drewno jest z lasu.

Pielgrzymka

Nasza parafia organizuje samolotową pielgrzymkę do Włoch w dniach 19-26 kwietnia 2023 roku. Zachęcamy do zapoznania się z programem. Aby wyświetlić program kliknij tutaj.

STANOWISKO RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WOBEC DZIAŁAŃ JANA PAWŁA II ODNOSZĄCYCH SIĘ DO PRZESTĘPSTW SEKSUALNYCH WOBEC MAŁOLETNICH

Aby przeczytać dokument kliknij tutaj.

Jubileusze 50-lecia Małżeństwa

30 listopada 2022 r. w sanktuarium św. Anny dwadzieścia par z naszej gminy, przeżywały jubileusz 50-lecia zawarcie sakramentu małżeństwa. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz parafii o. Mariusz Kapczyński. Podczas Mszy św. jubilaci odnowili swoje przyrzeczenie małżeńskie.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Jubilaci stojący twarzami do siebie w rzędzie. Dwoje jubilatów odnawiających swoje przyrzeczenia małżeńskie w obecności o. Mariusza Kapczyńskiego.

Poświęcenie ołtarzy

Jak można zaobserwować, w ostatnich dwóch latach dzięki dotacjom z gminy, powiatu i województwa jak również dzięki ofiarom składanym przez Parafian, zostały odnowione we wnętrzu kościoła ołtarze: św. Onufrego, św. Jakuba, Matki Bożej Pocieszenia, Matki Bożej Różańcowej oraz zabytkowa ambona. 20 listopada, podczas Mszy św. o godz. 12.00, odbyło się poświęcenie odnowionych ołtarzy oraz ambony. Aktu poświęcenia dokonał Wikariusz naszej Prowincji zakonnej - o. Mirosław Bartos.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Ksiądz Proboszcz kadzący ambonę. Przed amboną stoi dwóch ministrantów ze świecami. Po lewej stronie stoją kolejni ministranci. Ministranci wchodzący do kościoła z kadzidłem i Krzyżem. Po lewej stronie na pierwszym planie chrzcielnica. W tle w ławkach stoją wierni.

Październik 2022 rok

Dzień Papieski

16 października w niedziele w Dzień Papieski w kaplicy w Treście-Twardej po Mszy św. o godz. 9.30 odbył się koncert maryjno - patriotyczny przygotowany przez zespół folklorystyczny Sami Swoi. Po koncercie Koło Gospodyń z Twardej dla wszystkich przybyłych gości przygotowało poczęstunek.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Ludzie w strojach ludowych stojący na trawie.

Zaproszenie na kurs "Emaus"

Jeśli chcesz spróbować wejść w relację ze Słowem Bożym jako Osobą, jeśli pragniesz poznawać i rozumieć Pismo Święte, jeśli szukasz Jezusa we współczesnym świecie, w Twoim otoczeniu - ten kurs jest dla Ciebie. Nauczy Cię kierowania się Słowem Bożym w codziennym życiu i pokaże Ci jego skuteczność.

Na kursie Emaus odnajdziesz Jezusa w Słowie Bożym i rozkochasz się w Nim. To spotkanie wzbudzi w Tobie zapał do czytania Pisma Świętego. Tak jak uczniowie z Emaus ruszyli w drogę ze zmartwychwstałym Jezusem, tak samo Ty możesz iść tą drogą, aby On sam wyjaśniał Tobie Pisma, aby przemienił Ciebie w świadka, który osobiście spotkał Zmartwychwstałego Pana, świadka obecności Boga żyjącego. Kurs Emaus to czas spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym, który chce swoją miłością i pokojem na nowo rozpalać zniechęcone i rozczarowane ludzkie serca. To czas dający możliwość pogłębienia relacji z Bogiem obecnym w Jego Słowie. Uczestnikami kursu mogą być tylko osoby pełnoletnie.

Termin:
28-30 października 2022 r.

Rozpoczęcie: 28 października (piątek) o godz. 18.00 (msza święta). Zakończenie: 30 października (niedziela) ok. godz. 13.00

Sposoby zapisywania się na rekolekcje:

  • Telefonicznie: 660-928-776 lub 697-981-077
  • pocztą elektroniczną: mariasmardz@vp.pl

Wrzesień 2022 rok

Misje parafialne

Misje to szczególny rodzaj rekolekcji otwartych (publicznych), które przeprowadza się co 10 lat dla całej parafii celem umocnienia i odnowienia życia wiary. To też czas szczególnego myślenia razem z Panem Bogiem. On chce myśleć z nami i chce, żebyśmy myśleli z Nim. To jest pierwsza rzecz - pomyśleć. Po drugie: jest to czas otwarcia przed Bogiem.
Misje powinny uspokoić serca parafian i uświadomić im, że są kochani przez Boga. Jeżeli dobrze się wyspowiadają i szczerze przyjmą Jezusa w Komunii Świętej, jeżeli powiedzą sobie: moje życie jest w rękach Pana Boga i jeżeli ofiarują to życie Jezusowi przez serce Maryi, to nie ma nic piękniejszego, nic bardziej uszczęśliwiającego. W ten czas przeżywania wiary wprowadzili nas w tym roku Misjonarze Świętej Rodziny. Przez cały tydzień uczyli nas, abyśmy w swoim życiu zawsze Jezusa stawiali na pierwszym miejscu i nigdy Mu się nie sprzeciwiali. Bogu niech będą dzięki za ten czas łaski i duchowego umocnienia.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Trzech Księży stojących przy Ołtarzu w zielonych ornatach. Rodziny stojące przed Ołtarzem w półokręgu. Pośrodku klęczy Ksiądz.

Odpust św. Wacława

W niedzielę, 25 września 2022 r. w kaplicy św. Wacława w Treście-Twardej odbył się odpust św. Wacława, męczennika. Liturgię Mszy Św. ubogacił swoim śpiewem zespół folklorystyczny Sami Swoi. Po Mszy Św. Koło Gospodyń z Tresty zorganizowało poczęstunek.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Misje święte

Według przepisów Kościoła Katolickiego, obowiązkiem każdej parafii jest przeprowadzenie Misji Parafialnych. Misje były i są szczególnym wydarzeniem dla Parafii. Ich celem jest:

- umocnienie i odnowienie życia wiary,
- odnowa więzi z Bogiem,
- odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego oraz przyrzeczeń sakramentu małżeństwa,
- ponowne odkrycie tajemnicy sakramentów, które są zawsze znakiem miłości Boga do człowieka,
- przyjęcie do swojego życia Jezusa jako Pana i Zbawiciela.

Misje przeprowadzą je Ojcowie Misjonarze Świętej Rodziny, w dniach od 24 września do 2 października włącznie. Gorąco zachęcamy Parafian do wzięcia udziału w tych ćwiczeniach duchowych.
Aby wyświetlić program Misji świętych kliknij tutaj.

110 - lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Smardzewicach

Są zawsze tam, gdzie ich potrzeba... Ratują to, co inni spisali już na straty... Często jako pierwsi zjawiają się na miejscu wypadków drogowych... Walczą z żywiołami i usuwają ich skutki... To oni ochotniczo lecz z trudem i wysiłkiem pokonują przeszkody i opory... Strażacy, to o nich mowa, świętowali jubileusz 110-lecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Smardzewicach. Święto strażaków rozpoczęto od Mszy Świętej w kościele parafialnym pw. św. Anny. Po zakończonej Mszy Świętej rozpoczęła się kolejna część wydarzenia - uroczysty przemarsz i apel z udziałem mieszkańców oraz zaproszonych gości.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

strażacy w mundurach stojący ze sztandarami w kościele

Sierpień 2022 rok

Dożynki parafialne

W niedzielę 28 sierpnia odbyły się w naszej parafii dożynki. Rolnicy dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory i prosili o dalsze błogosławieństwo, podczas modlitw dożynkowych. Tradycyjnie mieszkańcy parafii ubrali się w swe piękne, ludowe stroje. Podczas tego dnia Mszę świętą odprawił proboszcz o. Mariusz Kapczyński, który również wygłosił kazanie.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Proboszcz Mariusz Kapczyński stojący z kobietami w strojach ludowych wraz z dożynkowym wieńcem. Po prawej stronie stoi mężczyzna w garniturze trzymający chleb. dary złożone przed Ołtarzem, takie jak warzywa, owoce i miody

Zapraszamy na festyn

Lipiec 2022 rok

Odpust św. Anny

Ojciec przewodniczący Mszy Świętej przy Ołtarzu świętej Anny.

W dniu 26 lipca wypada w naszej parafii uroczystość odpustowa św. Anny, patronki parafii i Sanktuarium. Msze święte były sprawowane jak w każdą niedzielę, w których brali udział liczni parafianie jak też przyjezdni goście. Kaznodzieją odpustowym w tym roku był O. Mirosław Jaremczuk, z Klasztoru Ojców Franciszkanów z Łodzi Łagiewnik. O godzinie 12.00 miała miejsce suma odpustowa, której przewodniczył kaznodzieja wraz z innymi kapłanami gośćmi, którzy przyjechali na uroczystość. Po Mszy świętej miała miejsce procesja Eucharystyczna wokół placu kościelnego. Na zakończenie odśpiewane zostało dziękczynne Te Deum i główny celebrans udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Pielgrzymka rowerowa

16 lipca została zorganizowana pielgrzymka rowerowa do Sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannie. Rano sprzed klasztoru piętnastoosobowa grupa ruszyła do Sanktuarium. Po przyjeździe została odprawiona Msza św. w intencji pielgrzymów, a po Mszy św. grill. Późnym popołudniem byliśmy w Smardzewicach.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

grupa pielgrzymkowa na schodach przed Sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannie

Czerwiec 2022 rok

Pielgrzymka szlakiem św. Jana Pawła II

W dniach 10-12 czerwca 2022 r. udaliśmy się na trzydniową autokarową pielgrzymkę szlakiem św. Jana Pawła II programie pielgrzymki: Kraków- Łagiewniki, Zakopane, Kalwaria Zebrzydowska i Wadowice.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

grupa pielgrzymkowa na schodach przed kościołem w Zakopanem Wnętrze kościoła z ogromnym, wielobarwnym witrażem na ścianie za Ołtarzem. W centrum figura Maryi.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Ludzie idący w procesji Bożego Ciała - kobiety w ludowych strojach, mężczyźni niosący sztandary, obok idący zakonnik.

W tym roku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwana Bożym Ciałem była obchodzona 16 czerwca. Uroczystą Mszę świętą w naszym kościele odprawiliśmy o godzinie 10.30, której przewodniczył Ojciec Zbigniew Korol. On również wygłosił okolicznościowe Słowo Boże. Po Mszy świętej wyruszyliśmy z procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Maj 2022 rok

Msza św. prymicyjna

We wtorek - 31 maja o godz. 18.00, w liturgiczne święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ojcowie, którzy 15 maja w Łodzi-Łagiewnikach otrzymali święcenia kapłańskie, sprawowali Mszę św. prymicyjną. Po Mszy św. neoprezbiterzy udzielili wszystkim obecnym błogosławieństwa i rozdali pamiątkowe obrazki.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Trzech Neoprezbiterów modlących się przy Ołtarzu w ornatach z błękitnymi akcentami. Neoprezbiterzy wykonującu gest nałożenia rąk na wiernych.

Sakrament Bierzmowania

29 maja w naszej parafii odbyła się uroczystość bierzmowania młodzieży klas ósmych. Sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej udzielił Ordynariusz Diecezji J.E. Ks. biskup Marek Solarczyk.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Uśmiechający się Ks. biskup Marek Solarczyk w złotym ornacie. Bierzmowana młodzież stojąca przy Ołtarzu wraz z Kapłanami.

Koncert Pieśni Maryjnych

8 maja, w naszym Sanktuarium św. Anny odbył  się Koncert Pieśni Maryjnych. Wszystkich zebranych powitał proboszcz parafii ojciec Mariusz Kapczyński. Podczas koncertu mogliśmy wysłuchać przepięknych pieśni maryjnych zespołów z naszej gminy: "Ciebłowianie", "Sami Swoi", "Smardzewianie", "Kalina" oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Unewla.

Koncert Zespół Pokój i Dobro

1 maja w naszej parafii gościliśmy franciszkański Zespół Pokój i Dobro z Łodzi Łagiewnik. Bracia Klerycy grali podczas wszystkich Mszy Świętych, a o godz. 16.00 wykonali godzinny koncert.

Kwiecień 2022 rok

Triduum Paschalne

Trzy święte dni przed Wielkanocą, na które składają się Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota nazywamy Triduum Paschalnym.

Wielki Czwartek
Wielki Czwartek to dzień upamiętniający Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus zapowiedział swoją bliską śmierć.
Aby zobaczyć galerię zdjęć z Wielkiego Czwartku, kliknij tutaj.

Ministranci wchodzący do kościoła ze świecami oraz krzyżem zasłoniętym puprurową narzutą. Kapłan okadzający ołtarz w asyście dwóch ministrantów.

Wielki Piątek
Wielki Piątek to dzień, żałoby i skupienia, upamiętniający śmierć Jezusa na krzyżu. W ten dzień nie odprawia się Najświętszej Eucharystii.
Aby zobaczyć galerię zdjęć z Wielkiego Piątku, kliknij tutaj.

Kapłan leżący na dywanie przed ołtarzem. Po bokach ministranci oraz pozostali kapłani. Grób Pański - na imitacji skały postawiony jest Najświętszy Sakrament. Po lewo figura Jezusa pod krzyżem przyozdobionym kwiatami.

Wielka Sobota
Wielka Sobota jest dniem ciszy i adoracji Najświętszego Sakramentu. W ten dzień, święci się pokarmy na wielkanocny stół. W godzinach wieczornych odprawiona jest Liturgia Wigilii Paschalnej.
Aby zobaczyć galerię zdjęć z Wielkiej Soboty, kliknij tutaj.

Kapłan dokonujący poświęcenia ognia oraz Paschału w asyście kilku ministrantów oraz zakonników. Siedmiu kapłanów odprawiających Mszę Świętą przy ołtarzu. Przed ołtarzem ustawione są przyniesione dary.

Rezurekcja
Rezurekcja - Pan Zmartwychwstał, prawdziwie Zmartwychwstał Alleluja.
Aby zobaczyć galerię zdjęć z Rezurekcji, kliknij tutaj.

Kobiety oraz mężczyźni w strojach ludowych niosący sztandary w Procesji Rezurekcyjnej. Kapłan niosący Najświętszy Sakrament w asyście ministrantów oraz strażaków.

Życzenia Wielkanocne

Aby zobaczyć życzenia, kliknij tutaj.

Triduum Paschalne

plakat z harmonogramem Triduum Paschalnego oraz na Święta Wielkanocne - w lewym górnym rogu obrazek z Jezusem ukrzyżowanym oraz zmartwychwstałym

Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic

Kolejny raz po Mszy św. wieczornej, w piątek przed niedzielą Palmową wyruszyliśmy na ulice naszej parafii, aby przejść Drogą Krzyżową. W ten sposób daliśmy świadectwo wiary.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Wierni wyruszający w Drogę Krzyżową. Na pierwszym planie zakonnicy niosący krzyż. W tle klasztor w Smardzewicach. Ministrant trzymający pionowo krzyż. Obok ksiądz czytający rozważania stacji. W tle wierni.

Droga Krzyżowa

W piątek 8 kwietnia, odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami naszej Parafii: Wesołą, Główną, Piliczną, Łąkową, Ogrodową, Piliczną i Główną. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się po Mszy św. o godz. 18.00. Na to nabożeństwo przynosimy ze sobą świece lub lampiony. Porządek niesienia Krzyża i prowadzenia rozważań będzie następujący:

Stacja I - Zakonnicy
Stacja II - Pracownicy Gminy
Stacja III - Strażacy
Stacja IV - Górnicy
Stacja V - Leśnicy
Stacja VI - Pracownicy oświaty
Stacja VII - Ministranci i Schola
Stacja VIII - Młodzież przygotowująca się do Bierzmowania
Stacja IX - Przedstawiciele mieszkańców Smardzewic
Stacja X - Przedstawiciele mieszkańców Celestynowa
Stacja XI - Przedstawiciele mieszkańców Twardej
Stacja XII - Przedstawiciele mieszkańców Tresty
Stacja XIII - Przedstawiciele mieszkańców Unewla
Stacja XIV - Przedstawiciele mieszkańców osiedla Białej Góry.

plakat z ogłoszeniem o Drodze Krzyżowej ulicami Smardzewic. Niebieska kolorystyka, w tle Jezus niosący krzyż.

Marzec 2022 rok

Rekolekcje Wielkopostne

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem Rekolekcji i oczywiście do aktywnego udziału.

plakat z harmonogramem rekolekcji - w tle krzyż błękitne niebo oraz chmury

Styczeń 2022 rok

Koncert kolęd

16 stycznia po Mszy św. o godz. 10.30 odbył się koncert zespołu Smardzewianie oraz mali Smardzewianie. Była to okazja, aby posłuchać kolęd, pastorałek oraz utworów bożonarodzeniowych.

2021 rok

Grudzień 2021 rok

Boże Narodzenie

Jak co roku, stanęła żywa szopka bożonarodzeniowa. Po raz pierwszy taką szopkę zorganizował w 1223 r. we włoskim Greccio św. Franciszek z Asyżu. Chciał w ten sposób pokazać prostotę, ubóstwo i pokorę, które towarzyszyły przychodzącemu na świat Chrystusowi. Najważniejsi w szopce są Pan Jezus, Maryja i św. Józef, ale dużą popularnością cieszyły się zwierzęta.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Ołtarz przyozdobiony dwiema wysokimi choinkami po bokach oraz kwiatami - Gwiazdami betlejemskimi. Przed Stołem Eucharystyczym znajduje się figurka Jezusa umiejscowiona w kwiatach.

Pasterka

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w całym roku liturgicznym. Wszyscy przeżywamy w tych dniach tajemnicę narodzenia Jezusa Chrystusa. W wigilijną noc, równo z wybiciem północy, rozpoczęła się Pasterka. Mszy św. przewodniczył Ojciec Prowincjał Grzegorz Bartosik.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Pięciu Księży w złotych ornatach celebrujących Mszę Świętą przy ołtarzu. Przed Stołem Eucharystyczym znajduje się figurka Jezusa umiejscowiona w czerwonych kwiatach - Gwiazdach betlejemskich. Po lewo w tle choinka oraz ministranci. Sześciu mężczyzn na chórze grających na instrumentach dętych.

Harmonogram Mszy św. kolędowych dla poszczególnych miejscowości i ulic w parafii św. Anny

Aby zobaczyć harmonogram, kliknij tutaj.

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!

Aby zobaczyć życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, kliknij tutaj.

Żywa Szopka

Wszystkie rodziny naszej parafii, gości i przyjaciół zapraszamy odwiedzenia Żywej Szopki. Szopka przy naszym kościele będzie dostępna od 24 grudnia do 28 grudnia włącznie.

zdjęcie figur w Szopce wraz z ogłoszeniem o jej dostępności

Św. Mikołaj

5 grudnia w niedzielę po Mszy św. o godz. 10.30 przybył do naszej parafii św. Mikołaj Biskup, aby obdarować wszystkie dzieci drobnym upominkiem.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Św. Mikołaj rozdający dzieciom prezenty w kościele. Po jego prawej stronie stoi franciszkanin z koszykiem.

Rekolekcje adwentowe

Tradycyjnie w trzecią Niedzielę Adwentu tj. od 12 grudnia w naszym kościele rozpoczniemy parafialne rekolekcje adwentowe, które będą trwały do wtorku włącznie, są one naszym przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia. Rekolekcje wygłosi ks. Jacek Pędziwiatr. Zapraszamy!

Październik 2021 rok

Koncert Patriotyczno - Religijny

W niedzielę 24 października odbył się koncert patriotyczno - religijny zespołu Fakiry pod hasłem "Dziękujemy za wolność". Podczas koncertu były wykonane pieśni, które zostały napisane w momentach trudnych i przełomowych dla Polaków, takich jak powstania narodowe oraz I i II wojna światowa.

Poświęcenie tablicy

17 października podczas Mszy św. o godz. 12.00, odbyła się uroczystość poświęcenia tablicy pamiątkowej poprzedniego proboszcza śp. + o. Marka Zienkiewicza. Uroczystości przewodniczył Prowincjał Prowincji zakonnej - o. Grzegorz Bartosik, który odprawił Mszę św. w intencji śp. + ojca Marka.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Kurs Ewangelizacyjny Nowe Życie

W dniach od 8 do 10 października w naszej parafii w odbędzie się kurs ewangelizacyjny Nowe Życie, który poprowadzi Szkoła Ewangelizacji z Chełma. Kurs zawiera prosty przekaz Dobrej Nowiny skierowany do współczesnego człowieka. W czasie spotkań można uzyskać odpowiedź na następujące pytania: Kto kocha Cię nieustannie? Kto rani Twoje serce i Kto jest rozwiązaniem Twoich problemów? Prowadzony będzie przez kapłana jak i osoby świeckie. Kurs rozpocznie się w najbliższy piątek Mszą św. o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.
Aby otworzyć ulotkę w nowej karcie, kliknij tutaj.

Pielgrzymka parafialna

W dniu 2 października 2021 r. odbyła się jednodniowa parafialna pielgrzymka autokarowa do Gidl - sanktuarium maryjnego, Górę św. Anny - sanktuarium św. Anny oraz na Jasną Górę. Modlitwa, wzajemne rozmowy, zwiedzanie, dobry humor wpłynęły znacznie na ubogacenie duchowe uczestników pielgrzymki.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Skała z figurką św. Maryi w zagłębieniu oraz z ołtarzem w większym zagłębieniu, do którego prowadzą schody. Po schodach wchodzą ludzie. Za skałą widoczne dwa budynki. Zdjęcie grupowe uczestników pielgrzymki. W tle wysoka wierza kościelna oraz budynki.

Sierpień 2021 rok

Dożynki

W niedzielę 29 sierpnia na Mszy św. o godzinie 12.00 odbyły się uroczystości dożynkowe. Dziękowaliśmy za plony ziemi oraz prosiliśmy o dalsze błogosławieństwo Boże. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii o. Mariusz Kapczyński. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali na te uroczystości wieńce, chleby oraz dary w procesji dożynkowej.
Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

ludzie idący do kościoła z wieńcami oraz darami - ubrani w stroje ludowe oraz garnitury Wieńce stojące obok Ołtarza. W tle proboszcz o. Mariusz Kapczyński.

Czerwiec 2021 rok

Koncert zespołu Smardzewianie

27 czerwca w naszej parafii po Mszy św. o godz. 12.00 odbył się koncert w zespołu Smardzewianie z okazji Dnia Matki oraz Dnia Ojca. Zapraszamy do odsłuchania.

Sakrament Bierzmowania

błogosławiący biskup Turzyński, w tle pozostali księża, jeden trzymający pastorał biskupa

6 czerwca podczas Mszy św. o godz. 12.00 i 13.30 młodzież naszej Parafii otrzymała sakrament bierzmowania z rąk Ks. Biskupa Piotra Turzyńskiego. Młodzieży, życzymy, aby obficie rozlały się w ich sercach dary Ducha Świętego.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Wizytacja Kanoniczna

Jednym z bardzo ważnych wydarzeń każdej wspólnoty parafialnej jest - przewidziana w prawie Kościoła - wizytacja kanoniczna przeprowadzana przez Ordynariusza diecezji lub w Jego imieniu. W naszej parafii taka wizytacja odbyła się 6 czerwca 2021. Z tej okazji gościliśmy w naszej wspólnocie Księdza Biskupa Piotra Turzyńskiego - biskupa pomocniczego Diecezji Radomskiej.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

biskup Turzyński witający się z księdzem Proboszczem przy wejściu do kościoła, obok stojący ministrant

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa

Dnia 3 czerwca obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa. Centralnej Mszy św. o godzinie 10.30 przewodniczył i kazanie wygłosił o. Proboszcz Mariusz Kapczyński. Po Mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, która zakończyła się na placu kościelnym. Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tej uroczystości serdecznie dziękujemy.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

księża oraz ministranci wychodzący z Najświętszym Sakramentem z kościoła dziewczynki sypiące kwiaty przed Naświętszym sakramentem, wokół idący ludzie

Maj 2021 rok

Pierwsza Komunia św.

15 maja grupa dzieci z naszej parafii po długim okresie przygotowań pierwszy raz w swoim życiu przyjęła sakrament Komunii świętej. Wszystkim dzieciakom życzymy, aby każda niedziela była dla nich od tej pory wspaniałą ucztą, podczas której będą przyjmować Jezusa do swojego serca.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

grupa dzieci w albach z księżmi oraz mamami stojąca przy ołtarzu grupa dzieci w albach wraz z rodzicami stojąca przed kościołem

Nowi ministranci

Z wielką radością 9 maja 2021 roku nasza wspólnota parafialna powitała w gronie Służby Liturgicznej nowych ministrantów. Obrzęd przyjęcia miał miejsce podczas Mszy Świętej o godz. 10.30 i dokonał go o. Proboszcz z o. Rafałem - opiekunem ministrantów.

Przygotowanie do posługi ministranta rozpoczęło się rok temu. W tym czasie chłopcy uczestniczyli w spotkaniach przygotowujących. W ich trakcie zapoznali się z przedmiotami liturgicznymi oraz posługą ministranta w trakcie Mszy Świętej. Zwieńczeniem ich zapału i podjętych wysiłków było uroczyste przyjęcie ich do grona ministrantów poprzez błogosławieństwo Ojca Proboszcza i symboliczne nałożenie komży i odznaki ministranckiej.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Msza św. w intencji OSP

W niedzielę 2 maja podczas Mszy św. o godz. 13.30 za wstawiennictwem św. Floriana - Patrona Strażaków, modliliśmy się w intencji: Druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej z naszej parafii, za ich rodziny oraz za zmarłych Strażaków. Za posługę i całego dobro jakie wnoszą w życie parafii Strażacy serdecznie dziękujemy.
Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Kwiecień 2021 rok

Jerycho Rodzin

W dniu 11 kwietnia 2021 roku, rozpoczęliśmy w naszej diecezji Jerycho Rodzin. Od Niedzieli Miłosierdzia do Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, przez 32 tygodnie, będzie trwała modlitwa w kolejnych dekanatach, parafiach, naszych rodzinach. W czwartek i piątek tj. 22-23 kwietnia, w naszej parafii odbyło się czuwanie modlitewne, które trwało nieprzerwanie przez całą dobę. Nabożeństwo rozpoczęliśmy w czwartek Mszą św. o godz. 18.00. O godz. 21.00 odbył się Apel Jasnogórski. Natomiast o godz. 24.00 odprawiliśmy Msze św. w intencji rodziców i dzieci z naszej parafii. Jerycho Rodzin zakończyliśmy w piątek Mszą św. o 16.00. Podczas tej Mszy św. odmówiliśmy Akt Zawierzenia Rodzin Świętej Rodzinie.

Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Triduum Paschalne

Msza św. Wieczerzy Pańskiej

Wieczorna liturgia Wielkiego Czwartku ukazuje Ostatnią Wieczerzę Chrystusa spożywaną w wieczerniku z uczniami na dzień przed męką. Podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus ustanawia dwa sakramenty: Eucharystię i Kapłaństwo. Po Eucharystii kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do specjalnej kaplicy - ciemnicy, co symbolizuje modlitwę Chrystusa w Ogrójcu.
Aby zobaczyć galerię zdjęć z Wielkiego Czwartku, kliknij tutaj.

Pięciu Kapłanów odprawiających Mszę Świętą przy ołtarzu. Krzyże zasłonięte purpurowym nakryciem. Kapłan okadzający ołtarz w asyście dwóch ministrantów.

Liturgia Wielkiego Piątku

Wielki Piątek to dzień zadumy, w którym rozważa się mękę Chrystusa. Milczą dzwony i organy. Mimo surowości, cała liturgia, choć poważna, przepełniona jest nadzieją. W tym bowiem dniu dokonało się zapowiadane od tysiącleci przez proroków zbawienie ludzkości. Została przelana na krzyżu Krew Chrystusa, przez którą nasze grzechy są odpuszczone. Tego dnia nie odprawia się Mszy Świętej, spotykamy się w kościele na liturgii słowa, uroczystej modlitwa powszechnej, adoracji krzyża a także Komunii świętej. Obrzędy kończą się przeniesieniem Eucharystii do Bożego Grobu i adoracyjnym czuwaniem.
Aby zobaczyć galerię zdjęć z Wielkiego Piątku, kliknij tutaj.

Kapłan odsłaniający krzyż, zasłonięty puprurową narzutą w asyście dwóch ministrantów z akolitkami. Straż stojąca przy Grobie Pańskim.

Wigilia Paschalna

Mszę św. rozpoczyna Liturgia Światła: poświęcenie ognia i paschału, wniesienie zapalonego paschału do świątyni. Kolejną częścią jest Liturgia Słowa, która ukazują Boży zamysł miłości zapisany w księgach Starego i Nowego Testamentu, którego wypełnieniem stała się ofiara Jezusa Chrystusa. Trzecią częścią jest Liturgia Chrzcielna: poświęcenie wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń Chrztu św. i uroczyste odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych. Po zakończeniu rozpoczyna się Liturgia Eucharystyczna. Uroczystości kończy Procesja Rezurekcyjna - Chrystus Zmartwychwstał!!!
Aby zobaczyć galerię zdjęć z Wielkiej Soboty, kliknij tutaj.
Aby zobaczyć galerię zdjęć z Procesji Rezurekcyjnej, kliknij tutaj.

Kapłan dokonujący poświęcenia ognia oraz Paschału w asyście kilku ministrantów. Procesja Rezurekcyjna wychodząca przed kościół wraz z Najświętszym Sakramentem.

Marzec 2021 rok

Konkurs Palm Wielkanocnych

28 marca w Niedzielę Palmową w naszej parafii odbyło się rozwiązanie konkursu na najładniejszą i najwyższą Palmę Wielkanocną. W konkursie wzięło udział 15 palm. Najwyższa palma liczyła 285 cm.

Jury oceniło palmy według następującej kolejności:

  1. Agnieszka i Alina Grałek
  2. Julian Wiktorowicz i Regina Daroch
  3. Zofia i Kanna Kuśmierczak
Wyróżnienie: Mateusz Sońta

Nagrody pocieszenia:

Apolonia Wawrzyniak
Karolina Wojtaszek
Klasa 4 b
Maria Nielepkowicz
Magdalena Składowska
Alan i Lila Magiera
Jerzy Jasutowicz

Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.
Aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij tutaj.

Palmy Wielkanocne wystawione przy ołtarzu bocznym

Styczeń 2021 rok

Modernizacja źródła ciepła w oparciu o montaż 2 instalacji pomp ciepła dla budynków Klasztoru i Domu Rekolekcyjnego Ojców Franciszkanów w Smardzewicach wraz budową mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 17,98 KWp na potrzeby grzewcze

W celu zobaczenia dokumentu kliknij tutaj.

Koncert zespołu Smardzewianie

24 stycznia po Mszy św. o godz. 12.00 odbył się koncert zespołu Smardzewianie. Była to okazja, aby posłuchać kolęd, pastorałek oraz utworów bożonarodzeniowych.

2020 rok

Grudzień 2020 rok

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w całym roku liturgicznym. Wszyscy przeżywamy w tych dniach tajemnicę narodzenia Jezusa Chrystusa. W wigilijną noc, równo z wybiciem północy, rozpoczęła się Pasterka. Mszy św. przewodniczył Ojciec Prowincjał Grzegorz Bartosik.

Listopad 2020 rok

Transmisja Mszy św. pogrzebowej o. Marka
Różaniec Do Granic Nieba

Październik 2020 rok

Pielgrzymka do Niepokalanowa

10 października odbyła się pielgrzymka rodziców i dzieci pierwszokomunijnych do Niepokalanowa, które w tym roku pierwszy raz przyjęły komunię św. do swojego serca. Centralnym wydarzeniem była Eucharystia w kaplicy św. Maksymiliana. Ponadto zwiedziliśmy: muzeum św. Maksymiliana, Radio Niepokalanów, ochotniczą straż pożarną oraz pałac w Nieborowie.

Transitus - przejście św. Franciszka

3 października jest dniem wyjątkowym dla wszystkich, którym bliski jest św. Franciszek z Asyżu. To właśnie wieczorem tego dnia Asyżanin odszedł do Pana. Od wieków na pamiątkę śmierci św. Franciszka obchodzone jest specjalne nabożeństwo Transitus.

Wrzesień 2020 rok

Pierwsza Komunia Święta

W dniu 19 września o godz. 10.00 w naszej parafii miała miejsce Pierwsza Komunia Święta. Mszy Świętej przewodniczył proboszcz o. Mariusz Kapczyński. Uczestniczyliśmy w pięknej uroczystości podczas, której dzieci po raz pierwszy przyjęły Pana Jezusa do swoich serc.

Sierpień 2020 rok

Dożynki, wprowadzenie nowego proboszcza

W niedzielę 30 sierpnia na Mszy św. o godz. 12.00 odbyły się uroczystości dożynkowe. W czasie Eucharystii dziękowaliśmy Bogu za tegoroczne plony ziemi oraz modliliśmy się o to by nigdy nie zabrakło nam chleba. W tym dniu również miało miejsce uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza parafii - o. Mariusza Kapczyńskiego.

Lipiec 2020 rok

Odnowiony ołtarz i obraz św. Anny

W 2019 roku związku ze zbliżającą się rocznicą 400-lecia Objawienia się św. Anny w Smardzewicach, podjęta została decyzja o odrestaurowaniu głównego ołtarza i obrazu św. Anny w naszym kościele, które został wzniesiony na pamiątkę Objawienia. Po rocznych pracach konserwatorskich, ołtarz jak też obraz główny i inne obrazy i rzeźby świętych zostały gruntownie odnowione. W tym Jubileuszowym Roku 400-lecia objawień "nasza" św. Anna ponawia swe zaproszenie do odwiedzin Jej sanktuarium. Tym razem do pięknie odnowionej świątyni i Jej obrazu. Pewnie czuje się Ona o wiele młodsza, a my przy Niej czujemy się jak na kolanach Babci. To wspaniałe miejsce! Nawiedzając Ją dajemy Jej szansę, aby zmieniła nasze serca i nasze życie, bo Ona je dobrze zna. Zna też ogromną miłość Jezusa i Jego uległość swojej Babci. Kochajmy naszą niebieską Babcię i tulmy się do Niej z wiarą pełną ufności. Jesteśmy Jej drogimi wnukami...

Pod tym linkiem możemy obejrzeć niektóre fragmenty ołtarza i obrazu, przed i po renowacji
Jubileusz 400-lecia Objawienia się św. Anny w Smardzewicach (1620-2020) - dalszy ciąg zdjęć

Uroczyste obchody 400-lecia Objawienia się św. Anny w Smardzewicach miały miejsce, w niedzielę 26 lipca 2020 roku. Podczas Mszy świętej, o godzinie 12.00, której przewodniczył Ordynariusz Diecezji Radomskiej Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Henryk Tomasik. Poświęcił, gruntownie odrestaurowany ołtarz główny św. Anny jak również znajdujący się w centralnym miejscu ołtarza obraz św. Anny, patronki Sanktuarium i parafii. Zapraszamy do odwiedzenia naszego Sanktuarium

Jubileusz 400-lecia Objawienia się św. Anny w Smardzewicach (1620-2020)

Uroczyste obchody 400-lecia Objawienia się św. Anny w Smardzewicach miały miejsce, w niedzielę 26 lipca 2020 roku. Podczas Mszy świętej, o godzinie 12.00, której przewodniczył Ordynariusz Diecezji Radomskiej Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Henryk Tomasik. Poświęcił, gruntownie odrestaurowany ołtarz główny św. Anny jak również znajdujący się w centralnym miejscu ołtarza obraz św. Anny, patronki Sanktuarium i parafii. Zapraszamy do odwiedzenia naszego Sanktuarium.

2019 rok

Listopad 2019 rok

Zespół braci kleryków z Łodzi Łagiewnik w Smardzewicach - 24 listopada 2019 r.

Dzisiaj, 24 listopada br., w niedzielę, gościliśmy w naszej parafii zespół muzyczny braci kleryków z Łodzi-Łagiewnik POKÓJ I DOBRO. Bracia poprowadzili oprawę muzyczną podczas wszystkich Mszy świętych. Natomiast po południu o godz. 15.00 zagrali koncert dla parafian. Bracia przywieźli ze sobą nagraną płytę z piosenkami zespołu, które mogli nabyć parafianie. Świę

Msza święta na cmentarzu w Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada 2019 r.

Dawnym zwyczajem, w Uroczystość Wszystkich Świętych o godzinie 13.00 została odprawiona Msza święta na naszym cmentarzu grzebalnym, której przewodniczył O. Proboszcz Marek Zienkiewicz i wygłosił okolicznościowe kazanie. W koncelebrze wzięli również udział kapłani pochodzący ze Smardzewic, ksiądz Antoni Głowa z Łodzi i ksiądz Andrzej Głowa z Tomaszowa Mazowieckiego. Po Mszy świętej odbyła się procesja do pięciu stacji, gdzie również były głoszone wypominki.

Październik 2019 rok

Apel Młodych - Smardzewice 2019

 

19 października br. w naszym kościele i parafii odbył się Apel Młodych z diecezji radomskiej. Była to okazja dla młodzieży do modlitwy, spotkania i wzajemnego poznania się. Gościem specjalnym była wspólnota Mocni w Duchu z Łodzi, która poprowadziła wieczorną modlitwę i uwielbienie.

Renowacja obrazu św. Anny i ruchomych części ołtarza

 

W pracowni konserwatorskiej odbywa się renowacja obrazu św. Anny oraz ruchomych części ołtarza głównego, które zostały zdemontowane i poddane pracom konserwatorskim. Przedstawiamy kilka zdjęć z postępujących prac.

Lipiec 2019 rok

Uroczystość Odpustowa Patronki Parafii i Sanktuarium św. Anny - 26 lipca 2019 roku

W dniu 26 lipca wypada w naszej parafii uroczystość odpustowa św. Anny, patronki parafii i Sanktuarium. W tym roku był to piątek. Msze święte były sprawowane jak w każdą niedzielę, w których brali udział liczni parafianie jak też przyjezdni goście. Kaznodzieją odpustowym w tym roku był O. Ignacy Kosmana, wykładowca homiletyki w naszym Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi Łagiewnikach. Głosił słowo Boże na wszystkich mszach świętych. O godzinie 12.00o miała miejsce suma odpustowa, której przewodniczył kaznodzieja wraz z 6 innymi kapłanami gośćmi, którzy przyjechali na uroczystość. Po Mszy świętej, sumie miała miejsce procesja Eucharystyczna wokół placu kościelnego. Po powrocie do kościoła została odmówiona litania do św. Anny. Na zakończenie odśpiewane zostało dziękczynne Te Deum i główny celebrans udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Pielgrzymka do Matki Bożej Miłosierdzia w Wilnie (Litwa) - 3-6 lipca 2019 roku

W dniach 3 - 6 lipca 2019 r. miała miejsce pielgrzymka autokarowa ze Smardzewic na Litwę.

Pierwszym miejscem naszego pielgrzymowania było miasto Troki, leżące w samym sercu Parku Historycznego. Miasteczko z pięknym zamkiem Wielkich Książąt Litewskich znajdującym się na wyspie zamkowej jeziora Galve. Po zwiedzeniu zamku spacerowaliśmy uliczkami miasta z jego charakterystyczną zabudową. Zapoznawaliśmy się z tradycjami karaimów (ludność zamieszkująca Troki). Nawiedziliśmy cudowny obraz Matki Bożej Trockiej, potocznie zwany „Oczną” w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Tutaj przeżywaliśmy pierwszą Eucharystię na szlaku pielgrzymki. Następnie udaliśmy sie do do hotelu w WILNIE na obiadokolację i nocleg.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Góry Trzech Krzyży, skąd rozpościera się piękny widok na Wilno. Następnie przeżywaliśmy Mszę św. w Ostrej Bramie, gdzie króluje Matka Boże Miłosierdzia. Zwiedziliśmy Starówkę wileńską: cerkiew Świętego Ducha z relikwiami męczenników wileńskich, klasztor bazylianów wraz cerkwią Świętej Trójcy oraz celą Konrada, ratusz, zaułek gotycki z kościołem św. Anny i kościołem Bernardynów, dom w którym mieszkał Adam Mickiewicz, katedrę wileńską z kaplicą i relikwiami św. Kazimierza. Odwiedziliśmy również najstarszy i najpiękniejszy cmentarz polski na Rossie, z grobowcem matki Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego sercem, a także nagrobkami innych wybitnych Polaków zasłużonych dla Ojczyzny. Na obiadokolację udajemy się do ludowej restauracji, gdzie serwowane są regionalne tradycyjne potrawy.

Trzeciego dnia po śniadaniu, z hotelu wyjechalkismy z Wilna do Szawli na Górę Krzyży, niezwykłego sanktuarium, w którym naród litewski i pielgrzymi złożyli niezliczoną liczbę krzyży, zwaną także Świętą Górą, miejsce pielgrzymek i uroczystości religijnych oraz jedną z największych atrakcji turystycznych na Litwie, gdzie Papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki celebrował Mszę świętą. Tu przeżywaliśmy Mszę świętą w kościele franciszkańskim. Następnie w drodze do Kowna zatrzymaliśmy się w Szydłowie – litewskiej „Częstochowie“, gdzie w XVII w. odnotowano objawienie Matki Bożej, która ukazała się dzieciom pasącym owce. Mieści się tu największe litewskie sanktuarium Maryjne, które podczas swej pielgrzymki do Krajów Bałtyckich odwiedził również Jan Paweł II.

W Kownie zwiedzamy Kowieńską Starówkę, a między innymi park Santakos, miejsce, gdzie papież odprawiał Mszę świętą, kościół Trójcy Świętej wraz z byłym klasztorem Bernardynek (obecnie Seminarium Duchowne), miejsce spotkania Jana Pawła II z biskupami Litwy, archikatedrę św. Piotra i Pawła, miejsce prywatnej modlitwy papieża.

Ostatniego dnia pielgrzymowania po śniadaniu udaliśmy się indywidualna modlitwę do Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie, a następnie na Mszę świętą do Kościoła św. Ducha, która jest sprawowana przy ołtarzu Jezusa Miłosiernego.

W drodze powrotnej z Litwy, w Polsce zatrzymaliśmy się w Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej koło Augustowa. Wewnątrz kaplicy znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Studzieniczańskiej ukoronowany w 1995 r. Obok kaplicy stoi przykryta studzienka, której woda ma uzdrawiającą moc, szczególnie w chorobach oczu. Nad brzegiem jeziora znajduje się pomnik Papieża Jana Pawła II. Po pięknym i owocnym pielgrzymowaniu docieramy do Smardzewic.

Czerwiec 2019 rok

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Procesja Bożego Ciała - 20 czerwca 2019 roku

W tym roku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwana Bożym Ciałem była obchodzona 20 czerwca. Uroczystą Mszę świętą w naszym kościele odprawiliśmy o godzinie 10.30, której przewodniczył o. Magister Nowicjatu Grzegorz Kwiecień. On również wygłosił okolicznościowe Słowo Boże. Po Mszy świętej wyruszyliśmy z procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy, które znajdowały się: 1. przy ulicy Głównej, 2. przy ulicy Tomanka, 3. przy ulicy Wesołej i 4. na placu kościelnym.

Renowacja Głównego ołtarza w kościele w Smardzewicach

 W przyszłym roku przypada 400 lat od objawień św. Anny w Smardzewicach. Na ten jubileusz chcemy odrestaurować ołtarz główny naszego sanktuarium. Już wykonano ekspertyzę ołtarza przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który zalecił jego renowację, a stan obrazu św. Anny określił jako „wymagający natychmiastowej renowacji”.
    Dnia 25 kwietnia 2019 r. dokonano oględzin barokowego ołtarza głównego w pw. św. Anny z ok 1700 r., eksponowanego w prezbiterium kościoła parafialnego w Smardzewicach.
    Pochodzący z XVIII w ołtarz jest w złym stanie zachowania, zwłaszcza jego drewniana struktura zniszczona przez czynne drewnojady. Zabytek jest przemalowany - pokryty wtórnymi zbrązowiałymi lakierami, fałszującymi jego pierwotny wygląd, zbrudzony wtórnymi złoceniami, obrazy pociemniałe, zabrudzone, płótno pofałdowane z uszkodzeniami mechanicznymi i biologicznymi.
    Najcenniejszy obraz św. Anny jest przykryty sukienkami, ale w odsłoniętych partiach widoczne są przemalowania, niefachowe naprawy i niepokojące głębokie spękania i uszkodzenia warstw technologicznych.
    Z uwagi na zły stan zachowania zabytkowego ołtarza głównego, a zwłaszcza obrazu św. Anny, będącego jednym z elementów zabytkowego wyposażenia kościoła parafialnego w Smardzewicach - otrzymaliśmy zezwolenie na wykonanie proponowanych prac, ponieważ zapobiegną one zagrożeniom mogącym spowodować uszczerbek dla wartości zabytku, przyczynią sie do ochrony i zachowania zabytku w należytym stanie.
    Po wielu konsultacjach i przygotowaniach w tym tygodniu zostały już rozpoczęte prace konserwatorskie ołtarza głównego w naszym kościele.
    Prace zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy ma być wykonany w tym roku do końca listopada. Renowacji będzie podlegała górna i środkowa część ołtarza do mensy ołtarzowej. Drugi etap prac będzie obejmował dwa skrzydła boczne i mensę ołtarzową.

Maj 2019 rok

Pierwsza Komunia święta - 19 maja 2019 roku

Dzisiaj podczas Mszy świętej o godzinie 10.30, siedemnaścioro dzieci z naszej parafii przystąpiło do Pierwszej Komunii świętej. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył o. proboszcz, którzy też dzieciom po raz pierwszy udzielił Jezusa Eucharystycznego.

Kwiecień 2019 rok

Msza święta rezurekcyjna - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - 21 kwietnia 2019 roku

Dokładnie o 6 rano rozpoczęliśmy Mszę świętą rezurekcyjną, której przewodniczył 0. Ryszard Żuber oraz wygłosił okolicznościowe Słowo Boże. Liturgia rozpoczęła się przy grobie Pańskim, skąd wyruszyła procesja rezurekcyjna wokół placu kościelnego. Po powrocie sprawowana była uroczysta Eucharystia.
Po Mszy świętej rezurekcyjnej cała nasza wspólnota klasztorna spotkała się w refektarzu klasztornym na śniadaniu wielkanocnym.

 

Wielki Czwartek - Msza święta Wieczerzy Pańskiej - 18 kwietnia 2019 roku

Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00, w Wielki Czwartek rozpoczęliśmy uroczyste obchody Triduum Paschalnego. Msz świętej przewodniczył proboszcz o. Marek Zienkiewicz, który tez wygłosił homilię. Po zakończeniu Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ołtarza Ciemnicy i wystawiony do adoracji, która trwała do godziny 22.00.

Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic - piątek, 12 kwietnia 2019 roku

Tradycyjnie, w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową, odbywa się w naszej parafii Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic. W tym roku, był to piątek 12 kwietnia 2019 roku. Drogę Krzyżową rozpoczęliśmy po Mszy świętej o godzinie 18.00. W Drodze Krzyżowej wzięli udział przedstawicieli różnych grup zawodowych, którzy nieśli krzyż od stacji do stacji oraz przeprowadzili rozważania. W Drodze Krzyżowej uczestniczyli liczni parafianie.

Styczeń 2019 rok

Zima - styczeń 2019

Zima w tym roku jest bardzo kapryśna, może raczej lepiej powiedzieć bardzo zmienna. Na przemian przychodzi mróz ze śniegiem oraz odwilż i dodatnie temperatury. Mimo to udało nam się uchwycić piękno zimowego krajobrazu w naszym ogrodzie klasztornym i placu kościelnym. Było pięknie nieprawdaż?

Koncert kolęd Chóru Kameralnego z Warszawy - 13 stycznia 2019 roku

Dzisiaj o godz. 18.00 (po Mszy św. wieczornej) wystąpił w naszym kościele Chór Kameralny ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy, który wykonał koncert kolęd. Była to kolejna okazja aby posłuchać kolęd, pastorałek i utworów bożonarodzeniowych, tym razem z różnych kręgów i kultur.

Koncert Kolęd w wykonaniu Orkiestry OSP w Smardzewicach - 27 stycznia 2019 r.

W niedzielę 27 stycznia podczas Mszy św. o godz. 12.00 Eucharystię uświetniała orkiestra OSP w Smardzewicach, która po sumie zagrała koncert kolęd.

2018 rok

Grudzień 2018 rok

Koncert kolęd w wykonaniu Chóru im. Jana Pawła II z Opoczna - 30 grudnia 2018

W niedzielę, 30 grudnia w naszym kościele wystąpił z koncertem kolęd Chór im. Jana Pawła II z Opoczna.

Jasełka w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Celestynowie - 20 grudnia 2018 roku

Również w tym roku, uczniowie Szkoły Podstawowej w Celestynowie, znajdującej sie na terenie naszej parafii, wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe pod koniec okresu Adwentu a przed przerwą świąteczną w nauce. Scenariusz Jasełek przygotowała pani katechetka. Scenariusz był bardzo oryginalny, przybliżający nam tajemnicę Wcielenia Jezusa Chrystusa.

Listopad 2018 rok

Cmentarz parafialny w Smardzewicach nocą - 2 listopada 2018 roku

Jak co roku do 1 listopada cmentarze w Polsce są rozświetlone tysiącami zniczy i lampek. Podobnie jest na cmentarzu parafialnym w Smardzewicach. Chociaż jest to cmentarz niewielki to jednak z daleka było widać łunę światła nad cmentarzem.

Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada 2018 rok

Z racji uroczystości Wszystkich Świętych Msze święte sprawowaliśmy jak w niedziele z tym wyjątkiem, że dodatkową Eucharystię o godzinie 13.00 sprawowaliśmy na naszym cmentarzu parafialnym. Eucharystii przewodniczył i okolicznościowe Słowo Boże wygłosił O. Magister Nowicjatu O. Grzegorz kwiecień. Po Mszy świętej odbyła się procesja żałobna do pięciu stacji przy których modliliśmy się za zmarłych.

Październik 2018 rok

Wymiana okien w kościele - październik 2018 rok

W dniach od 22 do 27 października br. trwały prace przy wymianie okien w kościele.  Konieczność wymiany okien wynikała z powodu pogarszającego się ich stanu technicznego. Mamy w kościele okna w metalowej oprawie. Stwierdzono w nich postępującą korozję metalowej oprawy. Stare okna nie spełniały już swojej funkcji. W okresie deszczowym woda dostawała się do wnętrza świątyni. Natomiast w okresie zimowym ciepło z ogrzewanego kościoła bardzo szybko uciekało na zewnątrz poprzez liczne szczeliny obramowaniach okien. Dlatego drugim powodem decyzji o wymianie okien była konieczność zadbania o dobre i właściwe dla kościoła zabytkowego możliwości ogrzania wnętrza. Istniejące okna są nieszczelne, a ponadto są tak zwanymi „zimnymi” oknami, nie mającymi żadnych parametrów izolacji termicznej, co powoduje z jednej strony wyziębienie wnętrza kościoła, a z drugiej skraplanie się wody na ich powierzchni, przy ogrzaniu kościoła. Takie skraplanie się wody na szybach jest z kolei przyczyną zawilgocenia ścian w niektórych miejscach w kościele. Przy zmianie okien zmieni się to radykalnie. Będzie także możliwość, otwierania trzech z jedenastu z nowych okien. Istniejące okna w metalowej oprawie zostały wymienione na okna drewniane z szybą scaloną, termoizolacyjną. 

Transitus - 3 października (wtorek) 2018 rok

W Wigilię uroczystości św. Franciszka z Asyżu, 3 października (wtorek), po Mszy świętej wieczornej o godzinie 18.00, odprawiliśmy specjalne nabożeństwo TRANSITUS, w którym wspominaliśmy śmierć św. Franciszka z Asyżu i jego przejście do chwały nieba.

Sierpień 2018 rok

Dożynki Parafialne - 26 sierpnia 2018 roku

W niedzielę w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej odbyły sie w naszej parafii dożynki. Rolnicy dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory i prosili o dalsze błogosławieństwo, podczas modlitw dożynkowych. Tradycyjnie mieszkańcy parafii ubrali się w swe piękne, ludowe stroje. Podczas tego dnia Mszę świętą odprawił proboszcz o. Marek Zienkiewicz, który również wygłosił kazanie.

Koncert zespołu wokalno-tanecznego z Ukrainy "Wołyńskie Słowiki" - 5 czerwca 2018

W niedzielę 5 sierpnia w naszym kościele gościł zespół "Wołyńskie Słowiki" z Łucka na Ukrainie. Zespół powstał 19 lat temu przy Towarzystwie Kultury Polskiej na Wołyniu i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych chórów na tamtej ziemi. Młodzi śpiewacy wykonali podczas koncertu polskie piosenki patriotyczne i ludowe, pieśni kościelne.

Maj 2018 rok

Demontaż krzyża z wieży kościelnej - maj 2018

Od bardzo długiego czasu na wieży kościoła w Smardzewicach widniał pochylony krzyż. W ostatnim czasie zauważono znaczne jego pochylenie. Były poważne obawy, że może spaść i spowodować uszkodzenie dachu, a nawet doprowadzić do tragedii ludzkiej. Podjęto próbę wyprostowania krzyża. Jednak okazało się, że krzyż jest w słabym stanie technicznym. Jest zgięty, a nawet u dołu pęknięty, zaś drewno, w którym był zamocowany, spróchniałe. Z tej racji podjęto decyzję o demontażu krzyża, co uczyniła w ramach interwencji Państwowa Straż Pożarna z Tomaszowa Mazowieckiego. Pragniemy jak najszybciej przywrócić krzyż na wieży kościelnej. Chcielibyśmy tego dokonać do 26 lipca br., czyli do odpustu parafialnego, na który przybywają rzesze pątników i czcicieli św. Anny.
 

Gminny koncert pieśni Maryjnych - 13 maja 2018 roku

13 maja, w święto Matki Bożej Fatimskiej, w naszym Sanktuarium św. Anny odbył  się Koncert Pieśni Maryjnych. Wszystkich zebranych powitał proboszcz parafii ojciec Marek Zienkiewicz. Podczas koncertu mogliśmy wysłuchać przepięknych pieśni maryjnych, które zaśpiewały zespoły: "Ciebłowianie" z Ciebłowic Dużych, "Sami Swoi" z Twardej, "Smardzewianie" ze Smardzewic, „Kalina” z Wąwału oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Unewla. Miłą niespodzianką był występ franciszkanina brata Piotra, który przybył do Polski z Kenii i zaśpiewał pieśń maryjną w języku suahilii. Na zakończenie wójt Franciszek Szmigiel podziękował wszystkim wykonawcom, podkreślając, że Koncert Pieśni Maryjnych był nie tylko wspaniałym przeżyciem artystycznym, ale również modlitwą skierowaną do Matki Bożej. Wszystkie zespoły otrzymały z rąk wójta i ojca proboszcza podziękowania i upominki.

Prace przy murze cmentarnym

W związku z dużymi zniszczeniami muru cmentarnego od strony ulicy Głównej, zachodzi konieczność jego częściowej wymiany na odcinku od bramy głównej na tzw. Starym Cmentarzu do bramy głównej Nowego Cmentarza. Zniszczenia powstały głównie z powodu intensywnego ruchu komunikacyjnego, w tym szczególnie, tirów o ciężkim tonażu. Zaistniała konieczność rozbiórki tej części muru. Na jego miejscu zostanie postawiony nowy mur cmentarny.

Bierzmowanie młodzieży - 3 maja 2018 roku

Dzisiaj w naszej parafii odbyła się uroczystość bierzmowanie młodzieży klas III gimnazjum. Sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej udzielił J.E. Ks. biskup Adam Odzimek. Na wstępie Eucharystii księdza biskupa powitał ojciec proboszcz Marek Zienkiewicz. W homilii, zwracając sie do kandydatów do bierzmowania ks. biskup podkreślił, że przyjmując ten sakrament, zostają obdarzeni pełnią Ducha Świętego, który ich uzdalnia do życia wpełni chrześcijańskiego i dawania świadectwo swojej wiary.

Pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego w naszym Sanktuarium św. Anny - 1 maja 2018 roku.

Już stało się tradycją, że 1. maja, każdego roku do naszego Sanktuarium przybywa piesza pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego. Pielgrzymi przybyli także tego roku. Liczni Tomaszowianie wraz ze swymi pasterzami pielgrzymowali z modlitewnymi intencjami, które przez wstawiennictwo św. Anny przedstawili Bogu w naszym Sanktuarium. O godzinie 1100 pielgrzymi uczestniczyli we Mszy świętej. Po Mszy świętej miał miejsce koncert pieśni religijnych w wykonaniu zespołu Jedno Ciało. Po koncercie pielgrzymi spożyli posiłek ufundowany przez klasztor w Smardzewicach. O godzinie 16.00 pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie majowym, po którym wyruszyli w drogę powrotną do Tomaszowa Mazowieckiego.

Kwiecień 2018 rok

 Msza święta Rezurekcyjna - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - 1 kwietnia 2018

Dokładnie o 6 rano rozpoczęliśmy Mszę świętą rezurekcyjną, której przewodniczył 0. Ryszard Żuber oraz wygłosił okolicznościowe Słowo Boże. Liturgia rozpoczęła się przy grobie Pańskim, skąd wyruszyła procesja rezurekcyjna wokół placu kościelnego. Po powrocie sprawowana była uroczysta Eucharystia.

Marzec 2018

Liturgia Wigilii Paschalnej - Wielka Sobota - 31 marca 2018

Liturgia Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę rozpoczęła się o godzinie 19.30. Przewodniczył jej o. magister nowicjatu, Grzegorz Kwiecień. Jak zwykle składała się z obrzędu światła, orędzia wielkanocnego, liturgii Słowa Bożego, obrzędu poświęcenia wody chrzcielnej i Komunii świętej. Po zakończeniu liturgii w grobie Pańskim został wystawiony do adoracji wiernych Najświętszy Sakrament. Adoracja trwała przez całą noc i miała już charakter uwielbienia Boga i dziękczynienia za zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i nasze odkupienie.

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek - 30 marca 2018

Przez cały dzień trwała adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy. O godzinie 18.00 rozpoczęła sie Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył O. Mirosław Jaremczuk, który również wygłosił okolicznościowe kazanie o Męce Pańskiej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie był adorowany przez wspólnotę klasztorną i wiernych do godziny 22.00.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej - Wielki Czwartek - 29 marzec 2018

Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00, w Wielki Czwartek rozpoczęliśmy uroczyste obchody Triduum Paschalnego. Msz świętej przewodniczył proboszcz o. Marek Zienkiewicz, który tez wygłosił homilię. Po zakończeniu Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ołtarza Ciemnicy i wystawiony do adoracji, która trwała do godziny 22.00.

Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic - 23 marca 2018 roku

Tradycyjnie w piątek, przed niedziela Palmową, o godzinie 19.00 była odprawiona Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic. Przeszła ona ulicami: Wesołą, Główną, Piliczną, Łąkową, Ogrodową, Piliczną, Główną. Krzyż nieśli jak też przygotowali rozważania i czytali je przedstawiciele poszczególnych grup parafialnych jak i mieszkańców wiosek.

2017 rok

Listopad 2017 rok

Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 Listopada 2017 roku

Znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych Kościół katolicki uroczyście wspomina 1 listopada. Uroczystość Wszystkich Świętych winna być jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. W ciągu roku niemal każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub kilku świętych znanych z imienia. Jednak ich liczba jest znacznie większa. Wiele osób doszło do świętości w zupełnym ukryciu.
Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest – wbrew spotykanym niekiedy opiniom – “Świętem Zmarłych” ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia – 2 listopada – wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.
Jednak niemniej zgodnie z tradycją w dniu 1 listopada odprawiona została odprawiona uroczysta Msza święta i godzinie 13.00 na naszym parafialnym cmentarzu grzebalnym. Mszy świętej przewodniczył i okolicznościowe Słowo Boże wygłosił ojciec proboszcz Marek Zienkiewicz. W koncelebrze wzięli udział również kapłani pochodzący z terenu naszej parafii, a dokładnie ze Smardzewic: Ks. Andrzej Głowa, ks. Antoni Głowa i O. Marek Klimecki nasz współbrat w Zakonie. Po Eucharystii miała miejsce procesja żałobna do pięciu stacji na cmentarzu z modlitwami za zmarłych z odczytaniem wypominek.

Sierpień 2017 rok

Jubileusz 650 – lecia powstania wsi Twarda

W sobotę, 26 sierpnia 2017 roku, odbyły się w naszej parafii uroczystości związane z jubileuszem 650 lat wsi Twarda. Rozpoczęły się one Mszą św. w kaplicy w Twardej (wg. liturgii o NMP Częstochowskiej), podczas której o. Rafał Rządziński wygłosił okolicznościową homilię. Następnie przy Domu Ludowym p. Maria Robak przywitała wszystkich gości i przedstawiła rys historyczny miejscowości. Znaczącym wydarzeniem było poświęcenie pamiątkowej tablicy oraz krzyża, który przypominać ma o zbawieniu jakie dokonało się dzięki Jezusowi Chrystusowi. W dalszą część obchodów 650 - lecia wpisane były występy zespołów ludowych oraz spożywanie na tą okazję przygotowanych posiłków.

Czerwiec 2017 rok

Czuwanie modlitewne przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego -  3 czerwiec 2017 rok

Dzisiaj 3, czerwca w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego odbyło się w naszym kościele czuwanie modlitewne. Rozpoczęło się o godzinie 20.00. Na program czuwania złożyły się: Apel Maryjny, Katecheza o Duchu Świętym, którą wygłosił O. Rafał Rządziński, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Modlitwa uwielbienia. Na zakończenie czuwania została odprawiona uroczysta Msza święta, której przewodniczył O. Rafał Rządziński, a okolicznościową homilię wygłosił O. Mirosław Jaremczuk.

Maj 2017 rok

Msza święta prymicyjna - 31 maj 2017 rok

W sobotę, 20 maja br., w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie miały miejsce święcenia kapłańskie diakona z prowincji warszawskiej Daniela Śliwińskiego, które otrzymał z rak JE Ks. Bpa Rafała Markowskiego – biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej. Natomiast trzech diakonów z prowincji gdańskiej, również 20 maja br. przyjęło święcenia kapłańskie we franciszkańskiej parafii w Ostródzie z rąk księdza arcybiskupa Józefa Górzyńskiego. Byli to: Mateusz Świętosławski, Karol Wesołowski i Bartłomiej Ewertowski.
Neoprezbiterzy w dniu 31 maja br. o godzinie 18.00, odprawili Mszę świętą prymicyjną w naszym kościele w Smardzewicach, gdzie jeden z nich o. Daniel Śliwiński odbywał nowicjat. Po Mszy świętej nowi kapłani udzielili uczestniczącym w Eucharystii błogosławieństwa prymicyjnego.

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej - 28 maj 2017 rok

Podczas Mszy świętej o godzinie 10.30, dzieci klas IV szkół Podstawowych, z terenu naszej parafii, obchodziły Rocznicę I Komunii świętej. Na placu przed kościołem O. Proboszcz Marek Zienkiewicz przywitał dzieci i rodziców i następnie wprowadził je do kościoła gdzie sprawował Mszę świętą dziękczynną w intencji dzieci. Wygłosił również okolicznościowe kazanie.

Pierwsza Komunia święta dzieci z parafii Smardzewice - 21 maj 2017 rok

W niedzielę podczas Mszy świętej o godzinie 10.30 dzieci klas III Szkół Podstawowych, z terenu naszej parafii, przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Uroczystą Mszę świętą, podczas której dzieci po raz pierwszy przyjęły sakrament Eucharystii, odprawił ojciec proboszcz Marek Zienkiewicz, który również wygłosił do dzieci kazanie. Na zakończenie Eucharystii dzieci otrzymały pamiątkowe obrazki.

Bierzmowanie młodzieży gimnazjalnej - 13 maj 2017 rok

W sobotę, 13 maja 2017 r., podczas Mszy świętej o godzinie 18.00, ks. bp Adam Odzimek, biskup pomocniczy diecezji radomskiej, udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży III klasy gimnazjum.

Koncert pieśni Maryjnych - 3 maj 2017 rok

W środę, 3 maja o godz. 17.00 w naszym kościele odbył się koncert pieśni maryjnych w wykonaniu zespołów ludowych: Ciebłowianie, Koła Gospodyń Wiejskich z Unewla, Sami Swoi i Smardzewianie.

Piesza pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego do Smardzewic - 1 maj 2017 rok

Już tradycyjnie 1 maja przybyła piesza pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego do naszego sanktuarium św. Anny. Pielgrzymi wyruszyli o godzinie 10.00 z przed kościoła pw. św. Antoniego. Przewodnikiem pielgrzymki był jej wieloletni organizator ksiądz proboszcz z parafii św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim Henryk Kowaliński. Przybyło razem z nim ośmiu kapłanów, którzy odprawili dla pielgrzymów Mszę świętą koncelebrowaną o godzinie 12.00. Wraz z kapłanami przybyło ponad 450 pątników. Po Mszy świętej na placu kościelnym pielgrzymi spożyli posiłek w postaci bigosu, który został ufundowany przez nasz klasztor. Po obiedzie pielgrzymi o godzinie 12.00 wzięli udział w nabożeństwie majowym, po którym udali się w drogę powrotną do swoich domów.

Kwiecień 2017 rok

Msza święta rezurekcyjna - 16 kwiecień 2017 roku

O godzinie 6.00 rano wyszliśmy na ulice naszej parafii z uroczystą procesją rezurekcyjną, ogłaszając światu wieść o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Po okrążeniu placu kościelnego i powrocie do kościoła rozpoczęła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył O. Mirosław Jaremczuk, który równie wygłosił okolicznościowe Słowo Boże.

Liturgia Wigilii Paschalnej - 15 kwiecień 2017 roku

W Wielką Sobotę o godzinie 19.30, poświęceniem ognia, rozpoczęliśmy przed kościołem, uroczystą Eucharystię Wigilii Paschalnej. Po wniesieniu, do kościoła zapalonego Paschału, symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego, zostało odśpiewane Orędzie Wielkanocne, ogłaszające światu Zmartwychwstanie Chrystusa. Uroczystej liturgii przewodniczył o. Grzegorz Kwiecień.

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek - 14 kwiecień 2017 roku

Wielkopostną Liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek rozpoczęliśmy o godzinie 18.00, której przewodniczył o. Ryszard Żuber. Składała się ona z z Czytania Słowa Bożego w tym opisu Męki Pańskiej, Modlitwy Powszechnej, Adoracji Krzyża i Komunii świętej. Na zakończenie celebracji Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego.

Msza święta Wieczerzy Pańskiej - Wielki Czwartek - 13 kwiecień   2017 roku

W Wielki Czwartek o godzinie 18.00 rozpoczęliśmy celebrację Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył o. proboszcz Marek Zienkiewicz. Okolicznościowe kazanie wygłosił O. Mirosław Jaremczuk. W czasie wieczornej Eucharystii wspominaliśmy, a zarazem upamiętnialiśmy Ostatnią Wieczerzę, jaką Chrystus spożywał ze swymi Apostołami w ostatnią noc przed męką. Wielki Czwartek to dzień ustanowienia dwóch sakramentów; Kapłaństwa i Eucharystii. Wielki Czwartek jest zatem szczególnym świętem kapłanów, którzy z pieczołowitością sprawują sakrament Eucharystii. Po Mszy świętej przedstawiciele parafian złożyli swoim duszpasterzom serdeczne życzenia z okazji ich święta oraz wręczyli symboliczną różę.

Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic 7 kwiecień 2017 rok

W piątek, 7 kwietnia już tradycyjnie odbyła się Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic. Prowadziła ona ulicami: Główną, Piliczną oraz Ogrodową. Podczas Drogi Krzyżowej nieśli Krzyż i prowadzili rozważania przedstawiciele poszczególnych grup duszpasterskich,  zawodowych oraz mieszkańcy wiosek.

Misterium Meki Pańskiej - 2017 rok

W sobotę 1 kwietnia o godz. 19.00 odbyło się w naszej świątyni premierowe przedstawienie Misterium Męki Pańskiej. Poszczególne sceny Misterium odegrali Bracia Nowicjusze, pomiędzy którymi zabrzmiały pieśni wykonane na żywo przez dziewczęta należące do parafialnej scholii: Weronikę Wysmyk, Wiktorię Jończyk, Anastazję Jończyk, Zuzannę Nojek. Akompaniament muzyczny wykonali: Paulina Grzebieniowska na instrumentach perkusyjnych, o. Rafał Rządziński na pianinie i o. Grzegorz Kwiecień na gitarze. Rolę Maryi odegrała w tym roku p. Monika Zając.

Styczeń 2017 rok

Niedziela ewangelizacyjna w parafii - 29 styczeń 2017 rok

Dnia 29 stycznia przeżywaliśmy w naszej parafii Niedzielę Ewangelizacyjną. Przybył do nas ks. Robert Grzybowski wraz z dwoma świeckimi osobami ze Szkoły Nowej ewangelizacji z Drohiczyna. Na każdej mszy św. ks. Robert mówił o potrzebie nieustannego rozwijania swojej wiary oraz o stałym pogłębianiu swej relacji z Jezusem Chrystusem. Paulina i Jarek potwierdzając te słowa podzielili się swoim osobistym doświadczeniem miłości Boga.
Praktyczną odpowiedzią na głoszone Słowo jest rozpoczęte 2 lutego w naszym kościele Seminarium Odnowy Wiary. Jest to cykl 10 spotkań ewangelizacyjnych, podczas których każdy jest zaproszony do wspólnej modlitwy, wysłuchania konferencji, dzielenia w małych grupach i przeżywania tych treści w domu. Podczas pierwszego spotkania zapisało się 60 osób, a w najbliższą środę (08.02.2017 r.) o godz. 17.45 istnieje możliwość dołączenia się nowych osób. Zaproszeni są wszyscy, którzy pragną doświadczyć Boga głębiej i odnowić swoją wiarę.

2016 rok

Wprowadzenie relikwii męczenników z Peru - październik 2016 Jubileusz kaplicy w Unewlu - październik 2016 Uroczystość św. Franciszka z Asyżu - październik 2016 Dożynki parafialne - sierpień 2016 Warszawska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę - sierpień 2016 Odpust św. Anny - lipiec 2016 Spotkanie młodzieży z diecezji - lipiec 2016 Boże Ciało - maj 2016 Msza święta Prymicyjna - maj 2016 Bierzmowanie maj 2016 Pierwsza Komunia święta - maj 2016 Piesza pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego - maj 2016 Msza święta z O. Witko - kwiecień 2016  Zespół muzyczny kleryków z Łodzi - kwiecień 2016 Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic - marzec 2016 Msza święta Wieczerzy Pańskiej - Wielki Czwartek - 2016  Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2016 Lituria Wigilii Paschalnej - Wielka Sobota 2016 Msza święta Rezurekcyjna marzec 2016. Koncert kolęd w wykonaniu zespołu "Pętla Ósemki" Jasełka dzieci ze Smardzewic Koncert kolęd "Smardzewian" i "Małych Smardzewian".

2015 rok

Żywa szopka - styczeń 2015 Jasełka Bożym Narodzeniu - styczeń 2015   Koncert kolęd i pastorałek - styczeń 2015   Dzień życia Konsekrowanego - luty 2015 Środa Popielcowa - luty 2015 O. Józef Witko w Smardzewicach - luty 2015 Misterium Męki Pańskiej - Wielki Post 2015 Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic - Wielki Post 2015 Wielki Czwartek - Wielki Post 2015 Wielki Piątek - Wielki Post 2015 Wielka Sobota - Wielki Post 2015 Msza św. rezurekcyjna - kwiecień 2015 Koncert orkiestry OSP ze Smardzewic - kwiecień 2015 Modlitwa uwielbienia - kwiecień 2015 Pielgrzymka do Ziemi Świętej, cz. 1  Pielgrzymka do Ziemi Świętej, cz. 2 Pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego - maj 2015 Święto strażaków - maj 2015 Koncert pieśni maryjnych - maj 2015 I-sza Komunia święta - maj 2015 Pielgrzymka dzieci Pierwszokomunijnych na Jasną Górę - maj 2015 Bierzmowanie - maj 2015 Msza święta prymicyjna - czerwiec 2015 Boże Ciało - czerwiec 2015 Zjazd ministrantów w Niepokalanowie - czerwiec 2015 Srebrny Jubileusz kapłaństwa - czerwiec 2015 Uroczystość św. Antoniego z Padwy - czerwiec 2015 Pielgrzymka Rycerstwa Niepokalanej - czerwiec 2015 Spotkanie z ks. Bashoborą w Warszawie - lipiec 2015 Poświęcenie pojazdów mechanicznych - lipiec 2015 Odpust parafialny św. Anny - lipiec 2015 Warszawska Pielgrzymka Akademicka - sierpień 2015 Odpust św. Maksymiliana Kolbego w Unewlu - sierpień 2015 Dożynki parafialne - sierpień 2015 Rozpoczęcie roku katechetycznego - wrzesień 2015 O. Józef Witko z posługa w Smardzewicach - wrzesień 2015 Pielgrzymka parafialna - wrzesień 2015 Uroczystość Wszystkich Świętych - listopad 2015 Nawiedzenie obrazu Jasnogórskiego - listopad 2015 Pielgrzymka do Krakowskich Łagiewnik - listopad 2015   Barbórka - grudzień 2015 Konsekracja ołtarza soborowego - grudzień 2015 Spotkanie opłatkowe w szkole w Celestynowie - grudzień 2015.

2014 rok

Koncert kolęd i pastorałek - styczeń 2014 Msza święta za chorych o. Józefa Witko - 22 styczeń Diecezjalne Mistrzostwa ministrantów - luty 2014 Rekolekcje parafialne dla dzieci i młodzieży - marzec 2014 Misterium Męki Pańskiej cz. 1 - Wielki Post 2014 Misterium Męki Pańskiej cz. 2 - Wielki Post 2014 Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic - kwiecień 2014 cz. 1 Droga Krzyżowa ulicami Smardzewic - kwiecień 2014 cz. 2  Msza św. Wieczerzy Pańskiej - Wielki Czwartek 2014 Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2014 Liturgia Wigilii Paschalnej - Wielka Sobota 2014  Godzina Miłosierdzia - kwiecień 2014 Pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego - maj 2014 Uroczystość św. Floriana - maj 2014 Parafialna pielgrzymka do Lichenia i Kalisza - maj 2014 Zespół "Smardzewianie" jubileusz 50.lecia istnienia - maj 2014 Rocznica I-szej Komunii świętej - maj 2014  O. Józef Witko w Smardzewicach - maj 2014  Nowy zamykany konfesjonał - czerwiec 2014 Bierzmowanie - czerwiec 2014  Boże Ciało - czerwiec 2014  Godzina Miłosierdzia - czerwiec 2014 Ognisko dla scholi i ministrantów - czerwiec 2014  Odpust parafialny św. Anny - lipiec 2014  Uroczystość św. Krzysztofa - lipiec 2014  Odpust Porcjunkuli - sierpień 2014  Warszawska Pielgrzymka Akademicka - sierpień 2014  Odpust św. Maksymiliana Kolbego w Unewlu - sierpień 2014  Dożynki parafialne - sierpień 2014  Poświęcenie nowego tabernakulum w kaplicy w Unewlu - wrzesień 2014 Transitus ku czci św. Franciszka z Asyżu - październik 2914  Uroczystość Wszystkich Świętych - listopad 2014  O.Józef Witko w Smardzewicach - listopad 2014  Barbórka - grudzień 2014 Przyjęcie do Rycerstwa Niepokalanej - grudzień 2014  Medaliki dzieci komunijnych - grudzień 2014.