WSZYSTKO NOWICJACIE

Informacje o Nowicjacie. Miejsce, Wychowawcy, Nowicjusze

NOWICJAT

 
CO TO JEST NOWICJAT?

 

    Nowicjat franciszkański jest rocznym okresem rozpoczynającym życie zakonne we wspólnocie zapoczątkowanej przez Św. Franciszka z Asyżu.
    Odbywającym go Nowicjuszom daje możliwość dokładniejszego rozpoznania powołania do życia we wspólnocie franciszkańskiej. Mogą oni doświadczyć tego sposobu życia, a także formować samych siebie w duchu franciszkańskim. Sprzyjają temu oparte na bogatej tradycji zakonu zasady odbywania nowicjatu.
    Nie bez znaczenia jest również miejsce w którym odbywa się formacja początkujących zakonników. Jest to zazwyczaj klasztor położony na uboczu - z dala od wielkich miast, co zapewnia życie w odpowiednim skupieniu i odosobnieniu oraz sprzyja głębszemu przeżywaniu franciszkańskiej formacji.
    Nowicjusze przeżywają ten okres według konkretnego, szczegółowego regulaminu. Doświadczają sposobu życia franciszkańskiego żyjąc we wspólnocie, którą sami tworzą.
    Zewnętrznym znakiem przynależności do niej jest habit franciszkański, który na początku Nowicjatu otrzymują.
    Doświadczają wspólnej modlitwy liturgicznej, w której centralne miejsce zajmuje codzienna, przeżywana we wspólnocie Eucharystia. Ich formacja opiera się ponadto na doświadczeniu wspólnej pracy, trosce o klasztor w którym żyją, pogłębianiu wiedzy religijnej i duchowej przez udział w wykładach i osobiste studium. Wspólnie przeżywają także czas rekreacji i wypoczynku. Są to aspekty mające duże znaczenie zarówno w formacji ludzkiej, na której buduje się głęboką więź z Bogiem, jak również w formacji duchowej tak ważnej w życiu całkowicie poświęconym Bogu.
    Roczna formacja w Nowicjacie kończy się złożeniem pierwszej profesji zakonnej - ślubów ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.


MIEJSCE NOWICJATU
 

   

    Wspólny Nowicjat prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego z siedzibą w Gdańsku i Matki Bożej Niepokalanej z siedzibą w Warszawie, znajduje się w malowniczej miejscowości Smardzewice koło Tomaszowa Mazowieckiego w województwie łódzkim, nad zalewem Sulejowskim.
    W tej miejscowości powstała świątynia po cudownym objawieniu się św. Anny, Wojciechowi Głowie, a opatrzność uczyniła jej opiekunami Franciszkanów, którzy zbudowali przy świątyni klasztor.
    Sanktuarium z istniejącym przy nim klasztorem musiały przetrwać trudny okres kasaty zakonu franciszkańskiego w zaborze rosyjskim a także czas II wojny światowej.
    Zarówno bogata historia franciszkańskiej obecności w Smardzewicach, a także usytuowanie klasztoru to czynniki które odegrały ważną rolę w wyborze tego miejsca na dom nowicjatu.
    Kiedy pomyślnie zakończyły się starania o odzyskanie klasztoru po II wojnie światowej podjęto gruntowną restaurację i adaptację budynków.
    Od 1974 roku w klasztorze smardzewickim umieszczono nowicjat dla obu istniejących wówczas prowincji Zakonu: krakowskiej i warszawskiej.
    Od września 2012 roku w Smardzewicach odbywają nowicjat kandydaci prowincji warszawskiej i gdańskiej.

   

    Nowicjat zajmuje półpiętro i piętro budynku klasztornego. Na piętrze centralne miejsce zajmuje obszerna kaplica, gdzie nowicjusze codziennie gromadzą się na Eucharystii oraz codziennych modlitwach wspólnotowych oraz modlitwie indywidualnej.

    Znajdują się tam również, cele zakonne wychowawców i nowicjuszy, sala komputerowa, w której powstaje nowicjackie pismo "Z Nowicjatu słów kilka", które jest wysyłane do wszystkich klasztorów naszych trzech prowincji franciszkańskich w Polsce oraz do placówek zagranicznych, gdzie pracują nasi współbracia.

   

Ważnym miejscem jest tablica ogłoszeń, która wisi na korytarzu. Tutaj znajduje się m. in. plan dnia, codziennych obowiązków oraz informacje o patronach z dnia, oficjalne listy i inne ciekawe informacje.
    Natomiast na półpiętrze znajduje sie Sala Rekareacyjna, miejsce codziennych spotkań po obiedzie i kolacji. W tym czasie słuchamy muzyki, rozmawiamy, czy też spotkamy się z różnymi gośćmi. W Sali Rekreacyjnej spotykamy się na wspólnym planowaniu czekających nas wydarzeń i podejmujemy wiele dyskusji.
    Obok mieści się Sala Wykładowa - miejsce oficjalnych spotkań z o. Magistrem i o. Socjuszem. Jest to także miejsce wykładów z zakresu ascetyki, historii zakonu, historii kościoła itp.
    Do Sali Wykładowej przylega biblioteka nowicjacka wraz z czytelnią. Jest ona wyposażona w bardzo ciekawe pozycje między innymi z duchowości, historii czy filozofii.
    Parter klasztoru zajmują ojcowie i bracia, którzy pracują w duszpasterstwie parafialnym.
    Posiłki spożywamy we wspólnym Refektarzu, czyli jadalni zakonnej, na parterze. Tu przychodzimy na wszystkie posiłki - o 8.00 na śniadanie, o 12.30 na obiad, a o 18.00 na kolację.

Staraniem nowicjuszy, już od kilkunastu lat, powstał ogród rekreacyjny, gdzie spędzamy czas w ładne letnie dni.
 

 

WYCHOWAWCA

 0. Grzegorz Kwiecień - Magister Nowicjatu

 

Urodzony: 07 kwietnia 1977 roku, Wolanów, woj. mazowieckie
Śluby wieczyste: 07 grudnia 2002 roku
Świecenia kapłańskie: 29 maja 2004 roku
Imieniny: 03 września

 

 

 

 

NOWICJUSZE

 

Br. Szymon Bielak - nowicjusz

Urodzony: 22.08.1995 r.

Nazywam się Szymon Bielak. Mam 21 lat, urodziłem się w Zamościu (woj. Lubelskie). Interesuję się lekkoatletyką, szczególnie bieganiem. W wolnych chwilach lubię wędrować lub pływać. Będąc w nowicjacie chciałbym nauczyć się oddawać całkowicie na służbę Bogu.

 

 

 

 

Br. Marcin Janiszewski - nowicjusz
 

Urodzony: 27.08.1992 r.

Mam na imię Marcin. Mam 24 lata. Pochodzę z Puław, które są położone niedaleko Lublina. Mam starszą siostrę i młodszego brata. Interesuję się koszykówką, pływaniem, a także dobrą książką. Wybrałem zakon franciszkanów ponieważ nie wyobrażam sobie iść za Panem Bogiem bez towarzyszącej mi wspólnoty moich braci zakonnych.

 

 

 


 

 

Br. Mariusz Grabowski  - nowicjusz

 

Urodzony: 10.01.1981 r.

Nazywam się Mariusz Grabowski. Mam 35 lat. Pochodzę z Łodzi. Ukończyłem studia pedagogiczne. Zawsze moim wielkim pragnieniem było podążać za Panem Jezusem. Nadal pragnę służyć Panu Bogu i Niepokalanej oraz innym ludziom na drodze życia konsekrowanego. Nowicjat jest dla mnie cennym czasem, gdyż mogę w dalszym ciągu zgłębiać Słowo Boże i rozeznawać Wolę Najwyższego pod czujnym okiem Św. Anny – matki Maryi i babci Pana Jezusa.

 

 

 

 

 

Br. Paweł Smutek - nowicjusz

 

Urodzony: 06.12.1976 r.

Nazywam się Paweł Smutek, mam 40 lat. Urodziłem się w Warszawie. Lubię spacery po lesie i dobrą książkę, interesuję się nauką o Aniołach. Czego oczekuję w nowicjacie? Pragnę nauczyć się naśladować naszego Pana Jezusa Chrystusa, żyć Jego świętą Ewangelią, tak jak to robił święty nasz Ojciec Franciszek.

 

 

 

 

 

Br. Przemysław Walczak - nowicjusz

 

Urodzony: 13.05.1986 r.

Mam na imię Przemek. Mam 30 lat. Przed wstąpieniem do zakonu mieszkałem i pracowałem w Gryficach – miasteczku w województwie zachodniopomorskim. Wśród Braci Mniejszych Konwentualnych znalazłem miejsce w którym pragnę dążyć do świętości. W wolnym czasie sięgam po książkę, rozwijam talent plastyczny.

 

 

 

 

 

 

Br. Wojciech Szutowicz - nowicjusz

 

Urodzony: 17.04.1996 r.

Mam na imię Wojtek, mam 20 lat i pochodzę z Koszalina. Lubię słuchać i tworzyć muzykę, a także  wszelką aktywność fizyczną i umysłową, jednak moją główną pasją jest Liturgia. W czasie nowicjatu chcę bardziej poznać postać św. Franciszka, aby lepiej go naśladować.

 

 

 

 

 

 

Br. Kacper Wiatr - nowicjusz

 

Urodzony: 07. 09. 1996 r.

Mam na imię Kacper, mam 20 lat, pochodzę ze Środy Wielkopolskiej. Interesuję się historią, muzyką i lubię aktywność fizyczną. W nowicjacie dalej chcę rozpoznawać swoje powołanie do Zakonu św. Franciszka, a także przygotowywać się do złożenia ślubów posłuszeństwa, czystości i ubóstwa.